Niemcy - prasa, ogólna charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Niemcy - prasa, ogólna charakterystyka - strona 1 Niemcy - prasa, ogólna charakterystyka - strona 2 Niemcy - prasa, ogólna charakterystyka - strona 3

Fragment notatki:

Niemcy
Niemcy, kraj położony w Europie Zachodniej, jeden z założycieli struktur Unii Europejskiej i zarazem jej największy członek, liczy ponad 82 miliony obywateli. Pełna nazwa to Niemiecka Republika Federalna, stolicą jest oczywiście Berlin, a ustrój to republika federacyjna składająca się z 16 krajów związkowych tzw. landów.
Ogólna charakterystyka prasy niemieckiej
Kraj ten, określa się powszechnie, jako „kolebkę” prasy drukowanej, najprawdopodobniej nie bez wpływu na tę opinię pozostała narodowość wynalazcy druku - Jana Gutenberga. Pierwsze egzemplarze gazet ukazały się w Niemczech już w 1609 r., a pierwszy dziennik w 1650 i tak w XVII w. w Niemczech ukazywało się więcej gazet niż we wszystkich pozostałych państwach łącznie. Tak szybki rozwój dziennikarstwa był ściśle związany z sytuacją polityczną Niemiec. Szalejąca reformacja i rozdrobnienie polityczne niewątpliwie wpłynęły korzystnie na rozwój prasy. I tak, silnie zakorzeniony federalizm i podziały religijne doprowadziły do mocnej pozycji prasy regionalnej na tym rynku. Ostatnio przeżywa ona kryzys, spowodowany m.in. zjawiskiem koncentracji. Tytułu lokalne coraz częściej przybierają formę dodatków do gazet tzw. „płaszczy” (Mantelzeitung), co jest zresztą bardzo charakterystyczne zarówno dla obszarów niemieckojęzycznych, jak i całej Europy. Mimo ogólnej tendencji do stopniowego zmniejszania roli prasy we współczesnych społeczeństwach ze względu na rozwój mediów elektronicznych i ogólny spadek czytelnictwa, mamy do czynienia także z powstawaniem nowych tytułów, co na tak dobrze rozpoznanym rynku wydaje się prawie niemożliwe, ponieważ Republika Federalna Niemiec, do dziś posiada jeden z najlepiej rozwiniętych rynków prasowych w Europie. Według danych z 1995 r. na 1000 mieszkańców Niemiec przypadało 317 egzemplarzy gazet. Tradycyjnie, jest to prywatny ośrodek masowego przekazu, co nie oznacza, że jego działalności nie towarzyszyły pewne znaczące zaburzenia. Takimi skrajnymi przypadkami były w historii okres III Rzeszy i NRD. Ważnym wydarzeniem dla wolności prasy w Niemczech było uchwalenie w 1874 r. przez Reichstag ustawy prasowej, zwanej „stuletnią” (Jahrhundertgesetzt), gdyż przetrwała do 1966. Zastąpiona została jednak nie przez ustawę wspólną dla całej RFN, ale przez krajowe ustawy prasowe, także Niemcy nie posiadają federalnej ustawy prasowej, mimo że wielu prawników i dziennikarzy wskazuje na konieczność jej przyjęcia.
Do prasy prestiżowej, cieszącej się uznaniem opinii publicznej tak w Niemczech, jak i poza ich granicami należą następujące dzienniki: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „die Tageszeitung”, „Suddeutsche Zeitung” i „die Welt”. Adresowane do wykształconego odbiorcy, tzw. przywódcy opinii, pełnią rolę jednego z ważniejszych źródeł edukacji politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Same określają się mianem gazet interpretacyjnych, przynoszących nie tylko pełną informację o wydarzeniach, ale komentujących je pogłębioną publicystyką, naturalnie jest to opinia gazet samych o sobie, a w dzisiejszych czasach takie doniesienia należy raczej traktować z przymrużeniem oka. Warto również zauważyć, iż w Niemczech istnieje pewien z określeniem, która gazeta może być określona mianem dużej, co jest bezpośrednim skutkiem ewidentnego regionalizmu Niemiec. Jako kryterium wyróżniające przyjmuje się największe wartości jakie gazeta osiąga pod względem: zasięgu, zakresu tematów jakie porusza i liczby korespondentów.


(…)

… swojej poprzedniczki „Frankfurter Zeitung”- najpoważniejszej gazety niemieckiej okres Republiki Weimarskiej. Wcześniej od 1866 tytuł brzmiał „Frankfurter Zeitung und Handelsblatt”, a założona została przez Bankiera H.B. Rosenthala i L. Sonnemanna w 1856 r. pod nazwą „Frankfurter Handelszeitung” . FAZ jest spółką, w której większość udziałową posiada powstała w 1959 r. fundacja FAZIT , stojąca na straży…
… związanych z ekologią, popierając często Zielonych. Mimo tego krytykowała decyzje podejmowane przez czerwono-zieloną koalicję, rządzącą w Niemczech w latach 1998-2005.
26 czerwca 2006 r. gazeta opublikowała artykuł Młody polski kartofel. Dranie, które chcą rządzić światem, ukazujący w satyryczny sposób polskich rządzących - prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego brata, premiera Jarosława Kaczyńskiego…
… codziennym dodatkiem jest przegląd gospodarczy („Blick durch die Wirtschaft”). W części zasadniczej gazety na szczególną uwagę zasługują kolumny kulturalne, zwłaszcza poświęcone literaturze, czyli doskonałe recenzje literackie pióra wybitnych krytyków, własna lista bestsellerów, fragmenty dzieł literackich są jedną z ważniejszych form promocji autorów niemieckich i obcych.
Nakład dziennika przekracza 380…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz