Prawa dziecka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 2632
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawa dziecka - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim są prawa dziecka.
Poruszone kwestie to: deklaracja praw dziecka, konwencja Praw Dziecka, Światowy szczyt na temat Dzieci, prawa dziecka w systemie edukacji.

Prawa dziecka
Definicja Prawa dziecka, specyficzna podmiotowo grupa praw człowieka. Regulacje w tej mierze znajdują się w prawie wewnętrznym państw oraz w prawie międzynarodowym. Początek dała im Deklaracja Praw Dziecka ONZ z 1959. Konwencja Praw Dziecka dopiero w 1989.
Podkreśla się, że dzieci, stanowiące jedną z najsłabszych grup społecznych, podlegające z natury rzeczy władzy, decyzjom dorosłych, narażone na najpoważniejsze niebezpieczeństwo, muszą być chronione w sposób szczególny. Kontrowersje natomiast budzą kwestie wynikające z obyczajowości, tradycji religijnej i kulturalnej obowiązującej w niektórych krajach. Wiążą się one np. z zakresem niezależności dziecka od rodziców bądź opiekunów, jego prawa do samodzielnych decyzji, poglądów, wyborów, ochrony tajemnicy korespondencji, życia prywatnego i nietykalności cielesnej. Prawa dziecka PRAWO DO WYPOWIEDZIOznacza, że: w ważnych sprawach ciebie dotyczących możesz wygłosić swoje zdanie, opinię, oświadczyć własną wolę. PRAWO DO NAUKIOznacza, że: możesz uczyć się tak długo jak pozwalają na to twoje zdolności, jeśli masz 6 lat możesz zacząć naukę w klasie "0", pracować możesz jak skończysz 15 lat PRAWO DO STOWARZYSZANIAOznacza, że: możesz należeć do organizacji młodzieżowych, jeśli masz 16 lat sam decydujesz o swojej przynależności. PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJUOznacza, że: nikogo nie można bezprawnie pozbawiać życia. PRAWO DO TOŻSAMOŚCIOznacza, że: musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie, mając 13 lat musisz być zapytany o zgodę gdybyś miał być adoptowany, a także gdybyś miał mieć zmienione nazwisko PRAWO DO INFORMACJIOznacza, że: powinieneś poznać swoje prawa, powinieneś mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy. PRAWO DO PRYWATNOŚCIOznacza, że: możesz dysponować własnymi rzeczami, masz prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w twoje sprawy osobiste i rodzinne. PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA I RELIGIIOznacza, że: gdy jesteś już wystarczająco świadomy sam decydujesz o swoim światopoglądzie, wcześniej rodzie mają prawo tobą kierować. PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIEOznacza, że: nikomu nie wolno zabrać cię od rodziców, chyba, że z bardzo ważnych powodów, gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców. PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIAOznacza, że: bicie, znęcanie, okrutnie poniżające traktowanie jest niedopuszczalne i karane. Deklaracja Praw dziecka Deklaracja Praw Dziecka, dokument przyjęty 20 listopada 1959 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zawierała 10 szczegółowo sprecyzowanych zasad praw dziecka:
1. Powszechność zastosowania deklaracji - Deklaracja Praw Dziecka obejmuje wszystkie dzieci bez względu na różnice.


(…)

…, okrucieństwem, zaniedbaniem, wykluczenie handlu dziećmi i zakaz pracy poniżej odpowiedniego, minimalnego wieku oraz wykonywania czynności szkodliwych fizycznie, psychicznie lub moralnie.
10. Wychowywanie dziecka w duchu tolerancji, szacunku dla innych ludzi, przyjaźni i pokoju między narodami.
Zasady te wynikały z ogólnych norm zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także z przekonania…
… wolności. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku stwierdza że" wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe ". Podkreśla, że macierzyństwo i dzieciństwo wymagają odpowiedniej opieki i ochrony, odnosi się do rodziny jako "naturalnej i fundamentalnej części społeczeństwa." W 1948 roku Narody Zjednoczone przyjęły drugą Deklarację Praw Dziecka. Zaraz potem…
… - ograniczenie o połowę Jakie są prawa dziecka w systemie edukacji? Obowiązujący system prawny szczegółowo określa prawa dziecka, w tym także prawa dziecka w systemie edukacji. Wystarczy przypomnieć, że preambuła do ustawy o systemie oświaty zawiera odniesienie do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz do Konwencji o Prawach Dziecka…
… się tą problematyką. Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia przed kuratorami zadania, nie określa jednak sposobu ich realizacji, w tym nie określa żadnych specjalnych stanowisk, chociaż również nie zabrania ich tworzenia. Jak wynika z ankiet przeprowadzanych (w listpadzie 1999) przez Departament Opieki i Profilaktyki Społecznej, w kuratoriach uwzględnia się problematykę praw dziecka w różnych…
… i rodzicom muszą znaleźć się wnioski dotyczące funkcjonowania w szkole praw dziecka i ucznia. Wadą tego rozwiązania może okazać się rozłożenie odpowiedzialności nadzoru za przestrzeganie praw dziecka, gorsze przygotowanie merytoryczne wizytatorów i utrudniony dostęp osób skarżących się na łamanie praw dziecka w szkole.
Celem działania Ministerstwa Edukacji Narodowej jest dbałość o stworzenie takich warunków…
… krajów wolnych od tej choroby tężec - ograniczenie śmiertelności o 50 procent niedobór witaminy A - w latach 1998 - 2000 uniknięto śmierci miliona dzieci dzięki uzupełnianiu niedoborów witaminy A zaburzenia związane z niedoborem jodu - w 1990 roku, mniej niż 20 procent gospodarstw w krajach rozwijających się używało soli jodowanej, w 2000 roku 70 procent śmierć spowodowana przez odwodnienie - redukcja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz