Powłoki malarskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powłoki malarskie - strona 1 Powłoki malarskie - strona 2 Powłoki malarskie - strona 3

Fragment notatki:


13.1. Wiadomości ogólne
W celu przedłużenia czasu użytkowania tworzyw budowlanych i nadania im estetycznego wyglądu, a niekiedy dla polepszenia ich właściwości użyt­kowych, np. higienicznych, pokrywa się je powłokami malarskimi ochron­no-dekoracyjnymi. Pokrywanie materiałów konstrukcyjnych powłokami malar­skimi należy do skutecznych metod ochrony przed korozją. Powłokowe zabezpieczenia antykorozyjne wykonywane są obecnie w ok. 80% przy użyciu wyrobów malarskich z żywic syntetycznych.
Wspólną cechą materiałów malarskich jest to, że nałożone cienką warstwą na daną powierzchnię wytwarzają na niej - po upływie pewnego czasu, zwanego czasem schnięcia (lub utwardzania) - mniej lub bardziej trwałą i odporną na wpływy czynników zewnętrznych błonkę (powłokę malarską), ściśle przylegającą do podłoża. W czasie schnięcia (utwardzania) cienka warstewka materiału malarskiego przetwarza się w stlbstancję stałą w normalnym zakresie temperatur i wilgotności otoczenia. Dzieje się to pod wpływem działania składników atmosfery lub wskutek reakcji chemicznych zachodzących między poszczegÓl­nymi składnikami tego materiału lub wskutek wyparowania zawartych w nim substancji lotnych. Materiały malarskie oraz ich składniki mają, w zależności od ich cech i funkcji, jaką pełnią, ściśle określone normy. Poniżej podano podstawowe definicje w tym zakresie.
Materiał malarski jest to wyrób przeznaczony do wytwarzania powłok malarskich na dowolnym podłożu. Rozróżniamy materiały malarskie kryjące, tj. mające zdolność przesłaniania naturalnej barwy podłoża i nadawania mu swej barwy (farby i emalie) oraz materiały malarskie niekryjące - tworzące powłoki malarskie praktycznie bezbarwne i przezroczyste (lakiery).
F arby i emalie są to materiały kryjące, składające się z dwóch zasadniczych składników, a mianowicie: a) pigmentów i ew. wypełniaczy, b) spoiwa i ew. rozpuszczalnika lub rozcieńczalnika.
Emalie różnią się od farb tym, że mają mniejszą zawartość wypełniacza i pigmentów.
Lakiery są to niepigmentowane materiały malarskie stanowiące roztwory żywic lub stopów żywic z olejami roślinnymi w rozpuszczalnikach, tworzące po wyschnięciu wymalowania powłoki przezroczyste (niekryjące), bezbarwne lub barwne, o znacznej gładkości, twardości i połysku.
Spoiwo materiałów malarskich jest to ciekła część pigmentowanych (kryją­cych) materiałów malarskich, której podstawowym składnikiem jest substancja błonotwórcza.
Substancja błonotwórcza jest to podstawowy składnik materiału malars­kiego, wiążący cząstki pigmentów i wypełniaczy między sobą oraz łączący je trwale z podłożem podczas schnięcia powłoki.
Pigmenty, zwane również farbami suchymi lub barwidłami, są to drobno­ziarniste substancje barwiące, praktycznie nierozpuszczalne w wodzie i w spoi­wach, nadające powłokom malarskim wymaganą barwę i zdolność krycia innej barwy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz