To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pomiary wysokościowe
Podczas wznoszenia budowli bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniego położenia wysokościowego poszczególnych elementów konstrukcji. Ustalanie różnic wysokości między punktami nazywa się niwelacją. Spośród znanych metod niwelacji w pracach budowlanych wykorzystuje się niwelację: geometryczną, trygonometryczną i hydrostatyczną. Podstawą niwelacji jest tzw. poziom, czyli powierzchnia jednakowego potencjału ziemskiego, którą można porównać do powierzchni cieczy będącej w stanie spoczynku. Tak rozumiany „poziom" jest realizowany bezpośrednio, gdy do niwelacji wykorzystuje się metodę hydrostatyczną. W praktyce mamy tu do czynienia z zasadą działania naczyń połączonych, w których poziom cieczy (np. wody) wskazuje identyczną wysokość (rys. 4.17). Jest to metoda stosowana od wieków przy różnych pracach budowlanych.
Profesjonalne urządzenia do niwelacji metodą hydrostatyczną składają się nie tylko z wy-skalowanych rurek (końcówek) lub elektronicznych systemów odczytowych połączonych przewodem elastycznym, ale wymagają też zastosowania odpowiedniej cieczy. Do niwelacji geometrycznej wykorzystuje się instrumenty zwane niwelatorami, składające się z systemu celowniczego (lunety) oraz elementu poziomowania (libeli) funkcjonujących w odpowiednim układzie mechanicznym (rys. 4.18).
Do określania płaszczyzny poziomej wykorzystuje się libelę bądź też wahadło fizyczne jako wskaźnik lokalnej linii pionu. Powszechnie używane niwelatory (rys. 4.19) są instrumentami samopoziomującymi z układami optycznymi obserwacji (lunetami) bądź-z projekcją laserową (niwelatory laserowe). W celu zwiększenia dokładności oraz umożliwienia obserwacji płaszczyzny laserowej w warunkach światła dziennego są stosowane dodatkowe urządzenia pomocnicze lokalizacji wiązki (detektory laserowe). Aby wyeliminować błędy obserwatora, zbudowano niwelatory całkowicie automatycznie dokonujące odczytu ze specjalnie skonstruowanych łat kodowych oraz rejestrujące wyniki tych obserwacji na specjalnych nośnikach magnetycznych (rys. 4.20). Są stosowane zarówno niwelatory klasy technicznej (do celów budowlanych), jak i precyzyjne. Pozwala to uniknąć błędów odczytu i zapisu. Zainstalowany system pomiarowy kontroluje także pionowość ustawienia łaty oraz określa odległość do poszczególnych łat. Techniki niwelacji geometrycznej. Pomiar związany z wyznaczaniem różnic wysokości między kolejnymi punktami stawiania łaty niwelacyjnej nazywa się niwelacją. W wyniku niwelacji jest możliwe określenie wysokości dowolnej grupy punktów (reperów) w przyjętym układzie wysokościowym. Niwelacja może przebiegać wg technik „ze środka" lub „z końca" (rys. 4.21, 4.22). Przy wykonywaniu pomiaru „ze środka" nie tylko eliminuje się wpływ błędów wynikających z zakrzywienia Ziemi i refrakcji (oba odczyty (a) i (b) są obarczone jednakowym błędem (Ar) spowodowanym krzywizną Ziemi i niejednorodnością atmosfery jako ośrodka), ale również wpływ błędów nierównoległości osi libe-li do osi lunety
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)