Powstanie III Rzeszy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powstanie III Rzeszy  - strona 1 Powstanie III Rzeszy  - strona 2

Fragment notatki:

NARODOWY SOCJALIZM I POWSTANIE III RZESZY
W XIX we Francji Gobineau napisał książkę „Badania nad nierównością ras”. Wyróżnił w niej rasy mniej i bardziej uzdolnione, a mieszanie ich uznał za niedopuszczalne. Francja była wówczas największym imperium kolonialnym świata, a w swej książce Gobineau udowadniał, że istnieje biały człowiek i kolorowy dzikus, którego biały człowiek powinien ucywilizować. Nietzsche - filozof niemiecki dokonał podziału na nadludzi i podludzi. Próbował wykorzystać filozoficzne poglądy Darwina, mówiące o tym, że w przyrodzie zawsze zwycięża silniejszy, zapominając, że zwierzęta kierują się głównie instynktem, a człowiek posiada inteligencję. Na podstawie tego i własnych przemyśleń Hitler napisał książkę „Mein Kampf”, wydaną pierwszy raz w 1925. Na początku wzbudzała ona dezaprobatę, zdziwienie. Często jednak jest tak, że rzeczy, które budzą takie emocje na początku, po 15, 20 latach stają się społeczną normą. W książce Hitler twierdził, ze postanowienia traktatów wersalskich, godzące w interesy Niemiec maja zostać przekreślone; Niemcy powinni zostać zjednoczeni w jeden naród, jedno państwo, ale poprzez rozszerzenie granic na te tereny, gdzie przebywają Niemcy; rasy takie jak Żydzi, Słowianie powinni zostać poddani niewolniczej pracy, a następnie zostać wytępieni; należało także wyplenić komunizm. W Niemczech około 6 milionów ludzi znalazło się bez pracy. Byli oni właściwie na dnie, u kresu wytrzymałości. Ich życie było walką o przetrwanie do następnego dnia. Brak pracy, zasiłków, pieniędzy powoduje zaś, że uzewnętrzniają się tendencje do radykalnych nurtów (komuniści, prawicowcy, lub jedni i drudzy próbujący przeciągnąć ludzi na swoja stronę). W Niemczech zagwarantowaną przewagę mieli brunatni, posiadający oddziały SA, a potem SS. W 1932 w wyborach do Reichstagu narodowi socjaliści zdobyli 37% mandatów, a prezydent Hindenburg (*dowódca z I wojny) zgodził się, by Hitler został premierem (= kanclerzem). Początkowo Hitler stworzył rząd koalicyjny. Przedstawił program, który przewidywał tępienie marksizmu, odbudowę ducha bojowego, wprowadzenie obowiązku służby wojskowej oraz Lebensraum- „przestrzeń życiowa” na wschodzie, kosztem Polski, ZSRR.
W lutym 1933 naziści podpalili Reichstag, o co oskarżono komunistów, a wszystko to miało być pretekstem do walki z innymi partiami politycznymi, co znowu miało doprowadzić do powstania systemu mono-partyjnego ( jedna partia - NSDAP).
28 lutego przez Niemcy przeszła fala aresztowań. Odbywały się pokazowe procesy, uderzono w związki zawodowe, które właściwie utraciły swoją niezależność; w kościół zarówno protestancki ( tu symbolem oporu był …………. krytykujący politykę nazistów), jak i katolicki. W 1937 Pius XI wydał encyklikę „ Z palącą troską” w której potępił ustrój totalitarny oraz nazizm w Niemczech.

(…)

… sam Goebbels powiedział kiedyś, że jak słyszy słowo kultura, odruchowo sięga po broń. Zaczęto prześladować Żydów. W 1935 w Norymberdze na wyjazdowej sesji Reichstagu powstały ustawy norymberskie: „ O obywatelstwie Rzeszy” oraz „ O obronie niemieckiej krwi i niemieckiego honoru”. Żydom nie wolno było wchodzić w związki małżeńskie z Niemkami, zawody jak lekarz, prawnik, były im zakazane. Później doszło…
… słabe żeby zmienić sytuację w Niemczech.
Na początku Hitler żerował na biedzie, nędzy, bezrobociu. Potem gdy ludzie byli w stanie zrozumieć co się dzieje było już za późno. Działało gestapo, a strach społeczny powodował, że ludzie przyjmowali bierną, pasywną postawę. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz