Prawa podmiotowe, roszczenia - omówienie zagadnień

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawa podmiotowe, roszczenia - omówienie zagadnień - strona 1 Prawa podmiotowe, roszczenia - omówienie zagadnień - strona 2 Prawa podmiotowe, roszczenia - omówienie zagadnień - strona 3

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 3 stron.
7. Pojecie i rodzaje praw podmiotowych Prawo podmiotowe - jest to zespół funkcjonalnie powiązanych ze sobą uprawnień, przywilejów, immunitetów, kompetencji zabezpieczonych normami prawnymi. Z tego wynika, że prawo podmiotowe jest sytuacją bardzo złożoną. Najbardziej popularnym prawem podmiotowym jest prawo własności.
Rodzaje praw podmiotowych:
ze względu na skuteczność:
prawa bezwzględne - są skuteczne wobec wszystkich (erga omnes). Na wszystkich spoczywa obowiązek nieingerowania w cudzą sferę prawną (np. prawo własności). Treść tego prawa musi być wyznaczona przepisami prawnymi rzędu ustawy.
Prawa względne - są skuteczne wobec indywidualnie określonych podmiotów. Modelem są stosunki zobowiązaniowe.
ze względu na zależność od innych praw
prawa akcesoryjne - skonstruowane zostały dla umocnienia innych praw podmiotowych. Ich istnienie i treść zależą od innych praw podmiotowych, z którymi są funkcjonalnie związane (np. zastaw)
prawa związane - podmiotem prawa związanego może być tylko podmiot prawa wolnego. Prawa można przenosić tylko z prawem, z którym są związane (np. służebność gruntowa)
ze względu na sposób nabycia
prawa pierwotne
prawa pochodne
ze względu na postać praw podmiotowych
uprawnienia kształtujące
roszczenia
8. Pierwotne i pochodne nabycie praw podmiotowych
Pierwotne nabycie praw podmiotowych - samodzielnie, bez woli poprzednika, z mocy zdarzeń wskazanych ustawą.
Cechuje się tym, że nie występuje zależność między nabywcą prawa podmiotowego a innym podmiotem. Przy nabyciu pierwotnym nabywca nie uzyskuje prawa podmiotowego od określonej osoby. Nabycie to dokonuje się samodzielnie bez woli poprzednika i z mocy zdarzeń wskazanych ustawą.
Nabycie pierwotne prowadzi do uzyskania prawa bez obciążeń, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej (np. zasiedzenie, wywłaszczenie, nacjonalizacja, zawłaszczenie rzeczy niczyjej)
Pochodne nabycie praw podmiotowych
Nabywca uzyskuje tu prawo podmiotowe od innej osoby, która na niego to prawo przenosi. Skuteczność nabycia zależy od tego czy przenoszącemu przysługiwało przenoszone prawo.
NEMO PLUS IURIS IN ALIUM TRANSFERE POTEST QUAM IPSE HABET
(np. sprzedaż, darowizna, zamiana rzeczy)
9. Przedawnienie roszczeń Roszczenie - jest to uprawnienie polegające na tym, że jakaś indywidualnie oznaczona osoba ma obowiązek wykonać świadczenie na rzecz uprawnionego, a więc że uprawniony może żądać, aby zachowała się ona w ściśle określony sposób. Uprawnienie to jest skonkretyzowane pod względem treści i podmiotu (stanowi ok. 80% wszystkich praw podmiotowych). Mogą być roszczenia: majątkowe i niemajątkowe.


(…)

… termin)
Obliczanie biegu terminu
Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się - według ogólnej reguły - od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, art. 120 KC
Instytucje, które mają wpływ na termin przedawnienia to:
zawieszenie biegu terminu przedawnienia
wskutek siły wyższej; wic maior - zdarzenie zewnętrzne, nieprzewidywalne, niezapobiegalne (to sytuacja, której nie można przewidzieć i zapobiec), jeżeli uniemożliwi uprawnionemu dochodzenie przed sądem lub innym organem roszczenia - przez czas trwania tej przeszkody (trzęsienie ziemi, powodzie)
na czas istnienia: władzy rodzicielskiej + małżeństwa + opieki (roszczenie przemija wobec opiekuna)
przerwa biegu terminu przedawnienia - zawsze następuje wskutek zdarzenia, które występuje w toku biegu terminu przedawnienia. Po przerwie przedawnienie biegnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz