Polska misja w Afganistanie-referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 5124
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska misja w Afganistanie-referat - strona 1

Fragment notatki:




Polski Kontyngent Wojskowy Afganistan
Ogólnie o misji
 Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) jest operacją stabilizacyjną, prowadzoną na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz porozumienia z Bonn dotyczącego tymczasowych ustaleń w sprawie odbudowy stałych instytucji rządowych w Afganistanie. Operacja stabilizacyjna w Afganistanie stanowi dla Sił Zbrojnych RP jedno z największych wyzwań wojskowych ostatnich lat. Misja realizowana jest w warunkach, które pod względem kulturowym, cywilizacyjnym i klimatycznym całkowicie odbiegają od realiów europejskich. Sytuacja wewnętrzna w Afganistanie jest wciąż niestabilna. Na terenach stacjonowania polskich żołnierzy najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w pasie przygranicznym na wschód od bazy Sharana (prowincja Paktika). Najbardziej stabilny jest rejon bazy Ghazni. Ludność w rejonie baz w prowincji Ghazni, Paktika jest przychylnie nastawiona do sił koalicji. Rejon w okolicach bazy Waza Khwa, uchodzi za dość spokojny. Również w tym rejonie ludność ma przychylny stosunek do sił koalicji.
Początek operacji
W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Siłach Wspierania Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force - ISAF) w Afganistanie 16 marca 2002 r. skierowano w rejon misji pierwszą grupę żołnierzy. W zakresie jej działania znalazło się przede wszystkim rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu, a także budowa infrastruktury drogowo- mostowej i innego zaplecza logistycznego, niezbędnego do działania międzynarodowych sił wojskowych. W sumie do udziału w operacji wydzielono siły liczące ok. 300 żołnierzy wyznaczonych z: - 1 Brzeskiej Brygady Saperów im. Tadeusza Kościuszki z Brzegu; - 10 Opolskiej Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego z Opola; - 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego z Brodnicy;- Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii z Puław; - jednostki specjalnej GROM; - załogi okrętu „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Skład polskiego kontyngentu w Afganistanie (PKW Afganistan) został wkrótce zmodyfikowany i od połowy 2002 r. liczył ok. 120 żołnierzy. Zadania realizowane przez Polski Kontyngent Wojskowy do początku 2007 r. ograniczały się w zasadzie do typowych działań inżynieryjnych.
Sytuacja bieżąca w Afganistanie
Operacja stabilizacyjna w Afganistanie stanowi dla Sił Zbrojnych RP jedno z największych wyzwań wojskowych ostatnich lat. Misja realizowana jest w warunkach, które pod względem kulturowym, cywilizacyjnym i klimatycznym całkowicie odbiegają od realiów europejskich. Sytuacja wewnętrzna w Afganistanie jest wciąż niestabilna.
W ciągu ostatniego roku nastąpiło wznowienie militarnej działalności Talibów na południu i wschodzie Afganistanu oraz odzyskiwanie pr

(…)

… Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych w Islamskim Państwie Afganistanu, Republice Tadżykistanu i Republice Uzbekistanu oraz na Morzu Arabskim i Oceanie Indyjskim (M.P. nr 42, poz. 674, z późn. zm.), 
• postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 października 2007 r. o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskim Państwie Afganistanu (M.P…
… „Dana” - moździerze,  - 7,62 - mm karabiny maszynowe i wyborowe,  - granatniki RPG-7 i Pallad-M,  - broń osobista: 9-mm pistolety WIST; 5,56-mm kbs Beryl i Mini-Beryl,  - kamizelki kuloodporne i hełmy kompozytowe,  - kamery noktowizyjne,  - środki łączności zapewniające łączność satelitarną i radiową,  - urządzenia zakłócające odpalanie improwizowanych ładunków wybuchowych,  - urządzenia określające…
… z Kazunia  • 56 pułk śmigłowców bojowych z Inowrocławia  • 49 pułk śmigłowców bojowych z Pruszcza Gdańskiego  • 2 pułk rozpoznawczy z Hrubieszowa  • 9 pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego  • 23 Brygada Artylerii z Bolesławca  • 25 Brygada Kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego  • Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy  Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz