Polska epoki pierwszych Piastów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska epoki pierwszych Piastów-opracowanie - strona 1 Polska epoki pierwszych Piastów-opracowanie - strona 2 Polska epoki pierwszych Piastów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Polska epoki pierwszych Piastów
 
Rządy pierwszych książąt i królów polskich, od czasów Mieszka I do Bolesława III Krzywoustego określa się mianem wczesnopiastowskiej Polski. Były to czasy kiedy nasz kraj borykał się z wieloma trudnościami i narażony był na najazdy wrogów zewnętrznych. To także czasy upadku władzy monarszej, zamętu wewnątrz kraju. Ale jednocześnie potęgi i chwały państwa polskiego, chociażby za panowania Bolesława I Chrobrego. Polska w czasie tych dwóch wieków swojego istnienia żyła niejako między jednością a podziałem. Dla tego okresu charakterystyczne był zarówno tendencje centralistyczne jak i decentralistyczne.
Pierwszy władca Polski, którego imię przekazują nam źródła to - książę Mieszko I (około 960 - 992) Jego legendarnymi przodkami zgodnie z przekazami mieli być Piast i jego trzej synowie: Siemowit, Lestek i Siemomysł, jednak na ten temat brak jest wiarygodnych źródeł. Mieszko sprawował władzę zwierzchnią nad plemieniem Polan, Goplan, Mazowszan i Lędzian. Młode państwo polskie było niejednolite, książęta plemienni posiadali pełną swobodę. Mieszko aby wzmocnić swój autorytet planował objęcie swoimi wpływami terenu Pomorza. Tutaj jednak natrafił na opór ze strony władcy niemieckiego. W 964 roku został zmuszony do zawarcia z Ottonem I układu pokojowego. W tej sytuacji postanowił szukać innego sojusznika. Ówczesna Polska była państwem pogańskim, wiec groziło jej niebezpieczeństwo chrystianizacji przeprowadzonej mieczem, drogą podboju ze strony książąt niemieckich. By uchronić młode państwo przed tą ewentualnością, Mieszko I postanowił przyjąć chrzest i przeprowadzić chrystianizację całego kraju. Wybór padł na południowych sąsiadów - na Czechów. W 965 r. Mieszko I pojął za żonę księżniczkę czeską Dobrawę, a rok później (966 r.) ochrzcił się a wraz z nim jego drużyna i poddani. W ten sposób Polska znalazła się w gronie państw chrześcijańskich ówczesnej Europy. Przyjęcie chrztu wzmocniło pozycję Mieszka I jako władcy. A jego rządy zostały usankcjonowane religią i poparciem oraz zgodą papieża. Książę wydał dokument Dagome iudex, w którym stwierdzał oddanie swojego kraju w opiekę papieża. W 972 r. Mieszko I pokonał w bitwie pod Cedynią margrabię niemieckiego Odona. Kilkanaście lat później wybuchła wojna z Czechami o Śląsk zakończona zwycięsko dla państwa polskiego.
Rządy Mieszka I to czasy jednoczenia i budowy Polski. Powstawały pierwsze grody i kościoły. A państwo było liczącym się na arenie międzynarodowej. Kontynuować ten nurt polityki będzie następca Mieszka, jego syn Bolesław.       
Bolesław I Chrobry (992 - 1025) objął tron po śmierci swojego ojca. Jeszcze jako dziecko przebywał na dworze cesarskim. Tu uczył się języka niemieckiego, poznawał dworskie obyczaje i zawiązywał ważne w późniejszym okresie kontakty. Obejmując rządy w pierwszej kolejności rozprawił się za swoimi przyrodnimi braćmi i ich matką. Wypędził z kraju Mieszka, Świętopełka, Lamberta i Odę, chroniąc w ten sposób kraj przed rozbiciem.


(…)

… się już po śmierci Bolesława III. Została także wydzielona dzielnica senioralna. Przypadła ona najstarszemu synowi, czyli Władysławowi.
Testament Bolesława Krzywoustego był kolejnym podziałem monarchii wczesnopiastowskiej. Państwo polskie rozpadło się na dzielnice, zarządzane przez książąt. Bracia nie zamierzali respektować starszeństwa Władysława i roli jak nadał mu ich ojciec. Szybko się usamodzielnili, prowadząc…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz