Porozumiewanie się z innymi

Nasza ocena:

4
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porozumiewanie się z innymi - strona 1

Fragment notatki:

Poziomy komunikacji. Skuteczne słuchanie. Informacje zwrotne konstruktywne i niekonstruktywne. Komunikacja niewerbalna.

Porusza aspekty takie jak: uważne wysłuchanie rozmówcy, komunikowanie interpersonalne postaw i emocji, samoprezentacja, rytuał, podtrzymywanie komunikacji werbalnej.

PRACA Z PSYCHOLOGII DECYZJI KADROWYCH
TEMAT:
POROZUMIEWANIE SIĘ Z INNYMI
POZIOMY KOMUNIKACJI
SKUTECZNE SŁUCHANIE
INFORMACJE ZWROTNE KONSTRUKTYWNE I NIEKONSTRUKTYWNE
KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
Powstanie języka i posługiwanie się nim w mowie było bez wątpienia ogromnym osiągnięciem rozwojowym człowieka. Jednak język i mowa nie powstały wraz z pojawieniem się praprzodków człowieka. Porozumiewanie się przedstawicieli wczesnych form człowieka ograniczało się - podobnie jak u zwierząt - do środków pozajęzykowych. Należy, więc przyjąć, że komunikacja pozajęzykowa stanowiła pierwotną formę porozumiewania się człowieka. Obecnie język nie wyeliminował całkowicie tych naturalnych form komunikacji, które nadal spełniają swoje funkcje w procesie wymiany informacji. Bardzo w dzisiejszych czasach powszechna obawa przed kontaktami z nieznajomymi ma dwa źródła. Pierwszym z nich jest obecnie już przestarzały, ale w XIX w. aktualny zwyczaj, że poznawać ludzi można tylko poprzez osoby trzecie przedstawiające sobie obcych - było absolutnie niedopuszczalne rozpoczęcie rozmowy z nieznajomą osobą na ulicy. Oczywiście z biegiem lat reguła ta zdezaktualizowała się całkowicie jednak zakorzenione przez nią w naszych osobowościach lęki pozostały i stały się przyczyną trudności z zawieraniem nowych znajomości. Drugą przyczyną obawy przed nieznajomymi są nasze własne myśli. Zaniżanie własnej wartości, mówienie „on na pewno nie zechce ze mną rozmawiać”. W takim przypadku trudno, żebyśmy z radością i dobrą wiarą przystępowali do zawierania znajomości, do komunikowania się między sobą. Aby chcieć nawiązać kontakt z innymi i umieć się z nimi dobrze porozumieć nie należy obserwować rozmowy z zewnątrz, z oddalenia. Trzeba zbliżyć się do kręgu czy grupy na dystans, z którego dobrze będzie się rozmawiało. Pochylenie się w kierunku rozmówcy wyraża zaangażowanie i zainteresowanie, podczas gdy opieranie się o oparcie krzesła czy fotela może zostać źle odebrane - jako lekceważenie bądź znudzenie. Również nie należy krzyżować rąk i nóg. Postawa taka jest postawą zamkniętą i obronną. Bardzo ważny jest także kontakt wzrokowy. Czasami może on powodować trudności w skupieniu się na swojej wypowiedzi. Problem ten można rozwiązać skupiając wzrok na innym punkcie twarzy rozmówcy. Jeżeli będzie on odpowiednio blisko oczu większość ludzi nie zorientuje się. W dobrym porozumiewaniu się i nawiązywaniu kontaktów pomaga uśmiech, który jest najbardziej uniwersalnym sygnałem otwartości i zainteresowania oraz ruchy, takie jak potakiwanie głową, mimika twarzy.


(…)

… się stylem pasywnym nie posiadają umiejętności bezpośredniego wyrażania swoich potrzeb i uczuć. Robią to albo w sposób pośredni posługując się aluzjami, minami, płaczem lub nie robią wcale. Osoby takie bardzo często podporządkowują się innym. Jeśli są proszone o zrobienie czegoś, co nie jest im na rękę najprawdopodobniej nie zrobią tego. Kiedy o coś proszą przyjmują niedbałą postawę ciała, opierają…
… swoje potrzeby i przekazywać uczucia, ale robią to kosztem uczuć i potrzeb innych. Kiedy sprawy toczą się nie po ich myśli starają się za wszelką cenę odwrócić ich bieg. Używają sarkazmu, złośliwości, starają się wzbudzić w rozmówcy poczucie winy. Swoje wypowiedzi bardzo często zaczynają od słów: „Ty”, „zawsze”, „nigdy” itd. Postawa ciała osób komunikujących się w sposób agresywny jest sztywna, wyniosła. Stopy…
… treści słów. Jest ono zależne od takich czynników jak akcent, ton głosu, szybkość oraz płynność mówienia. Wypowiedź staje się przez to bardziej kompletna, co czyni ją bardziej ( czasami mniej jak ma to miejsce w przypadku ironii ) zrozumiałą i łatwiejszą do odczytania. Poza tym podczas mówienia ludzie gestykulują a na ich twarzach widać różne miny. Są to także informacje, które mogą być pomocne…
… nad feromonami, czyli naturalnymi zapachami wydzielanymi przez ciało. Zapachy te są odbierane nieświadomie i głównie mają charakter komunikatów seksualnych. Niektórzy doświadczeni terapeuci twierdzą, że są w stanie na podstawie zapachu określić stan emocjonalny swojego pacjenta. Twierdzą, że najwyraźniej pachną takie emocje jak gniew i złość. Dotyk.
Dotyk także jest ważnym narzędziem komunikacyjnym. Istotne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz