Pomiary kątowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pomiary kątowe - strona 1 Pomiary kątowe - strona 2 Pomiary kątowe - strona 3

Fragment notatki:

Pomiary kątowe
W konstrukcjach geometrycznych oprócz dłu­gości ważnym elementem jest kąt jako mia­ra rozchylenia dwóch płaszczyzn. Do pomia­ru wartości kąta używa się urządzeń kątomier-czych zwanych teodolitami (rys. 4.9). Są to dość skomplikowane instrumenty składające się ze spodarki (4), stanowiącej wymienną podsta­wę instrumentu, limbusa (i) z poziomym ko­łem pomiarowym, alidady (2) tworzącej kor­pus instrumentu oraz lunety (/). W korpu­sie instrumentu jest umieszczone koło piono­we oraz urządzenia odczytowe pozwalające na określenie wartości kierunków poziomego i pio­nowego.
Dzięki zastosowanym układom osiowym instru­mentu oraz urządzeniom pomocniczym jak li­bele, jest możliwe ustalanie miar odpowiednich kątów kierunkowych określających przestrzen­ne skierowanie osi lunety w lokalnym ukła­dzie na stanowisku pomiarowym. Warunkiem podstawowym pracy teodolitu jest jego spo­ziomowanie oraz ustawienie nad stanowiskiem (scentrowanie instrumentu). Poziomowanie od­bywa się przy użyciu libel instrumentu, nato­miast scentrowanie przy wykorzystaniu pionów mechanicznych, optycznych lub laserowych. Aby pomierzyć wartość kąta między dwoma kierunkami, a właściwie płaszczyznami piono­wymi przechodzącymi przez te kierunki, należy wycelować na pierwszy z nich i odczytać wartość kierunku Hzl, a następnie na drugi i od­czytać Hz2. Różnica wartości kierunków pozio­mych (Hz2 - Hzl) stanowi miarę kąta skiero­wanego zgodnie z kolejnością celowania i kie­runkiem opisu kola poziomego instrumentu. Po­wszechnie stosuje się kierunek zgodny z ru­chem wskazówek zegara (kąty lewe), a za jed­nostki przyjmuje się grady. W systemie tym kąt pełny jest podzielony na 400g, każdy grad na 100° (centigradów), a te z kolei dzielą się na 100cc (centicentigradów). W starszych in­strumentach stosowano układ sześćdziesiątko-wy stopniowy 360° i dalej 60' i 60". Instrumenty mechaniczno-optyczne są wyposa­żone w systemy odczytowe pozwalające obser­wować kręgi (poziomy i pionowy) i dokonywać na nich odczytu pozycji indeksu (system indek­sowy - por. rys. 4.9). Istnieją bardziej dokładne systemy odczytowe, np. koincydencyjne stoso­wane w instrumentach precyzyjnych. Współczesne instrumenty są wyposażone w au­tomatyczny system kompensatorów oraz cyfro­wy system odczytowy. Dzięki kompensatorom następuje wystarczające zgrubne poziomowanie instrumentu. Kompensatory określają szczątko­we wartości nachyleń we wzajemnie prostopa­dłych kierunkach i wprowadzają korektę rezul­tatów pomiaru.
Możliwa jest także rejestracja wyników na no­śnikach zapisu magnetycznego (REC-moduły, karty PCMCIA itp.). Cyfrowy system odczy­towy pozwala na stosowanie dowolnie wybra­nych jednostek kąta oraz definiowanie kierunku podziału koła. Współczesne instrumenty są bar­dzo zaawansowane technologicznie, a ich obsłu­ga wymaga dobrego przygotowania. Pozwalają jednak uzyskiwać wyniki o bardzo wysokiej do­kładności oraz dużej niezawodności. W wyniku połączenia urządzenia kątomiercze-go z dalmierzem elektronicznym powstał in­strument zwany tachimetrem elektronicznym (rys. 4.10), powszechnie używany w pracach geodezyjnych. Zintegrowana budowa instru­mentu oraz bogate oprogramowanie w zakresie przetwarzania danych pomiarowych bezpośred­nio w terenie czyni z tego urządzenia uniwer­salne narzędzie pomiarowe. W szczególnych przypadkach mamy do czynie­nia z prostymi elementami pomiarowymi ogra­niczającymi się do warunków równoległości czy prostopadłości (badanie przekątnych w prostokątach czy też wytyczanie kierunku prostopa­dłego do kierunku istniejącego). Odkładanie ką­ta prostego w przypadkach niewymagających wysokiej dokładności może być realizowane metodami tradycyjnymi, np. przy użyciu wę-gielnicy bądź też w oparciu o proste konstruk­cje geometryczne. Typowa węgielnica jest urzą­dzeniem mechaniczno-optycznym (rys. 4.11) składającym się z dwóch pryzmatów oraz okna przeziernika umożliwiającego jednoczesną ob­serwację trzech kierunków wzajemnie prostopa­dłych (kierunku w lewo i prawo oraz na wprost).

(…)

… stosowanej do tyczenia kąta pro­stego jest tzw. trójkąt egipski (o stosunku bo­ków 3:4:5). Są też wykorzystywane cechy wy­sokości trójkąta równoramiennego (rys. 4.12). W obu przypadkach do pomiarów używa się taśmy mierniczej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz