To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prace przygotowawcze przed robotami ziemnymi
Czynności wstępne
Przed przystąpieniem do właściwych robót ziemnych należy:
oczyścić powierzchnię terenu,
wykonać ujęcia wód opadowych i powierzchniowych,
wyrównać doły na powierzchni terenu przeznaczonego pod nasypy, zasypując je gruntem niespoistym, cienkimi warstwami odpowiednio zagęszczonymi,
zabezpieczyć tereny osuwiskowe (jeśli takie występują w rejonie robót ziemnych),
usunąć z terenu przeznaczonego pod nasypy grunty o bardzo małej nośności, jak torfy i namuły w stanie miękkoplastycznym i płynnym,
zbudować drogi do transportu mas ziemnych i zaplecze techniczne parku maszynowego oraz niezbędne instalacje,
wytyczyć roboty ziemne (wykopy i nasypy),
wykonać odwodnienie wgłębne wykopów.
Wytyczanie robót ziemnych obejmuje najczęściej wytyczanie nasypów i wykopów, feolega ono na wyznaczaniu osi wykopów lub nasypów oraz punktów przecięcia się płaszczyzn skarp z powierzchnią terenu, tj. oznaczenie w terenie szerokości podstawy nasypów lub górnej szerokości wykopów. Oprócz tego, podczas wytyczania zaznacza się położenie skarp oraz rzędne dna wykopów i korony nasypów.
Wytyczanie granic wykopu fundamentowego i fundamentu polega na wyznaczeniu na powierzchni terenu punktów umożliwiających utrwalenie osi obiektu, granic wykopu i planu fundamentu. Punkty te muszą być dowiązane do punktów (reperów) wysokościowych.
Wytyczanie fundamentów zapór i granic ich wykopów, ze względu na urozmaicone na ogół ukształtowanie terenu i rozmiary budowli, jest bardziej skomplikowane niż fundamentów budynków. Roboty te powinny wykonywać służby geodezyjne znajdujące się na budowie.
Przy projektowaniu wykopów fundamentowych, należy uwzględnić problem nachylenia ścian (skarp) wykopu. W przypadku ścian nachylonych, wzrasta zakres robót ziemnych i dochodzi dodatkowo koszt późniejszego zasypania pachwin przy fundamencie. W przypadku ścian pionowych, zmniejsza się koszt robót ziemnych, dochodzi natomiast koszt umocnień. Wykop musi być odpowiednio szerszy od fundamentu, by był dostęp do fundamentów przy zakładaniu, np. izolacji wodoszczelnej i przeciwwilgociowej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)