Pomiary wysokościowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pomiary wysokościowe - strona 1 Pomiary wysokościowe - strona 2 Pomiary wysokościowe - strona 3

Fragment notatki:

Pomiary wysokościowe
Podczas wznoszenia budowli bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniego położenia wysoko­ściowego poszczególnych elementów konstruk­cji. Ustalanie różnic wysokości między punk­tami nazywa się niwelacją. Spośród znanych metod niwelacji w pracach budowlanych wykorzystuje się niwelację: geometryczną, trygo­nometryczną i hydrostatyczną. Podstawą niwe­lacji jest tzw. poziom, czyli powierzchnia jed­nakowego potencjału ziemskiego, którą moż­na porównać do powierzchni cieczy będącej w stanie spoczynku. Tak rozumiany „poziom" jest realizowany bezpośrednio, gdy do niwe­lacji wykorzystuje się metodę hydrostatyczną. W praktyce mamy tu do czynienia z zasadą działania naczyń połączonych, w których po­ziom cieczy (np. wody) wskazuje identyczną wysokość (rys. 4.17). Jest to metoda stosowana od wieków przy różnych pracach budowlanych.
Profesjonalne urządzenia do niwelacji meto­dą hydrostatyczną składają się nie tylko z wy-skalowanych rurek (końcówek) lub elektronicz­nych systemów odczytowych połączonych prze­wodem elastycznym, ale wymagają też zastoso­wania odpowiedniej cieczy. Do niwelacji geometrycznej wykorzystuje się instrumenty zwane niwelatorami, składają­ce się z systemu celowniczego (lunety) oraz elementu poziomowania (libeli) funkcjonują­cych w odpowiednim układzie mechanicznym (rys. 4.18).
Do określania płaszczyzny poziomej wykorzy­stuje się libelę bądź też wahadło fizyczne jako wskaźnik lokalnej linii pionu. Powszechnie używane niwelatory (rys. 4.19) są instrumenta­mi samopoziomującymi z układami optycznymi obserwacji (lunetami) bądź-z projekcją laserową (niwelatory laserowe). W celu zwiększenia do­kładności oraz umożliwienia obserwacji płasz­czyzny laserowej w warunkach światła dzienne­go są stosowane dodatkowe urządzenia pomoc­nicze lokalizacji wiązki (detektory laserowe). Aby wyeliminować błędy obserwatora, zbudo­wano niwelatory całkowicie automatycznie do­konujące odczytu ze specjalnie skonstruowa­nych łat kodowych oraz rejestrujące wyniki tych obserwacji na specjalnych nośnikach magne­tycznych (rys. 4.20). Są stosowane zarówno niwelatory klasy technicznej (do celów budow­lanych), jak i precyzyjne. Pozwala to uniknąć błędów odczytu i zapisu. Zainstalowany system pomiarowy kontroluje także pionowość ustawienia łaty oraz określa odległość do poszczególnych łat. Techniki niwelacji geometrycznej. Pomiar związany z wyznaczaniem różnic wysokości między kolejnymi punktami stawiania łaty ni­welacyjnej nazywa się niwelacją. W wyniku ni­welacji jest możliwe określenie wysokości do­wolnej grupy punktów (reperów) w przyjętym układzie wysokościowym. Niwelacja może przebiegać wg technik „ze środka" lub „z końca" (rys. 4.21, 4.22). Przy wykonywaniu pomiaru „ze środka" nie tylko eliminuje się wpływ błędów wynikających z za­krzywienia Ziemi i refrakcji (oba odczyty (a) i (b) są obarczone jednakowym błędem (Ar) spowodowanym krzywizną Ziemi i niejedno­rodnością atmosfery jako ośrodka), ale rów­nież wpływ błędów nierównoległości osi libe-li do osi lunety ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz