Popyt i podaż na pracę-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Popyt i podaż na pracę-opracowanie - strona 1 Popyt i podaż na pracę-opracowanie - strona 2 Popyt i podaż na pracę-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Popyt na pracę - zapotrzebowanie pracodawców (przedsiębiorstwa) na  pracę. Popyt determinowany jest przez koszty i wydajność pracy oraz popyt na dobra i usługi. Przedmiotem transakcji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest praca, za którą pracownik otrzymuje określone wynagrodzenie.
Podaż pracy - liczba osób, które chcą pracować za określoną stawkę płac, w danym okresie. Wśród czynników demograficznych wpływających na podaż pracy wyróżnia się m.in. przyrost naturalny, saldo migracji, czynniki geograficzne (np. miejsce zamieszkania miasto-wieś) i system szkolnictwa i kształcenia zawodowego. Podaż pracy zgłaszają osoby, które chcą sprzedać (na rynku pracy przedmiotem sprzedaży i kupna jest praca) swoją pracę zależnie od wysokości stawek, jakie mogą za nią otrzymać. Pojęcie to nie jest jednoznaczne. Na rynku pracy występują bowiem osoby, które poszukują zatrudnienia, ale gotowe są je podjąć za wyższe stawki, niż w danym momencie się za nią oferuje.
Sam termin „podaż” bywa często błędnie rozumiany, zwłaszcza gdy używa się określenia „podaż miejsc pracy”. W rzeczywistości, jeśli firmy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, to jest to „popyt miejsc pracy” (chcą zakupić pracę).
Wiąże się to zapewne z potocznie występującym rozumieniem ról „pracodawcy” i „pracobiorcy” na rynku pracy. Dla ekonomisty sytuacja jest odwrotna - „pracodawca” to pracownik, gdyż to on oferuje pracę, a pracobiorca to np. sklep zatrudniający kasjerki, bo „bierze” ich pracę. Podaż pracy zależy od: - ilości osób, które znajdują się w wieku produkcyjnym (wieku zdolności do pracy); - od posiadania przez uczestników rynku pracy alternatywnych, niezwiązanych z pracą dochodów. Podstawowe zależności podaży pracy Im więcej jest osób na rynku pracy (np. podczas wyżu demograficznego) i osoby te mają mniejszy dostęp do nie związanych z pracą źródeł dochodów (np. świadczeń socjalnych), tym więcej z nich chce i jest gotowa podjąć zatrudnienie. Podaż pracy rośnie.  Sytuacja odwrotna może nastąpić gdy w wiek emerytalny wkraczają roczniki z wyżu demograficznego, a szkoły kończy niż lub gdy uruchomiony zostaje program zachęcający do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i pozostawania poza rynkiem pracy.
Rynek pracy - rodzaj rynku ekonomicznego, na którym z jednej strony znajdują się poszukujący pracy i ich oferty, a z drugiej strony przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy i poszukujący siły roboczej
Równowaga na rynku pracy, sytuacja na rynku pracy, w której wszystkie osoby, które akceptują ukształtowaną na nim płacę równowagi, znajdują zatrudnienie. Stan pełnego zatrudnienia.
Renta ekonomiczna - dodatkowa wypłata, jaką otrzymuje dany czynnik produkcji ponad dochód transferowy konieczny do skłonienia go do świadczenia swych usług właśnie w tym zastosowaniu. Renty ekonomicznej nie należy mylić z czynszem płaconym za wynajęty lokal lub dzierżawę ziemi, ani z dochodem z tytułu świadczeń społecznych.


(…)

… długoletnie projekty inwestycyjne, na które nie wystarczają ich odłożone zyski.
Dla nabywców papierów wartościowych rynek kapitałowy daje możliwość atrakcyjnej lokaty części posiadanych oszczędności. Osoby fizyczne często odkładają pieniądze w funduszach inwestycyjnych i emerytalnych (tego typu funduszami są Otwarte Fundusze Emerytalne), które nabywają instrumenty z rynku kapitałowego takie, jak obligacje…
… z tytułu świadczeń społecznych.
Wyróżnia się powszechną i czystą rentę ekonomiczną.
Klasyczne pojęcie renty zostało ukute przez Davida Ricardo i odnosiło się tylko do ziemi uprawnej, której podaż jest stała. Na rynku gruntów bowiem przynajmniej w krótkim okresie istnieje stały obszar, który można przeznaczyć pod użytkowania. Cena ziemi jest wówczas określona przez popyt.
Alfred Marshall zaś argumentował…
…) dokonuje się wymiany instrumentów o czasie trwania (zapadalności) dłuższym niż rok. Przykładami takich aktywów są długoterminowe obligacje rządowe czy komunalne (miast, gmin), obligacje przedsiębiorstw czy kredyty hipoteczne (pod zastaw nabytej bądź posiadanej nieruchomości). Rynki akcji są także rynkami kapitałowymi, gdyż akcje są instrumentami bezterminowymi.
Dla instytucji emitujących papiery…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz