ppw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ppw - strona 1 ppw - strona 2 ppw - strona 3

Fragment notatki:


08-10-06 Prawo: 1. w znaczeniu podmiotowym - wiązka uprawnień, 2. w znaczeniu przedmiotowym - ogół norm/reguł postępowania ustanowionych lub uznanych i chronionych przez państwo, prawo stanowe. prawo zwyczajowe - w systemie prawa kontynentalnego (m.in. Polska) nie ma dużego znaczenia, istnieje w prawie precedensowym; bywa kodyfikowane, np. międzynarodowe reguły handlowe - inkoterms, [art. 56 Kodeksu Cywilnego]. Norma prawna - reguła ustalająca zasady postępowania, nakazane i sankcjonowane przez państwo. prawo przedmiotowe - suma norm prawnych, abstrakcyjnych. Podział norm ze względu na funkcję: 1. organizacyjna (prawo publiczne) - określają strukturę organizacyjną jednostek zarządzających i gosp. zakres kompetencji, trybu, działania reguł porządkowych - np. Kodeks Ruchu Drogowego;
2. ramowo wyznaczająca (prawo prywatne) - państwo wyznacza dla obywateli i jednostek gosp., strony same wyznaczają zasady - np. Kodeks Cywilny. Podział norm wedle sposobu w jaki kształtują stosunki prawne: 1. nakazujące
2. zakazujące
3. upoważniające/zezwalające
4. kompetencyjne/mieszane/nakazująco-upoważniające
5. normy wyznaczające stosunek wzajemnie przeciwstawny - po jednej i drugiej stronie stosunku prawnego powstają prawa i obowiązki.
Podział norm ze względu na sposób obowiązywania normy prawnej: 1. imperatywne (prawo publiczne) - bezwzględnie obowiązujące, łac. ins cogens - nie dopuszczają innego ukształtowania stosunku prawnego,
2. semidyspozytywne/jednokierunkowe/jednokierunkowo względnie obowiązujące - tylko w jednym kierunku,
3. dyspozytywne (prawo prywatne)/względnie obowiązujące - dopuszczają ukształtowanie stosunku prawnego przez same strony, ale jak tego nie zrobią, to wtedy wchodzi ta norma [art. 335, par. z KC], poznajemy po sformułowaniu: „Jeżeli strony inaczej nie postanowiły”, albo przepisy nie wyjaśniają i jest przepis do całego rozdziału.
Odróżnienie norm prawnych od moralnych. Normy prawne mają charakter dwustronny, obowiązkowo-uprawniający.
Normy moralne są jednostronne, nie przyznają uprawnień, nie są poparte autorytetem państwa i nie są sankcjonowane prawnie. Budowa normy prawnej. Składa się z hipotezy (opisuje sytuację) i dyspozycji (przewiduje wskazówkę jak postępować w tej sytuacji). Zdarzenia prawne, fakty prawne, które wywołują opisane w dyspozycji nakazy w postaci powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego tworzą hipotezę. Stosunek prawny - wyznaczony przez dyspozycję i jest to relacja między stronami, z których jedna ma obowiązek, a druga ma uprawnienia odpowiadające temu obowiązkowi. - podmiot obowiązku i uprawnienia, - przedmiot stosunku: świadczenie, działanie, dobra majątkowe, - treść stosunku - określa obowiązki i uprawnienia. Normy sankcyjne/sankcje prawne- też ma hipotezę (nie zastosowanie się do zobowiązania = dyspozycji zwykłej normy) i dyspozycję (skutek prawnej).

(…)

… - wpisy dotyczące hipoteki • wpisy są jawne, dostępne, nikt nie może się powołać na nieznajomość • rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych - służy ochronie nabywcy w dobrej wierze (w zaufaniu), nabędzie własność zgodnie z wpisem, nawet gdy wpisany właściciel będzie nieprawdziwy, nabędzie bez obciążeń, jak ich nie ma wpisanych -> nienaruszalne, chyba że się udowodni, że działał w złej wierze…
… z przeznaczeniem (kształtuje umowa) • czas użytkowania wieczystego, min. 40 lat, max. 90 lat, bez określenia ustalony max. -> Ograniczone prawa rzeczowe - prawa na rzeczach cudzych, uszczuplających prawo właściciela 1. użytkowanie 2. służebność gruntowa, służebność osobista 3. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (mieszkalne, użytkowe, do domu jednorodzinnego) 4. zastaw 5. hipoteka • nabycie: przepisy…
… wynagrodzenia) Służebność osobista - można obciążyć nieruchomość na rzecz osoby fizycznej prawej, którego treść odpowiada służebności gruntowej - niezbywalna ad.3. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - właścicielem jest spółdzielnia i ona ustala to prawo - przedmiotem lokal mieszkalny, użytkowy i dom jednorodzinny w fazie budowy - zbywalne, podlega egzekucji i dziedziczeniu (tak jak właściciel…
… (zdolność do czynności prawnych, sądowa [zdolność sądowa = zdolność aby pozywać, a być pozywanym], itd.) - zdolność prawna (wynika z ustawy) = zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków - zdolność do czynności prawnych = zdolność, aby mocą własnych działań nabywać prawa i obowiązki dla siebie zdolność prawna zdolność do czynności prawnej (tylko jednostki organizacyjne) Osoba prawna, a ułomna osoba…
… jakie wywodzi z tego prawa, ale określone w ustawie są niektóre i z pewnych praw wynikają, wtedy mamy do czynienia z domniemaniem i nie trzeba udowadniać = ułatwienie dowodowe np. posiadacz zależny, skutek posiadacz samoistny, ma prawo do zasiedzenia wina za niewykonanie zobowiązania, domniemanie do zapłaty • ochrona własna - dopuszczalna, wymienione w kodeksie np. samoobrona - odparcie bezprawnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz