Poznanie społeczne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poznanie społeczne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

POZNANIE SPOŁECZNE - BŁĘDY W SPOSTRZEGANIU LUDZI
Sytuacja jest zawsze czyjąś sytuacją. Spostrzeganie społeczne jest obarczone błędami co oczywiście nie znaczy, że wszyscy popełniamy te same błędy i zawsze.
POPEŁNIAMY BŁĘDY:
TENDENCJI CENTRALNEJ - skłonność spostrzegania ludzi w taki sposób jakby cechy, które prezentują występowały u nich na poziomie średniej statystycznej. Jest to również skłonność do spostrzegania człowieka poprzez pryzmat jego przynależności do określonej grupy społecznej co łączy się także z pojęciem stereotypu. Błąd niebezpieczny - powstawanie stereotypów. Jest to nie dostrzeganie cech indywidualnych u ludzi.
BŁĄD STAŁOŚCI - jest to nieświadome założenie iż ludzie nie zmieniają się bądź zmieniają w bardzo ograniczonym zakresie. Błąd ten ma wiele przyczyn:
Posługiwanie się atrybucjami dyspozycyjnymi, a nie docenianie atrybucji sytuacyjny. ATRYBUCJA jest to przyczyna zachowań ludzkich, których nie widzimy, ale o których wnioskujemy. ATRYBUCJA DYSPOZYCYJNA jest to przypisywanie przyczyn zachowań ludzkich cechom, które człowiek posiada, natomiast ATRYBUCJE SYTUACYJNE to przypisywanie przyczyn zachowań ludzkich sytuacji, w których człowiek się znalazł. Zachowanie ludzkie jest najczęściej wypadkową atrybucji dyspozycyjnych i atrybucji sytuacyjnych. Sytuacji może spowodować zmiany w zachowaniu, może modyfikować nasze stałe cechy,
opieranie się na raportach o sobie, auto raportach - bardzo często naszą opinią o innych ludziach kształtujemy na podstawie tego co oni nam o sobie powiedzieli,
przywiązywanie większej wagi do stałości niż do zmienności,
zmiany są kosztowne - ergo chłonne,
dostępność jętych cech i łatwość korzystania z nich.
BŁĄD LOGICZNY - to nieświadome łączenie określonych cech człowieka, czyli założenie, iż niektóre cechy ludzkie występują razem. Mamy tendencję do łączenia cech pozytywnych z pozytywnymi, negatywnych z negatywnymi. Wygląd, cechy zewnętrzne łączy z cechami charakterologicznymi.
EFEKT AUREOLI - to skłonność do oceniania ludzi zgodnie z wrażeniem jakie na nas wywołali pod względem cechy, która jest dla nas istotna u ludzi.
BŁĄD PIERWSZEGO WRAŻENIA - to spostrzeganie innych ludzi z perspektywy pierwszego wrażenia jakie na nasz uczynili.
BŁĄD ŁAGODNOŚCI - to przypisywanie wszystkim ludziom cech pozytywnych, efekt pollyanny (to tendencja do myślenia o rzeczach przyjemnych i poszukiwania pozytywnych aspektów/cech w każdej sytuacji/osobie, przy jednoczesnym ignorowaniu aspektów przykrych lub nieprzyjemnych).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz