Prasa muzyczna w Wielkiej Brytanii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa muzyczna w Wielkiej Brytanii - strona 1 Prasa muzyczna w Wielkiej Brytanii - strona 2 Prasa muzyczna w Wielkiej Brytanii - strona 3

Fragment notatki:


Prasa muzyczna Wielkiej Brytanii
Przegląd najważniejszych czasopism na Wyspach Brytyjskich

Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2006
Spis treści : 1.Definicja prasy muzycznej.
2.Przegląd najważniejszych czasopism brytyjskich.
Uncut Q Total Guitar 3.Inne czasopisma.
4.Rynek prasy muzycznej w Wielkiej Brytanii a rynek prasy muzycznej w Polsce.
5.Bibliografia.
1. Prasą muzyczną jest „ogół czasopism poświęconych zagadnieniom muzyki i życia muzycznego o różnym poziomie i zakresie specjalizacji w zależności od kręgu czytelników (…)” . W zakresie tym mieszczą się też wydawnictwa ogólnomuzyczne, monomuzyczne, okołomuzyczne oraz fachowe i branżowe. Do czasopism ogólnomuzycznych można zaliczyć, np. Q ; do monomuzycznych Strad a do okołomuzycznych, np. Bravo .
2.♫ Uncut Uncut to popularny miesięcznik wydawany w Londynie. Jest dostępny w anglojęzycznych krajach. Głównie skupia się na filmie, muzyce i książkach. Zawiera recenzje starych albumów, wywiady z reżyserami filmowymi, wiadomości ze świata filmu i muzyki. Krótko też informuje o nowych publikacjach, wydanych płytach muzycznych i filmach na dvd. W każdym miesiącu czytelnik wraz z czasopismem otrzymuje płytę cd zawierającą stare i nowe piosenki. W maju 2006r. magazyn przeszedł gruntowne zmiany. Ograniczono część magazynu poświęconą książkom i filmowi. W sierpniu 2006r. okazało się, że po tych zabiegach pismo straciło prawie połowę czytelników, a co się z tym równa- znaczną ilość dochodów. W konsekwencji zamknięto Uncut DVD - tytuł poświęcony filmom na dvd sygnowany marką Uncut po zaledwie trzech numerach.
♫ Q Q to brytyjski miesięcznik poświęcony rozrywce, w większości muzyce. Jego założyciele Mark Ellen i David Hepwoth byli przerażeni wydawaną prasą muzyczną, która absolutnie nie trafiała do starszej publiczności. Pierwszy numer ukazał się w 1986r. Od innych pism tego typu odróżniał się wyższym standardem druku i jakości fotografii oraz częstotliwością wydawania. Magazyn był reklamowany jego podtytułem: Nowoczesny przewodnik po muzyce i nie tylko. Na początku miesięcznik nosił tytuł Cue , ale zmieniono go ze względu na podobieństwo do magazynu poświęconemu snookerowi. Za inną przyczynę podaję się to, że jednoliterowy tytuł byłby bardziej widoczny.
Q jest dobrze znany z różnorodnego rodzaju rankingów, np.” Sto najlepszych albumów wszechczasów” . Za najbardziej sławną listę uznaję się ranking „50 zespołów, które musisz zobaczyć zanim umrzesz”. Każdego miesiąca Q wraz z bliźniaczym czasopismem

(…)

….
Obecnie redaktorem naczelnym miesięcznika jest Paul Rees, natomiast Q należy do wydawnictwa Emap.
♫ Total Guitar
Total Guitar również jest miesięcznikiem wydawanym na Wyspach Brytyjskich. W Europie uchodzi za najlepiej sprzedający się magazyn związany z muzyką gitarową.
Czasopismo należy do Future Publishing. Stanowisko redaktora naczelnego obecnie piastuje Stephen Lawson. Total Guitar regularnie…
… wraz z bliźniaczym czasopismem Mojo ma specjalną edycję poświęconą m. in. ważnym osobistościom ze świata muzyki .
Do każdego numeru dodawany jest prezent: płyta cd lub książka gratis. Co miesiąc pismo formułuje inne przesłanie na grzbiecie okładki. Czytelnicy, którym uda je się odczytać z zadowoleniem zaglądają do środka magazynu. Taka praktyka zwana „spine line” wkrótce stała się wspólna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz