POMOC POSTPENITENCJARNA- pedagogika

Nasza ocena:

4
Pobrań: 112
Wyświetleń: 3416
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
POMOC POSTPENITENCJARNA- pedagogika - strona 1

Fragment notatki:

Poświęcona jest pomocy postpenitencjarnej, czyli osobom, które zostały zwolnione z zakładów poprawczych i więzień, zakładów karnych. W tekście można znaleźć następujące treści: historia pomocy postpenitencjarnej, publikacje poświęcone więziennictwu, więziennictwo w okresie międzywojennym, fundusz samopomocy więźniów, Regulamin Wykonywania Kary Pozbawienia Wolności i Tymczasowego Aresztowania, zapomoga pieniężna, fundusz pomocy postpenitencjarnej, administracja zakładów karnych.

POMOC POSTPENITENCJARNA
Pomoc postpenitencjarna - działalność państwowa i społeczna, której celem jest materialne i psychiczne wspieranie osób zwalnianych z ZK.
Celem jest utrwalenie wyników resocjalizacji i zapobieganie powrotowi do przestępstwa.
Na przełomie XVI i XVII w. zaczęto zakładać bractwa oraz domy pracy i poprawy, które udzielały pomocy także osobom w więzieniach.
Koniec XVIIIw. - instytucja WARUNKOWEGO PRZEDTERMINOWEGO ZWOLNIENIA
XVIIIw. - w USA założono Stowarzyszenie Pomocy Więźniom. Potem też w Europie.
PUBLIKACJE POŚWIĘCONE WIĘZIENIOM:
Howard „O stanie więzień w Anglii i Walii” 1777r.
Niemcewicz „Memoriał o stanie więzień w USA” 1807r.
Niemcewicz „O więzieniach publicznych, czyli domach pokuty rzecz krótka” 1818
Organizacje patronackie w Polsce - koniec XIX wieku.
Towarzystwo Powściągliwość i Praca - dla dzieci zaniedbanych i najuboższych - powstało z inicjatywy ks.B.Markiweicza (naśladowca ks.J.Bosco z Włoch) w 1892 lub4r. - Miejsce Piastowe pod Krosnem. Uczono pracy, miłosci do Boga i ojczyzny
1909r. - Patronat Opieki nad Więźniami w Warszawie. Celem była opieka nad zwalnianymi więźniami. Uważano, że więzienie nie wpływa na poprawę. Zwrócono uwagę na naukę wykolejonych.
OKRES MIĘDZYWOJENNY
Komitety Więzienne - celem było zorganizowanie współpracy przedstawicieli społeczeństwa z administracją więzienną, udzielanie pomocy osobom zwalnianym z więzień (opieka moralna, nauczanie, praca), pomoc we współdziałaniu z opieką społeczną i Patronatem.
Rozporządzenie MS z 20.VI.1931r. - wprowadziło Regulamin Więzienny - osobom zwalnianym zwracano za pokwitowaniem pieniądze, kosztowności, odzież i inne, oraz wypłacano im wynagrodzenie za pracę. Ubranie miało być dostosowane do pogody. Gdy osoba zwalniana nie miała ubrania naczelnik więzienia mógł jej zezwolić na kupienie lub uszycie w zakładzie więziennym na koszt osoby zwalnianej. Gdy osoba nie posiadała ubrania ani pieniędzy naczelnik zwracał się o pomoc do pomocy społecznej lub Patronatu.
Zwalniani dostawali świadectwo zwolnienia z adnotacją o wysokości kwoty wypłacanej
Opieka Społeczna była powiadamiana o zwalnianiu nieletnich więźniów
Osoby chore kierowano do zakładu leczniczego lub pozostawały w więzieniu (w szczególnych przypadkach). Ponosiły wtedy koszty pobytu w więzieniu. Osoby psychicznie chore przekazywano milicji.
LATA 1945 - 1969
Regulamin Więzienny z 1945r. - prawie identyczny z tym z 1931r.
1948-1949 - Zbiór Przepisów Departamentu Więziennictwa
wydawanie zwolnionym bezpłatnych biletów kolejowych na przejazd do domu
utworzenie funduszu rezerwowego „B” - wypłacano przed zwolnieniem pieniądze z potrąceń części wynagrodzenia za pracę

(…)

… ds. pomocy postpenitencjarnej
analizowanie sprawozdań z realizacji pomocy postpenitencjarnej
Pomocy udziela się w uzasadnionych przypadkach. Nie otrzymują jej ci, którzy uchylają się od pracy i nie przestrzegają porządku prawnego. Pomoc ta polegała na pomocy w znalezieniu pracy lub przygotowania zawodowego; znalezieniu czasowego zakwaterowania, udzieleniu zapomogi pieniężnej, umożliwieniu dalszego…
… do wykonywania zawodu
opłacaniu czynszu za mieszkanie lub pokrywanie kosztów tymczasowego zakwaterowania
pokrywaniu kosztów specjalistycznych porad prawnych, psychologicznych i zawodowych
organizowaniu i finansowaniu kursów przygotowania zawodowego pokrywanie kosztów specjalistycznego leczenia i rehabilitacji
finansowanie kosztów przejazdów
pokrywanie kosztów uzyskania niezbędnych dokumentów

… osiąganych przez więźniów
1966r. - Regulamin Wykonywania Kary Pozbawienia Wolności
preferowanie zatrudnienia więźniów, od których zasądzono alimenty oraz będących jedynymi żywicielami rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji
potrącenie 5% z wynagrodzenia na opiekę nad zwalnianymi oraz na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, na zapobieganie przestępczości, na pomoc rodzinom więźniów
pomoc…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz