Pomiary impedancji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pomiary impedancji - strona 1 Pomiary impedancji - strona 2 Pomiary impedancji - strona 3

Fragment notatki:


LABORATORIUM METROLOGII WYDZIAŁ: EAiE
Rok: II Grupa: 3
Tytuł ćwiczenia: Pomiary impedancji
Zespół: G
1. Pacek Andrzej
Sławomir Kumięga Data wykonania:
26.03.1997
Data oddania:
Ocena:
Celem wykonania ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi metodami pomiaru impedancji, wadami i zaletami układów pomiarowych oraz przyrządów.
Program ćwiczenia:
l. Pomiar pojemności kondensatora metodą techniczną
2. Pomiar parametrów C i tg d kondensatora zestawianym mostkiem Wiena. 3. Pomiar parametrów C i tg d kondensatorów za pomocą mostka transformatorowego
typu E-309.
4. Pomiar parametrów R i L cewki metodą trzech woltomierzy
5. Pomiar parametrów R i L cewki metodą rezonansową.
Pomiar parametrów R i L cewki zestawianym mostkiem Maxwella-Wiena
III. Wstęp Kondensator:
Kondensator jest elementem obwodu elektrycznego, złożonym z przewodzących elektrod oddzielonych od siebie dielektrykiem. Dla małych częstotliwości można go uważać jako element idealny (bezstratny, liniowy, gromadzący jedynie energię pola elektrycznego)
W rzeczywistym kondensatorze, zasilanym napięciem sinusoidalnie zmiennym przesunięcie fazowe ϕ między napięciem a prądem jest zawsze mniejsze od 90 0 Przyczyną tego są parametry resztkowe takie jak rezystancja elektrod i doprowadzeń, indukcyjność doprowadzeń, straty związane z polaryzacją i upływnością dielektryka.
Schemat zastępczy kondensatora z uwzględnieniem strat energii. Kąt δ uzupełniający do 90 o przesunięcie fazowe nosi nazwę kąta stratności. Jego tangens może być uważany za miarę jakości kondensatora. (odbieganie od stanu idealnego).
Cewka indukcyjna:
Element obwodu elektrycznego, mający za zadanie gromadzenie energii pola magnetycznego. Parametrem dominującym dla cewki jest indukcyjność L, zaś parametrami resztkowymi - pojemność i rezystancja. Podobnie jak w kondensatorze, nie możemy uzyskać kąta 90 0 (w przypadku cewki napięcie wyprzedza prąd) Powodem tego są oczywiście niezamierzona rezystancja przewodu który nawinięta jest cewka, straty energii w rdzeniu (jeżeli występuje), oraz pojemności międzyzwojowe .
Miarą jakości cewki jest jej dobroć Q:
Cewki mogą podlegać sprzężeniu z inną cewką, to znaczy, że jedna cewka znajduje się w strumieniu drugiej i na odwrót. Zjawisko to można opisać za pomocą indukcyjności wzajemnejM

(…)

…), oraz pojemności międzyzwojowe.
Miarą jakości cewki jest jej dobroć Q:
Cewki mogą podlegać sprzężeniu z inną cewką, to znaczy, że jedna cewka znajduje się w strumieniu drugiej i na odwrót. Zjawisko to można opisać za pomocą indukcyjności wzajemnejM Przebieg ćwiczenia:
1.Pomiar pojemności metodą techniczną.
Budujemy następujący układ pomiarowy:
mA - multimetr V560, zakres 100 mA zakresowy spadek napięcia 100mV
V…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz