Prasa prestiżowa w Niemczech

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa prestiżowa w Niemczech - strona 1 Prasa prestiżowa w Niemczech - strona 2 Prasa prestiżowa w Niemczech - strona 3

Fragment notatki:

Prasa Presti ż owa w Niemczech- - krótka charakterystyka zamiast wst ę pu Niemcy posiadają jeden z najlepiej rozwiniętych rynków prasowych w Europie. Ale z pośród imponującej liczby dzienników, tylko 7 ma charakter dzienników ponad regionalnych. Są to „ “Die Welt”, „ Frankfurter Allgemeine Zeitung ” , „ Süddeutsche Zeitung ” , „ Frankfurter Rundschau ”, “die tageszeitung”, “Handelsblatt”, “ Der Union”. Należą one również do prasy prestiżowej. Nie mają one jakiegoś imponującego nakładu, ale ich pozycja na rynku prasowym nadal jest silna. Cieszą się uznaniem opinii publicznej tak w Niemczech jak i poza ich granicami. Adresowane do wykształconego kręgu odbiorców, tzw. Przywódców opinii, pełnia rolę jednego z ważniejszych środków edukacji politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Same określają się mianem gazet interpretacyjnych, przynoszących nie tylko pełną informację o wydarzeniach, ale komentujących je pogłębioną publicystyką. „Süddeutsche Zeitung”( w skrócie „SZ”) to jeden z największych dzienników niemieckich, wydawany w Monachium. Mimo że tytuł dosłownie znaczy „ dziennik południowych Niemiec”, „SZ” jest czytany przez większość Niemców (ponad milion czytelników dziennie) i może się poszczycić stosunkowo wysokim nakładam zagranicą. Ma charakter liberalny. Niektórzy nawet twierdzą, że dziennik jest jedyną opozycją dla CSU ( Unia Chrześcijańsko-Społeczna), która sukcesywnie od 1949 roku wygrywa na Bawarii. Wydawcą jest Süddeutscher Verlag.
„Süddeutsche Zeitung” narodził się 6 października 1945 roku, pięć miesięcy po II wojnie światowej. Był on pierwszym dziennikiem, który otrzymał licencje od amerykańskich władz okupacyjnych. Pierwszy numer ukazał się jeszcze tego samego wieczora. Wydanie narodowe ma 4 sekcje: Polityka
Kultura
Ekonomia Budynek redakcji Sport
Wydanie sprzedawane w Monachium i okolicach zawiera dodatkowo specjalny dodatek lokalny.
Wielu znanych niemieckich dziennikarzy pracuje, bądź pracowało w „SZ”. Miedzy innymi Herbert Prantl, Hans Leyendecker- bardzo dobrze znany dziennikarz śledczy., Marti Suβkind oraz Giovanni di Lorenzo, który przyczynił się do powstania w dzienniku „3 strony”(od 1994-1998 cała strona poświecona dokumentom).
Pierwsza strona to także wizytówka „SZ”. Znajduję tu zawsze główny artykuł, publikowany anonimowo. W Niemczech się mówi, że właśnie od tego artykułu każdego dnia zaczyna się szum w mediach elektronicznych. W poniedziałki w czytelnicy monachijskiego dziennika otrzymują 16 - stronicowy dodatek z artykułami z „New York Timesa”. Ponadto we wtorki dołączany jest przewodnik telewizyjny, w czwartki przewodnik weekendowy (tylko do dodatku lokalnego), w piątki magazyn, a sobotę dodatek charakteryzujący się długimi artykułami i krótkimi opowiadaniami na weekend. Jak na razie nie ma niedzielnej wersji tego dziennika, ale ma się ona niedługo pojawić.

(…)

… czytelnicy mają darmowy dostęp do bieżących informacji, jak również do archiwum gazet.
Dziennik jest założycielski członkiem Europejskiego Związku Gazet Codziennych, który ma na celu przede wszystkim wymianę informacji międzynarodowych. Oprócz niemieckiego dziennika, do związku należ m.in. The Daily Telegraph (Wielka Brytania), Le Figaro (Francja), ABC (Hiszpania).
Papierowy „Die Welt” przyznaje nagrodę…

Prasa Prestiżowa w Niemczech- - krótka charakterystyka zamiast wstępu
Niemcy posiadają jeden z najlepiej rozwiniętych rynków prasowych w Europie. Ale z pośród imponującej liczby dzienników, tylko 7 ma charakter dzienników ponad regionalnych. Są to „ “Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Süddeutsche Zeitung”, „Frankfurter Rundschau”, “die tageszeitung”, “Handelsblatt”, “ Der Union…
….
Poglądy i cele postawione dziennikowi przez koncern Springera:
Zdecydowane przeciwstawienie się komunizmowi
Popieranie liberalizmu politycznego i gospodarczego
Działania na rzecz zjednoczenia Niemiec
Działania na rzecz pojednania z narodem żydowskim
Bezwarunkowe i pełne poparcie Izraela
Przeciwstawianie się ruchom skrajnym i separatystycznym
Od 1975 wydawano go już w Bonn. Po upadku muru berlińskiego
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz