Potrzeby polityczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 924
Wyświetleń: 6650
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Potrzeby polityczne - strona 1 Potrzeby polityczne - strona 2 Potrzeby polityczne - strona 3

Fragment notatki:

zajęcia odbywają się na Uniwersytecie Warszawskim, a prowadzi je dr Andrzej Nowak. Notatka składa się z 4 stron.

Dyspozycja motywacyjna oznacza, że jakiś system celów jest dla kogoś systematycznie ważny i ponawiany. Na przykład w pracy naukowej dążenie do badania tego, co jest modne, co się da sprzedać lub co naukowca osobiście ciekawi. Ludzie mają różne strategie – osoba dysponowana motywacyjnie do ciekawości porzuci wszystko na rzecz tego, co jest jej własnym, obsesyjnym przedmiotem zainteresowania. Myślę, że widać to szczególnie w działalności zawodowej – dążenie do kompetencji, dążenie do mocy – to się na pewno dobrze różnicuje. Mieć władzę, wpływ i znaczenie albo umieć zrobić to spora różnica. Postawa jest naszym stosunkiem do danego obiektu, a tu mamy raczej do czynienia z celem preferowanym w dłuższym przedziale czasu. Kluczowe jest to, co stanowi stabilny kierunek działania, wszystko jedno jakim terminem opisane.

Według Biskupskiego potrzeby polityczne dzielą się na potrzeby:

Elekcji - Skutecznego uczestnictwa w wyborze delegatów do państwowych i samorządowych lub centralnych i lokalnych organów przedstawicielskich 
Koalicji - organizowania się, tzn. tworzenia struktur związanych z uczestniczeniem w życiu politycznym w celu wywarcia wpływu na zachowanie grupy rządzącej, a tym samym i na bieg wydarzeń politycznych
Skutecznego oddziaływania pośredniego, tj. poprzez swych przedstawicieli w organach reprezentacji centralnej i lokalnej na decyzje podejmowane przez organy wykonawcze

Potrzeby polityczne i ich klasyfikacja.
Potrzeba jest stanem, w którym odczuwamy brak czegoś, co dla nas jest niezbędne dla naszego funkcjonowania jako jednostki, realizacji celów społecznych oraz rozwijania naszej osobowości. Nasze potrzeby wg Abrahama Maslowa będąca jednym z głównych bodźców motywujących do działania stanowią dyspozycje motywacyjne.
Dyspozycja motywacyjna oznacza, że jakiś system celów jest dla kogoś systematycznie ważny i ponawiany. Na przykład w pracy naukowej dążenie do badania tego, co jest modne, co się da sprzedać lub co naukowca osobiście ciekawi. Ludzie mają różne strategie - osoba dysponowana motywacyjnie do ciekawości porzuci wszystko na rzecz tego, co jest jej własnym, obsesyjnym przedmiotem zainteresowania. Myślę, że widać to szczególnie w działalności zawodowej - dążenie do kompetencji, dążenie do mocy - to się na pewno dobrze różnicuje. Mieć władzę, wpływ i znaczenie albo umieć zrobić to spora różnica. Postawa jest naszym stosunkiem do danego obiektu, a tu mamy raczej do czynienia z celem preferowanym w dłuższym przedziale czasu. Kluczowe jest to, co stanowi stabilny kierunek działania, wszystko jedno jakim terminem opisane.
Człowiek ma potrzeby różnego rzędu. Najbardziej znany nam jest podział potrzeb człowieka dokonany przez Abrahama Maslowa w postaci tzw. piramidy potrzeb Maslowa.
Teoria hierarchii potrzeb Maslowa zakłada, że aby potrzeby wyższego rzędu były zaspokojone musimy również mieć zaspokojone potrzeby niższego rzędu, oraz że ilośc potrzeb człowieka jest niezaspokojona (po zaspokojeniu jednej pojawia się kolejna). Na zmianę hierarchii potrzeb wpływają takie czynniki jak osobowośc, wiek, aktualny stopień zaspokojenia potrzeb oraz sytuacja rodzinna i zawodowa.
Ciekawą hierarchię potrzeb zaproponował również Kocowski wyszczególniając takie potrzeby jak:
Potrzeby egzystencji - na które składają się potrzeby pokarmowe, ekologiczne, rekreacyjne, zdrowotne, bezpieczeństwa, mieszkaniowe, odzieżowe.
Potrzeby

(…)

… funkcjonalne wobec potrzeb społecznych, a ośrodek władczy pełni funkcję arbitra pośrednio bądź bezpośrednio decydującego o dystrybucji także tychże dóbr.”//Teoria Polityki
Lub też według Żmigrodzkiego „Potrzeby polityczne to zależnośc pozycji społecznej i drogi życiowej jednostek i grup od ich aktywności politycznej oraz świadomości politycznej.”.
Tak więc są to potrzeby indywidualne, grupowe…
… i psychiczne. Do tych ostatnich należą potrzeby polityczne.
„Jako potrzeby polityczne należy uznac wszystkie te potrzeby, przede wszystkim grupowe, ale i jednostkowe, które stanowią przedmiot dokonujących się procesów politycznych i których zaspokojenie związane jest z uruchomieniem zasobów i mechanizmów funkcjonowania ośrodka władczego systemie politycznym. Inaczej mówiąc są to wszystkie potrzeby, względem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz