Polityka w Wielkiej Brytanii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka w Wielkiej Brytanii - strona 1 Polityka w Wielkiej Brytanii - strona 2 Polityka w Wielkiej Brytanii - strona 3

Fragment notatki:


PARLAMENT Ogólne informacje: Z wyborów powszechnych pochodzi Izba gmin i to ona, jako właściwa reprezentacja narodu posiada więcej uprawnień (rola Izby Lordów jest ograniczona) Kadencja, (czyli czas trwania pełnomocnictw) - Nie ma określonego czasu trwania kadencji parlamentu ( w przeciwieństwie np. do Polski, gdzie kadencja parlamentu wynosi 4 lata i może być skrócona jedynie w szczególnych okolicznościach) - Wybory zarządza, (czyli zwołuje Izbę gmin) monarcha w drodze proklamacji królewskiej, na wniosek Premiera i za jego kontrasygnatą (to rząd decyduje, kiedy zostaną zarządzone wybory) - Ustawa z 1715 roku mówiła o tym, że monarcha zarządza wybory najpóźniej 7 lat od poprzedniego zwołania. - Ustawa z 1911 roku skraca termin do lat pięciu. - Jednocześnie, żadna z tych ustaw, żaden z przepisów ani zwyczajów, nie ustanawia minimalnego czasu kadencji. - Ustawy te nie są ustawami konstytucyjnymi, okres pełnomocnictw parlamentu może zostać przedłużony w drodze ustawy - zrobiono to w czasie I i II WŚ. - Impulsem do przeprowadzenia wyborów i wybrania nowego parlamentu nie są zazwyczaj trudności we współpracy między Gabinetem a Izbą Gmin. Do rozwiązania Izby Gmin dochodzi, gdy przed władze publiczne muszą rozstrzygnąć bardzo istotne problemy, które nie zostały wcześniej objęte (lub zostały objęte w niedostateczny sposób) przez ostatnie programy zarówno partii rządzącej jak i opozycyjnej, a w szczególności tej pierwszej. Wybory przybierają wtedy charakter referendum i nie tylko ustalają skład nowej Izby, ale dają także legitymizację do podjęcia działań przez zwycięską frakcję. ( Naród wypowiada się, co do sposobu rozwiązania danej kwestii) - W sprawie ważności wyborów orzeka jedynie parlament (zasada supremacji parlamentu) *Sąd ławy Królewskiej powoływany dla orzekania o protestach wyborczych, orzeka tylko, jeżeli stwierdzi popełnienie przestępstwa, w innych sytuacjach wydaje opinię, a orzeka Izba gmin. Czynne i bierne prawo wyborcze *Ustawa o przedstawicielstwie narodowym z 1989 roku - Czynne prawo wyborcze - 18 lat (możliwość głosowania pocztowego oraz przez pełnomocnika) - bierne prawo wyborcze - 21 lat - mandatu członka Izby Gmin nie mogą piastować: osoby służące w siłach zbrojnych, policjanci i sędziowie (z uwagi na: polityczną bezstronność urzędu, podległość urzędu i opłacanie go przez Koronę) Ustawa z 1975 roku. Nie mają go: bankruci, osoby skazane na ponad rok więzienia, kler do 2001 roku (oprócz 26 biskupów lordów), a także Lordowie dożywotni chyba, że zrzekną się tytułu.

(…)

… roku (oprócz 26 biskupów lordów), a także Lordowie dożywotni chyba, że zrzekną się tytułu. - Do zgłoszenia kandydatury wymagane jest poparcie 10 wyborców i wpłata 500 funtów kaucji (przepada ona, jeśli kandydat uzyska mniej niż 5% głosów w okręgu wyborczym) Okręgi wyborcze - Od 2010 roku Izba Gmin liczy 650 deputowanych *Anglia - 533
*Szkocja - 59
*Walia - 40
*Północna Irlandia - 18
- System dwupartyjny *Partia Konserwatywna (Frakcja parlamentarna tzw. Komitet 1922)
*Partia Pracy ( Parlamentarna Partia Pracy)
*Partia Liberalna PARTIE
Do wykształcenia się systemy dwupartyjnego przyczyniło się funkcjonowanie systemu wyborczego większości zwykłej (wybory wygrywa ten, kto dostanie największą liczbę głosów, nie musi przekraczać 50% poparcia, nie liczy się też wysokość frekwencji) oraz jednomandatowe okręgi…
… na jej terenie).
Szkocja
*unia realna w roku 1701. *W latach 90 rozpoczęto proces tworzenia autonomii w Szkocji, w 1998 roku wydano Scotland Act, który można uznać za statut konstytucyjny Szkocji (można ją zmienić, jak każdą ustawę)
Na mocy ustawy powołano:
Szkocki parlament i rząd
Jednoizbowy, liczy 129 posłów ( 73 z nich jest wybieranych w okręgach jednomandatowych - większość zwykła, 56 w okręgach…
… ustaw odnoszących się do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, do spraw budżetu i innych spraw dotyczących tych krajów. *Wielka Komisja Szkocka (72 deputowanych z okręgów szkockich) *Wielka Komisja Walijska - 40 posłów Walii plus do 5 innych.
*Wielka Komisja Irlandii Północnej Komisja ds. Ustawodawstwa Europejskiego - śledzi ona działalność prawodawczą UE i informuje o tym Izbę (poza ramami komisji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz