To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ISAF go home? - ocena skuteczności NATO w Afganistanie ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) zostały utworzone 20 grudnia 2001 r. na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa, po porozumieniu w Bonn. Operacja ISAF od początku prowadzona była równolegle z operacją koalicyjną Enduring Freedom, którą rozpoczęli Amerykanie wraz ze swoimi sojusznikami po atakach z 11 września. Miała ona na celu walkę z terroryzm i obalenie rządu talibów w Islamskim Emiracie Afganistanu.
Operacją ISAF początkowo kierowały poszczególne państwa, ale w 2003 roku dowództwo przejęło NATO, co miało zapewnić większość skuteczność i lepszą koordynację działań. Faza 1 - Ocena i przygotowanie do rozmieszczenia sił (Ich głównym zadaniem było wsparcie RząduTymczasowego w Afganistanie oraz pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa w Kabulu i okolicach, mandat ISAF obejmował tylko teren Kabulu i najbliższej okolicy), w innych częściach Afganistanu działały siły koalicji Faza 2 - Rozszerzenie geograficzne na cały Afganistan Faza 3 - Stabilizacja Faza 4 - Przekazanie zadań (na Szczycie NATO w Lizbonie w 2010 r. przyjęcie planu stopniowego przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu strukturom lokalnym (począwszy od roku 2011 do końca 2014), wiążącego się z wycofywaniem jednostek bojowych NATO i formalnym zakończeniem operacji wojskowej Sojuszu W założeniu celem ISAF jest pomoc władzom afgańskim w zapewnieniu stabilizacji politycznej, umacnianiu bezpieczeństwa, odbudowie kraju, reformowaniu sektora bezpieczeństwa oraz tworzeniu Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (ANSF) - armii i policji. Misja ISAF miała więc być misją stabilizacyjną, ale jak pisze profesor Roman Kuźniar niepostrzeżenie przekształciła się z misji stabilizacyjnej w operację wojenną prowadzoną głownie przez USA. Obecnie - 50 państw 130,236 żołnierzy ISAF, USA - 90,000 Polska - 2,472 Liczba zabitych: Polska - 36 (37) Wszyscy - 2935 USA - 1915 Koszty: 785 mln POLSKA w 2009 r. (Od 2002 roku przez pierwsze pięć lat wydaliśmy na nasz kontyngent w sumie 107 mln zł) 514 mld dolarów USA Co udało się wg dowódcó w NATO i samej misji? - zapobiegnięcie wybuchowi wojny domowej i rozpadowi państwa Faktycznie nie doszło do wojny domowej, ale próby doprowadzenia do szerszego dialogu pomiędzy plemionami zamieszkującymi Afganistan, także się nie udały - nie wiadomo co stanie się po wycofaniu sił NATO - proces demokratyzacji Afganistanu i poprawa losu ludności w tym w szczególności kobiet Faktycznie odnotowano postęp w dziedzinie promowania i ochrony praw człowieka, praw kobiet, swobody wypowiedzi oraz kształcenia - zwłaszcza kształcenia kobiet, ale dane NATO nie wyszczególniają, że jest głównie na ternach stabilnych i miastach a na prowincji sytuacja jest inna (sześć milionów dzieci może uczęszczać do szkoły. Około 32% z nich, to dziewczynki)
(…)
…)
Nie wiadomo, czy uda się utrzymać te zdobycze po ustępstwach na rzecz mniej radykalnych talibów, czynionych w ramach negocjacji. - obalenie rządu talibów, jak ujął to Sekretarz Generalny NATO -> „Al - Kaida nie może organizować swoich baz szkoleniowych w Afganistanie. Nie powiodła się jej też organizacja jakiekolwiek poważniejszego ataku na szerszą skalę”
Obalono rząd talibów, ale nie rozbito ich do końca, Talibowie w Afganistanie wciąż są silni, otrzymują także wsparcie z państw ościennych zwłaszcza z Pakistanu -> pakistańscy talibowie wciąż wspierają Talibów z Afganistanu, a wschód Afganistanu przy granicy z Pakistanem pozostaje niestabilnym obszarem. A jeżeli chodzi o samą Al. Kaidę to faktycznie udało się osłabić jej struktury w Afganistanie, ale buduje ona swoje bazy szkoleniowe w innych państwach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)