To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM PIERWSZEJ INSTANCJI ROZPOCZĘCIE ROZPRAWY a) Posiedzenie przygotowawcze - prezes sądu może wnieść sprawę na posiedzenie, jeśli uzna, iż może się to przyczynić do usprawnienia postępowania oraz należytego przygotowania rozprawy głównej. Prezes sądu przed rozpoczęciem rozprawy wydaje również zarządzenia dotyczące: - wyznaczenia rozprawy głównej - doprowadzenia oskarżonego na rozprawę - dopuszczenia dowodów b) Wyznaczenie składu - sędziów powołanych do orzekania w sprawie wybiera się w kolejności według wpływu sprawy oraz jawnej dla stron listy sędziów. UWAGI OGÓLNE O ROZPRAWIE a) Rozprawa odbywa się jawnie (wyłączając naradę i głosowanie) b) Obecne mogą być (oprócz osób biorących udział w rozprawie) osoby pełnoletnie oraz nieuzbrojone (chyba, że Przewodniczący składu orzekającego zezwoli na obecność małoletniego lub osoby noszącej broń ) c) Sąd może zezwolić przedstawicielom radia, telewizji, filmu i prasy na utrwalenia obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy, jeśli nie będzie to utrudniać przebiegu rozprawy, a ważny interesu uczestników postepowania nie będzie się temu sprzeciwiał d) Rozprawa niejawna - sąd może wyłączyć jawność rozprawy, jeśli jawnie mogłaby: wywołać zakłócenia spokoju publicznego, obrażać dobre obyczaje, ujawniać okoliczności stanowiące tajemnicę państwową, naruszać ważny interes prywatny oraz gdy jeden z oskarżonych jest nieletni e) Ogłoszenie wyroku - odbywa się jawnie. W wypadku wyrokowania poza rozprawą wyrok udostępnia się publicznie na okres 7 dni w sekretariacie sądu. f) Zasada ustności rozprawy - przewodniczący kieruje rozprawą oraz umożliwia wypowiedzenie się stronom co do każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu . Jeżeli jedna strona zabiera głos to przysługuje on także drugiej stronie. Obrońcy oskarżonego i oskarżonemu przysługuje głos ostatni g) Niedopuszczalne metody przesłuchania : wpływanie na wypowiedzi osoby przesłuchiwanej za pomocą przymusu lub groźby, stosowanie hipnozy lub środków chem. i tech. wpływających na psychikę h) Udział oskarżonego - obecność oskarżonego na rozprawie głównej jest obowiązkowa (jeżeli ustawa nie stanowi inaczej) . Nie jest obowiązkowe stawiennictwo oskarżonego podczas ogłoszenia wyroku i) Prowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego : jeżeli oskarżony pomimo upomnienia zakłóca porządek rozprawy przewodniczący może go wydalić na pewien czas z sali rozpraw. Zezwalając na powrót przewodniczący informuje go o przebiegu rozprawy w czasie jego nieobecności i umożliwia mu złożenie pełnych wyjaśnień
(…)
… go o przebiegu rozprawy w czasie jego nieobecności i umożliwia mu złożenie pełnych wyjaśnień. Traci jednak prawo do zadawania pytań świadkom przesłuch. w czasie jego nieobecności jeżeli oskarżony opuścił salę po złożeniu wyjaśnień - bez zgody przewodniczącego- wyroku wydanego w tej sprawie nie uważa się za zaoczny. Sąd zarządza zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie oskarżonego przed Sąd. Jeżeli oskarżony…
… przesłuchiwania oskarżonego : oskarżyciel publiczny, interwenient, pełnomocnik interwenienta, biegły, podmiot pociągnięty do odpowiedzialności posiłkowej, pełnomocnik tego podmiotu, obrońca, oskarżony i na końcu członkowie składu orzekającego. 3. Skazanie bez przeprowadzenia postępowania dowodowego - do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej - oskarżony, któremu zarzucono przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowe może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. PRZESŁANKI: Brak sprzeciwu prokuratora bądź finansowego organu postępowania przygotowawczego Okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości Oskarżony przyzna się do winy Cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprowadzenia postępowania dowodowego DODATKOWE PRZESŁANKI: Jeśli w związku z przestępstwem nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej sąd uzależnia uwzględnienie wniosku od uiszczenia wymaganej należności 4. Skrócona rozprawa - jej istotą jest ograniczenie postępowania dowodowego PRZESŁANKI: Zgoda stron obecnych na rozprawie Niebudzące wątpliwości zeznania oskarżonego, który przyznał się do winy UWAGA! Przesłanki muszą wystąpić łącznie (kumulatywnie) 5. Dalsze postępowanie dowodowe - przesłuchanie świadków, biegłych; sprowadzenie dowodów rzeczowych na rozprawę i udostępnienie stronom; świadkowie składają zeznania bezpośrednio przed sądem, ustnie 6. Zwrot sprawy oskarżycielowi publicznemu - w przypadku ujawnienia w toku rozprawy istotnych braków postepowania…
… oskarżonemu inny oprócz objętego aktem oskarżenia czyn sąd może rozpoznać nowe oskarżenie na tej samej rozprawie, jeśli: Oskarżony wyrazi na to zgodę Nie zachodzi konieczność przeprowadzenia postępowania przygotowawczego 8. Zmiana kwalifikacji prawnej zarzutu aktu oskarżenia - sytuacja, gdy zachowana jest tożsamość czynu, ale zmienia się jego ocena prawna. Taka sytuacja jest dopuszczalna…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)