Pomiary liniowe bezpośrednie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 357
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pomiary liniowe bezpośrednie - strona 1 Pomiary liniowe bezpośrednie - strona 2 Pomiary liniowe bezpośrednie - strona 3

Fragment notatki:

Pomiary liniowe bezpośrednie
Pod tym hasłem rozumie się wszelkie pomiary odległości między określonymi punktami reali­zowane bezpośrednio na danym odcinku przy wzajemnej widoczności punktów końcowych.
Przymiary mechaniczne. Elementarnym in­strumentem jest tu przymiar wstęgowy (ta­śma miernicza lub tzw. ruletka - rys. 4.3). Przymiar wstęgowy jest wykonany z materiału o dużej odporności mechanicznej na rozciąga­nie i o małej wrażliwości na zmianę tempera­tury. Aby sprzęt ten mógł być wykorzystywany do pomiarów geodezyjnych, musi mieć certyfi­kat jakości oraz świadectwo komparacji. Przy precyzyjnych pomiarach taśmą jest wymagane uwzględnianie odpowiedniej poprawki kompa-racyjnej i termicznej.
W pracach budowlanych do rozmierzania krót­kich odcinków musi być wykorzystywana taśma stalowa z podziałem milimetrowym. Komparacja jest to proces porównania przymia­ru badanego ze wzorcem długości. W wyniku takiego badania otrzymuje się poprawkę kom-paracyjną do wskazań konkretnej taśmy, którą należy uwzględniać w pomiarach wykonanych tym narzędziem. Poprawka ta jest wyznaczo­na dla określonych warunków pomiaru, tj. tem­peratury oraz użytej siły naciągu, kontrolowa­nej specjalnym dynamometrem. Pomiar taśmą mierniczą może pozwalać na uzyskiwanie do­kładności względnych pomiaru od 1:1500 do 1:10000, w zależności od jakości taśmy mier­niczej i przyjętej technologii pomiaru. Wzór na długość skorygowaną (poprawioną) ma postać
Do wykonywania precyzyjnych pomiarów wy­korzystuje się taśmy i druty inwarowe zaopa­trzone w elementy ustalające siłę naciągu oraz systemy odczytowe pozwalające mierzyć stan­dardowe odcinki długości z dokładnością nawet do setnych części milimetra (rys. 4.4). Instrumenty te stosuje się w precyzyjnych po­miarach odcinków bazowych oraz przy bada­niu przemieszczeń. Do pomiarów bardzo krót­kich odległości, np. szerokości szczelin dylata­cyjnych lub zmian wielkości szczelin i spękań, stosuje się urządzenia zwane szczelinomierzami lub sensory mechaniczne. Techniki pomiaru długości pochyłych. Ze względu na to, że pomiary odnosi się do płaszczyzny poziomej, jest konieczne zwraca­nie uwagi na ułożenie przymiaru względem tzw. poziomu. Wykonywanie pomiarów taśmą na poziomych powierzchniach obiektu jest pro­ste, trudniej jest w terenie pochyłym. Nale­ży tu wykorzystać naturalne lokalne elementy orientacyjne, jakimi są kierunki poziomy czy pionowy.
Inny sposób pomiaru długości poziomej pole­ga na bezpośrednim pomiarze odległości tzw. metodą schodkową. W tej metodzie mierzy się krótkie odcinki poziomo ułożoną taśmą i od­rzutowy wuje jej końce na teren przy użyciu pio­nu mechanicznego (rys. 4.6). Suma poszczegól­nych odcinków poziomych stanowi długość ca­łego odcinka.


(…)

… na całkowitej jego automatyzacji wraz z za­pewnieniem możliwości przetwarzania rezulta­tów pomiarów. Nowe dalmierze laserowe po­zwalają mierzyć nie tylko do reflektorów, ale również do dowolnego elementu powierzchni obiektu. W ten sposób jest możliwy pomiar do fizycznej powierzchni obiektu bez potrzeby bez­pośredniego dostępu. Zakres i dokładność ta­kiego pomiaru zależy zarówno od samego dal­mierza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz