To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Potrzeby wodne przemysłu:
W Polsce dominuje zużycie wody na cele gospodarcze i przemysłowe i wynosi ono ok. 70% całkowitego zużycia wody w gospodarce narodowej. Największe ilości wody (60 - 70%) zużywa się w procesie chłodzenia urządzeń mechanicznych, pieców baltonowskich, łożysk itd. ok. 20% zużywa się na cele produkcyjne (woda jako surowiec, woda jako rozpuszczalnik lub woda do mycia produktów). W Polsce najwięcej wody zużywa przemysł paliwowo-energetyczny do wytwarzania energii elektrycznej i świetlnej (cieplnej). W następnej kolejności przemysł chemiczny i metalurgiczny. Zużycie wody do produkcji artykułów spożywczych ok. 100 hm3. Wiele zakładów wykazuje duże zużycie wody na jednostkę produkcji, wynika to z przestarzałych technologii oraz braku zamkniętych obiegów wody na terenie zakładu. Przy gospodarce wodą w przemyśle można wyróżnić następujące problemy:
dobór źródła zaopatrzenia w wodę
priorytet dostarczania wody (hierarchia potrzeb) odprowadzanie ścieków, wód oczyszczonych
woda jako środek chłodniczy
Tylko część zakładów zaopatruje się z ujęć własnych, większość z wodociągów komunalnych. W przypadku małych zasobów wodnych występuje problem priorytetów dostarczanie wody - kolejność dostarczania wody różnym zakładom przemysłowym. Problem hierarchii potrzeb występuje jaskrawo w sytuacjach ekstremalnych czyli suszy i w przypadku nadmiaru wody w czasie powodzi. W hierarchii potrzeb w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione potrzeby ludności i zachowanie w korytach przepływu nienaruszalnego. Potrzeby wodne przemysłu winny być pokrywane z ujęć wód powierzchniowych a w przypadku ich braku z ujęć wód podziemnych.
Kierunki działań w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą w przemyśle to:
rozbudowa zamkniętych obiegów wody
wprowadzenie wodo oszczędnych technologii produkcji
ograniczenie korzystania z wody wodociągowej
zmniejszenie strat przy doprowadzaniu wody i w procesie produkcji
recelkrulacja - wtórne wykorzystanie wody w przemyśle
Normy zużycia wody:
Zapotrzebowanie użytkowników i konsumentów wody w przemyśle określa się na podstawie norm zapotrzebowania na jednostkę produkcji. Przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego wykorzystuje ok. 5 - 10 razy więcej wody od ilości przerobionego surowca, przy przemyśle cukrowniczym, przy obiegu zamkniętym zużywa się 25 m3/t cukru a przy otwartym 75 m3/t cukru. produkcja krochmalu 21,5 m3/t ziemniaków, przy produkcji oleju jadalnego 35 m3/t oleju, do produkcji mleka 5 m3/l mleka,
przemysł metalurgiczny zużywa wodę do chłodzenia urządzeń, do gruntowania żużlu, do chłodzenia gazu wielkopiecowego oraz gaszenia koksu 15 - 20 m
(…)
… 2-4 m3/t węgla w koksowniach 5 m3/t koksu.
Ustalanie zapotrzebowania na wodę:
Przy ustalaniu potrzeb wodnych zakładu przemysłowego należy analizować procesy technologiczne i określić ilość wody zużywanej w kolejnych etapach tego procesu. Należy obliczać ilość wody potrzebnej do:
produkcji surowca wyjściowego
do mycia surowców i produktów
zasilania kotłów parowych itd.
chłodzenia urządzeń…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)