Porównanie procesów globalizacji i regionalizacji gospodarki światowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 3766
Wyświetleń: 13650
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porównanie procesów globalizacji i regionalizacji gospodarki światowej - strona 1 Porównanie procesów globalizacji i regionalizacji gospodarki światowej - strona 2 Porównanie procesów globalizacji i regionalizacji gospodarki światowej - strona 3

Fragment notatki:


Podstawowe podobieństwa i różnice zachodzące miedzy procesami globalizacji i regionalizacji gospodarki światowej. Globalizacja jest pojęciem używanym do opisywania zmian w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. Opisuje zwiększenie wymiany informacyjnej, przyśpieszenie i spadek cen transportu, a także wzrost handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych spowodowanych znoszeniem barier oraz rosnących współzależności między państwami. W ekonomii termin ten oznacza głównie zjawiska związane z liberalizacją wymiany handlowej lub “wolnym handlem”. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej. W skrócie : jest łączeniem się i przenikaniem systemów gospodarczych Regionalizacja - proces wydzielania regionów , forma klasyfikacji , w której występuje dodatkowe kryterium sąsiedztwa przestrzennego. Dokonując regionalizacji wydzielamy większe terytoria złożone z mniejszych obszarów o podobnych, badanych cechach ( region strefowy ) lub skupione wokół jakiegoś ośrodka ( region węzłowy ). Procesy międzynarodowej integracji gospodarczej.
Istnieje wiele różnych stanowisk na temat związków między globalizacją, a regionalizmem (integracją) łączących te zjawiska, jak też przeciwstawiające je:
Regionalizm i globalizacja wzajemnie się wspierają w tym sensie, ze regionalizm staje się często etapem w dochodzeniu do globalizacji. Wspieranie ma miejsce wtedy, gdy procesy regionalne przyczyniają się do wzmocnienia sił konkurencji wewnątrz ugrupowań i w stosunku do krajów trzecich;
Regionalizm współczesny widziany jest przede wszystkim jako odpowiedz na globalizację, tak by lepiej dostosować się do niej i ograniczać negatywne skutki. Może on bowiem poprzez stymulowanie rynku i konkurencji w regionie wzmocnić siły mikroekonomiczne niezbędne do podołania wyzwaniom globalizacji;
Regionalizm i globalizacja są procesami przeciwstawnymi. Lekiem na zło globalizacji jest stworzenie na poziomie regionalnym wspólnych instytucji nadzorujących banki i rynki finansowe. Regionalizacja jest etapem prowadzącym do globalizacji, formą wzmocnienia sił wewnętrznych, a zarazem formą ochrony przed negatywnymi zjawiskami globalizacji. W przypadku integracji można także liczyć na lepsza ochronę przed niestabilnością rynków finansowych i przed kryzysami walutowymi. Globalizacja zaś w swej logice stawia na zwycięzców, a więc i również na silniejsze regiony, co prowadzić musi do narastania zróżnicowań regionalnych. Integracja jest procesem świadomie podejmowanym i odgórnie narzucanym, zaś globalizacja spontanicznym i oddolnym.
Regionalizację postrzega się jako formę obrony przed globalizacją. W ramach ugrupowań integracyjnych państwa próbują bronić się przed procesami globalizacyjnymi, zwłaszcza przed wpływem przedsiębiorstw globalnych.


(…)

… gospodarczego, słabnięcie roli państw, na skutek prywatyzacji oraz wzrostu udziału w życiu społeczno-gospodarczym podmiotów publiczno-prywatnych.
Umocnienie więzi gospodarczych,
Regionalizacja jest jednym z czynników wpływającym na integrację walutową,
Niższe koszty transakcji na jednolitym obszarze walutowym,
Wspólna waluta ogranicza ryzyko kursowe,
Wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, poprzez wprowadzenie…
… wymuszenie przystąpienia do różnego rodzaju międzynarodowych układów i struktur organizacyjnych, lokalizacja produkcji wyrobów o mniejszym stopniu przetworzenia i większej szkodliwości dla środowiska naturalnego w krajach mniej rozwiniętych, możliwość wystąpienia efektu domina (kryzys finansowy)
Oddzielenie regionów bogatych od słabo rozwiniętych. Podział na regiony może doprowadzić do szybszego rozwoju…
…, gdzie przez ponad 300 lat prowadzono politykę asymilacji, która potęgowała narastanie dążeń autonomicznych. Odrębność narodowa, a zwłaszcza wysoki rozwój ekonomiczny Krajów Basków i Katalonii odegrały decydującą rolę w konflikcie z władzami centralnymi. Po czasach II Republiki, gdy trzy historyczne regiony hiszpańskie: Katalonia w 1932r. , kraj Basków i Galicja w 1936 mogły korzystać z szerokich uprawnień…
… rozwijającego się, wyroby krajów o niższym poziomie rozwoju z reguły spychane są do roli wyrobów lokalnych, następuje wykup największych i najlepszych (najrentowniejszych) przedsiębiorstw przez kapitał zagraniczny, a to z kolei powoduje dominację na rynku wyrobów światowych marek, pozostałe w branży przedsiębiorstwa krajowe są sprowadzane do roli podwykonawców; odpływa zysk z kraju, „drenaż mózgów
… szczególnie w biednych regionach, co powoduje utratę bezpieczeństwa socjalnego, bezradność oraz poczucie beznadziejności i bezsensu.
Występowanie nacjonalizmu. Regionalizm może być postrzegany jako zagrożenie dla integralności państwa i może wywołać reakcję obronną struktur państwowych. Grozi to wystąpieniem konfliktu, a stad niedaleka droga do nacjonalizmu, który występuje zarówno ze strony grup…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz