Poszczególne osobowe źródła dowodowe- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poszczególne osobowe źródła dowodowe- opracowanie - strona 1 Poszczególne osobowe źródła dowodowe- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

7. Poszczególne osobowe źródła dowodowe A. świadek Elementem niezbędnym do przekształcenia świadka faktycznego do roli świadka w sensie procesowym jest wezwanie świadka do złożenia zeznań.
Świadek nie może być wezwany, jeśli
istnieje zakaz dowodowy uniemożliwiający jego przesłuchanie
niemożność jego skutecznego wezwania
niemożność uzyskania od niego wiarygodnych zeznań obowiązki świadka stawienie się na wezwanie organu procesowego(jeśli nie może się stawić z powodu nieustającej przeszkody np. choroby można go przesłuchać w miejscu gdzie przebywa )
złożenie zeznań sąd bądź prokurator może zarządzić(z powodu choroby albo stanu psychicznego) przesłuchanie w obecności biegłego, lekarza lub psychologa.
Co do zasady musi się podać badaniom jeśli od tego zależy odpowiedzialność oskarżonego Za zgodą świadka można go poddać badaniom psychologicznym lub lekarskim (nie mogą być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym )
Można pobrać odciski palców itp. Prawa świadka możliwość odmowy zeznań, bądź odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania gdy wiążą go z oskarżonym więzi rodzinne lub osobiste, a także osoby najbliższe
W przypadku złożenia oświadczenia o odmowie zeznań niepóźnej niż do chwili 1 zeznania uprzednio złożone zeznanie nie może służyć za dowód (w takiej sytuacji mogą być odtworzone protokoły z zeznań lub oględzin )
możliwość ustanowienia pełnomocnika
możliwość, żądania by przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeśli treść zeznań mogłaby go lub osobę najbliższą narazić na hańbę
możliwość zastrzeżenia danych dotyczących miejsca zamieszkania do wyłącznej wiedzy prokuratora lub sądu jeśli istnieje uzasadniona obawa użycia groźby lub przemocy w związku z jego czynnościami świadek anonimowy W przypadku uzasadnionej obawy dla życia, zdrowia, wolności, albo mienia świadka lub osoby mu najbliższej sąd może wydać postanowienie o zachowaniu tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka. Przesłuchanie takiego świadka może być dokonane przez sąd lub prokuratora w miejscu zapewniającym dyskrecję, jest możliwość przesłuchania świadka przy obecności oskarżonego lub obrońcy, ale nie mają one prawa do przesłuchiwania. Świadek koronny Celem instytucji świadka koronnego jest ujawnienie enumeratywnie wymienionych przestępstw Ustawa o siwaku koronnym zawiera szereg ograniczeń o charakterze:
przedmiotowym - katalog zamknięty przestępstw, których może dotyczyć ta instytucja


(…)

… na podstawie art. 40 kpk
świadkowie w znaczeniu procesowym i faktycznym osoby co do których istnieją powody osłabiające zaufanie do ich wiedzy i bezstronności Prawa i obowiązki stawiennictwa
obowiązek przyrzeczenia, chyba że chodzi o biegłego sądowego obowiązek zeznawania prawdy prawa
do wynagrodzenia możliwość stosowania wariografu za zgodą oskarżonego (tzn on obsługuje)
itd.
C. Specjaliści Pełnią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz