Polska polityka zagraniczna- wykład 5

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska polityka zagraniczna- wykład 5 - strona 1 Polska polityka zagraniczna- wykład 5 - strona 2 Polska polityka zagraniczna- wykład 5 - strona 3

Fragment notatki:

Polska Polityka zagraniczna. Wykład 5. 10.11.2010r.
Członkostwo w NATO i UE - stanowią przełom ppz, gdyż 20 lat temu wydawało się bardzo nierealne. Stanowiły oś polskiego wewnątrz politycznego konsensusu. Ale z zastrzeżeniami np. postkomuniści nie byli przekonani do wejścia do NATO, początkowo (lata 1989-1991) nie był to cel stawiany głośno gdyż PZPR i pozostałości po nich współtworzyły rząd, jak również obawiano się Rosji. Większość sił politycznych aprobowały ten kierunek ku NATO i UE - by dążyć ku najbogatszych i najbardziej rozwiniętych państw europejskich. W 1999r i 2004 pewna epoka w ppz się skończyła- skończył się oczywisty cel. I nie było już tak jasnego kierunku. Nie ma konsensusu co dalej należy robić. Czy prowadzić politykę stanowczo czy dążyć po głównym nurcie(podobnie do reszty członków)?
Akcesję do UE odreagowywano. Odreagowywano fakt iż przystąpienie do UE okpione było pewnymi warunkami, nie było pola manewru w negocjacjach. UE często dyktowała warunki , chociaż zazwyczaj nam się opłacało zgadzać, z wyjątkami. Uzyskanie członkostwa było wymiernym potwierdzeniem, że transformacja w Polsce się udała. Przestalibyśmy być postrzegani jako Ci po drugiej stronie muru. ( Rosja została zaproszona do grupy G8 w zamian za akceptacje przystąpienia PL do NATO.)ze względu na członkostwo państw europejskich np. G8 czy WTO i ONZ przyczyniają się do stabilizowania się systemy Mn.. Dlatego dla państw byłego bloku sowieckiego członkostwo w tych instytucjach było konieczne do uzyskania. Łatwiej uzyskać członkostwo w NATO, bo integruje się w dwóch politykach(bezpieczeństwa i w jakimś stopniu polityki zagraniczne). Członkostwo w UE wymaga integracji w wielu dziedzinach. Fakt ze jest członkiem NATO zwiększał siłę oddziaływania PL w dążeniu do członkostwa w UE -stwarzało to dodatkowe okazje do zabiegów szukania poparcia. Członkostwo w NATO było szansą na wydobycie się z obszaru miedzy Rosja a Niemcami, które wciąż ze sobą rywalizowały. Staliśmy się sojusznikiem Niemiec - od 89r. jest najlepszym okresem w stosunkach polsko- niemieckich. [ od traktatów z Locarno nasila się tendencja, żeby napięcia w europie rozwiązywać kosztami Europy środkowo- wschodniej]. Członkostwo w NATO korelowało z przemianami wewnętrznymi w sojuszu. Prowadzono debatę o przyszłości sojuszu - jaką rolę ma odgrywać w związku z rozszerzeniem. Zaangażowanie w Kosowie - gdy my wchodziliśmy do sojuszu do NATO bombardowało Belgrad. Interwencja w Afganistanie 2001r i Iraku 2003r.. W Iraku Polska uczestniczyła nie w ramach sojuszy, ale w ramach zbudowanej przez USA koalicji chętnych. Sytuacja w Iraku wpływała na zaangażowanie Sojuszu w Afganistanie. Sytuacja gdzie NATO coraz częściej interweniuje poza swoim obszarem co zaczyna rodzić napięcia na linii zadań NATO: obrona terenów państw członkowskich czy zaangażowanie poza tymi terenami. Ale nie należy dramatyzować, że to od razu jakiś kryzys, spór jest rzeczą naturalną, gdy tak różne państwa się integrują. Oczywiste jest że USA są w sojuszu najsilniejsze miedzy innymi dlatego, że tylko dzięki USA wojska sojusznicze mogą się przenieść. Dlatego właśnie mają największa moc decyzyjną.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz