Powiązanie urządzeń SBL z urządzeniami stacyjnymi
Powiązanie urządzeń blokady z urządzeniami sterowania ruchem na stacjach obejmuje:
uzależnienie wskazań semaforów stacyjnych i liniowych,
sygnalizację zbliżania się pociągu do stacji i oddalania się od niej,
samoczynność przejazdu przez stację,
zapowiadanie od stacji wyprawiającej do stacji przyjmującej numerów przekazywanych pociągów, jeżeli istnieje taka potrzeba i możliwość.
Powiązanie wskazań sygnałowych dotyczy wskazań semafora wyjazdowego ze stacji i pierwszego odstępu liniowego, znajdującego się za stacją oraz wskazań ostatniego semafora odstępowego blokady samoczynnej zależnego od wskazań semafora wjazdowego na stację.
Zależność wskazań semafora wyjazdowego ze stacji od stanu odstępu liniowego polega na wykluczeniu możliwości podania sygnału zezwalającego na wyjazd ze stacji w przypadku zajęcia pierwszego odstępu za stacją oraz nie-przełączenia kierunku przy blokadzie zmiennokierunkowej. Sygnał zezwalający na wyjazd ze stacji powinien określać liczbę niezajętych odstępów za semaforem, zgodnie ze stopniem stawności blokady.
Zależność wskazań ostatniego semafora odstępowego sprowadza się do zapewnienia możliwości podawania na tym semaforze wskazań uprzedzających o sygnale na semaforze wjazdowym, co zawsze wymaga zwiększenia liczby przekazywanych sygnałów na tym semaforze odstępowym. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dodatkowe układy zależnościowe.
Samoczynność przejazdu przez stację polega na włączaniu wskazań zezwalających na semaforach stacyjnych zaraz po zwolnieniu przebiegu przez poprzednio jadący pociąg, podobnie jak ma to miejsce w blokadzie liniowej. Semafory stacyjne są włączane na samoczynne działanie okresowe. Włączenie samoczynności dokonywane przez personel obsług urządzeń jest możliwe wyłącznie przy odpowiednio przygotowanej drodze przebiegu. Wyłączenie samoczynności może nastąpić, gdy przebieg nie jest utwierdzony. Utwierdzanie przebiegu w tym przypadku jest warunkowane miejscem znajdowania się pociągu i następuje po zajęciu odcinka zbliżania się pociągu do stacji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)