Posturografia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 3136
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Posturografia - strona 1

Fragment notatki:


Posturografia - zespół cech badawczych pozwalających ocenić jakość kontroli postawy. Równowaga - stan charakteryzujący pionową orientację ciała osiągniętą dzięki zrównaniu działających na ciało sił oraz ich momentów. Równowagę zapewnia układ nerwowy przez odruchowe napięcie odpowiednich grup mięśniowych (mięśni posturalnych inaczej nazywanych antygrawitacyjnymi)
Stabilność - zdolność do odzyskiwania stanu równowagi, do aktywnego przywracania typowej pozycji ciała w przestrzeni, utraconej w wyniku działania czynników destabilizujących (np. sił zewnętrznych).
Upadek - niekontrolowane przemieszczenie ciała, które nie może być skorygowane w ściśle określonym czasie.
Wychwiania - drobne mimowolne ruchy środka ciężkości ciała w czasie swobodnego stania.
Regulacja postawy ciała: Małe pole podpacia postawa stojąca wrażliwa na zakłócenia stabilności
Za wyznacznik stabilności postawy można przyjąć np. położenie OSC względem granic pola podparcia.
System kontroli równowagi ma trzy podstawowe wejścia sterujące związane z różnymi układami sensorycznymi: - przedsionkowe - wzrokowe - proprioreceptywne Sygnały z tych wejść są źródłem informacji o pozycji ciała oraz jego orientacji względem specyficznych układów odniesienia: zewnętrznych i wewnętrznych.
Posturografia statyczna: Za pomocą systemu wideokomputerowego można zarejestrować Wychwiania. Na 21 punktach ciała człowieka umieszcza się 21 specjalnych znaczników. Są to diody elektroluminescencyjne emitujące fale w zakresie podczerwieni. Położenie znaczników rejestruje sprzężony z komputerem zespół szybkich kamer.
Pomiar sił wywieranych na podłoże (nacisku stóp na podłoże) za pomocą specjalnej platformy. Komputer wylicza położenie środka nacisku stóp, który w warunkach statycznych jest rzutem OSC ciała na płaszczyznę podparcia. - rejestracja wychwiań.
Posturografia dynamiczna - na platformie np. kołysanie się w przód, tył; wykonywanie celowych ruchów ramion itp. (ciało się porusza, ale stopy nie odrywają się z platformy).
Źródła niekontrolowanych przemieszczeń OSC: Wszelka aktywność organizmu, np. oddychanie, bicie serca, krążenie krwi, ruchy perystaltyczne jelit itp.
Toniczna aktywność mięśni antygrawitacyjnych
Metody oceny stabilności postawy: Za pomocą platformy posturograficznej Parametry posturogramu (zapisu pokazującego wędrówkę OSC) to - długość drogi OSC - upośledzenie kontroli równowagi przejawia się wydłużeniem tej drogi - kierunki wychwiań - w płaszczyźnie strzałkowej (ozn. x) i w płaszczyźnie czołowej (ozn. y). Można osobno analizować Wychwiania w płaszczyźnie strzałkowej i osobno w płaszczyźnie czołowej, co umożliwia ustalenie, w której płaszczyźnie nasila się niestabilność. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz