Postępowanie kontrolne NIK

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie kontrolne NIK - strona 1 Postępowanie kontrolne NIK - strona 2 Postępowanie kontrolne NIK - strona 3

Fragment notatki:

Postępowanie kontrolne Tryb czynności kontrolnych normowany aktami wykonawczymi i decyzjami Prezesa NIK zastąpiony został w 1980 regulacją ustawową (rozdz. III ustawy o NIK). Idea państwa prawa. Realizacja zasad:
kontradyktoryjności - możność zgłoszenia zastrzeżeń co do ustaleń przez kontrolowanego
quasi-instancyjności - ponowne rozpatrzenie zastrzeżeń przez komisję kontrolną
Postępowanie kontrolne oznacza:
sposób prowadzenia kontroli
zasady jej wykonywania
realizację wyników
Oprócz ustalenia zgodności ze stanem faktycznym, konieczne jest udokumentowanie kontroli i ocena działalności jednostki kontrolowanej zgodnie z ustalonymi kryteriami.
Etapy kontroli wszczęcie kontroli
wykonywanie jej
realizacja ustaleń
Inicjatywa kontroli Na zlecenie sejmu kontrola działalności:
kancelarii prezydenta
kancelarii sejmu
kancelarii senatu
KRRiTV
Państwowej Inspekcji Pracy
Na zlecenie Prezydenta:
kancelaria prezydenta
Na zlecenie senatu
kancelaria sejmu
Brak inicjatywy własnej NIK przy kontroli powyższych.
Kontrole przeprowadzane są na podstawie okresowych planów pracy NIK przedstawianych sejmowi, lecz mogą także odbywać się doraźnie.
Kontrolerzy NIK Wykonują czynności na podst. legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia do prowadzenia kontroli wydawanego przez Prezesa, lub wiceprezesów, lub dyrektorów, czy wicedyrektorów jednostek organizacyjnych NIK. Przy kontroli dokumentów tajnych konieczne jest dodatkowe upoważnienie wydawane przez Prezesa NIK. Kontrolera można wyłączyć z czynności na wniosek lub z urzędu, jeżeli wyniki kontroli mogłyby wpływać negatywnie na prawa i obowiązki jego lub najbliższych. Kontroler ma prawo do: swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostek kontrolowanych
wglądu do wszelkich dokumentów związanych z działalnością jednostek, pobierania oraz zabezpieczania dokumentów i innych materiałów dowodowych z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej
przeprowadzania oględzin obiektów, składników majątkowych i przebiegu określonych czynności
wzywania i przesłuchiwania świadków
żądania od pracowników jednostek udzielania pisemnych lub ustnych wyjaśnień
zasięgania w związku z przeprowadzoną kontrolą informacji w jednostkach kontrolowanych oraz żądania wyjaśnień od pracowników tych jednostek
korzystania z biegłych i specjalistów
zwoływania narad z pracownikami jednostek kontrolowanych w związku z przeprowadzaną kontrolą, a także uczestniczenia w posiedzeniach kierownictwa i kolegiów oraz naradach organów adm. rządowej i samorządu teryt. (art. 29.2).


(…)

… kontroli kierownik jednostki kontrolowanej może w terminie 14 dni od jego otrzymania zgłosić zastrzeżenie rozpatrywane następnie przez komisje odwoławczą złożoną z dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej NIK (delegatury lub departamentu) i wyznaczonych przez niego 2 pracowników nadzorujących czynności kontrolne. Uchwała komisji po zatwierdzeniu przez Prezesa (wicePrezesa) jest ostateczna. W razie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz