Pomiary poziomu wody. W związku z dużą dynamiką zmian poziomu wód morskich wywoływanych czynnikami anemobarycznymi ( wpływ ciśnienia atmosferycznego, kierunek i prędkości wiatru), hydrologicznymi( zlewiska rzek) oraz elementami pływowymi jednym z zadań hydrografa jest uzyskanie informacji na temat aktualnego poziomu wody ( stan wód) w rejonie wykonywania pomiarów batymetrycznych.
Informacja ta pozwala na wyrażenie zmierzonych wartości głębokości względem ustalonego poziomu odniesienia pomiarów batymetrycznych zwanego zerem głębokości.
Na dalszym etapie przetwarzania danych pozwala na operowanie uzyskanymi danymi batymetrycznymi odniesionymi do pionowego układy odniesienia będącego częścią obowiązującego na obszarach Państwowego Systemu Odniesień Przestrzennych w części związanej z tworzeniem i aktualizowaniem danych zawartych na morskich opracowaniach kartograficznych i w bazach danych nawigacyjnym systemów informacji ECDIS i ECS.
W Polsce zagadnieniami ustalania i rejestracji zmian poziomu wód zajmuje się Oddział Morski Instytutu Meterologi i Gospodarki Wodnej ( OM IMGW), który w ramach udzielonych kompetencji działa na tzw. Zlewniach rzek wpadających do wód Morza Bałtyckiego oraz na polskich wodach terytorialnych i wewnętrznych na Bałtyku.
Działania swoje OM IMGW wykonuje, wykorzystując posterunki wodne ( stanowiska wodowskazowe) rozlokowane w portach i przystaniach morskich i współpracując z lokalnymi przedstawicielami państwowej administracji ( kapitanaty i bosmanaty),
Stanowisko wodowskazowe składa się z przyrządu do obserwacji wahań poziomu wody lub urządzenia do obserwacji i rejestracji danych pomiarowych oraz reperów geodezyjnych, względem których urządzenia te są skalibrowane.
Przyrządy i urządzenia przeznaczone do pomiaru poziomu wody powinny być montowane w miejscach odzwierciedlających rzeczywiste warunki panujące w całym akwenie , a jednocześnie osłoniętych przed niekorzystnym wpływem falowania.
Przyrządy, o których mowa , zwane łatami wodowskazowymi zazwyczaj , są wyskalowane w 10 cm odcinkach posiadających podziałkę 2 cm i umieszczonych na przemian na prawej i lewej stronie łaty.
Umożliwia to odczyt wartości poziomu wody z dokładnością do 1 cm.
Odczytu dokonuje odpowiednio przeszkolone osoby obsługujące daną łatę.
Dane zapisuje się do dziennika obserwacji wodnych.
(…)
… terytorialnych i wewnętrznych na Bałtyku.
Działania swoje OM IMGW wykonuje, wykorzystując posterunki wodne ( stanowiska wodowskazowe) rozlokowane w portach i przystaniach morskich i współpracując z lokalnymi przedstawicielami państwowej administracji ( kapitanaty i bosmanaty),
Stanowisko wodowskazowe składa się z przyrządu do obserwacji wahań poziomu wody lub urządzenia do obserwacji i rejestracji danych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)