To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POLITYKA SPOŁECZNA W UNII EUROPEJSKIEJ System Europejskiej polityki społecznej definiowany jest jako socjopolityczna działalność wspólnoty, która ma na celu wyrównywanie warunków socjalnych najsłabszych ekonomicznie grup ludności. Działalność Europejskiej polityki społecznej realizowana jest na obszarze państw wspólnoty, które wspólnie wyznaczają realizację określony program polityki społecznej a w ramach tego programu minimalne standardy zabezpieczenia społecznego dla wszystkich członków Polityka społeczna UE obejmuje: Politykę zatrudnienia
Stosunki pracy
Ustanowienie minimalnych norm zatrudnienia Ochronę społeczną
Bezpieczeństwo i higienę pracy.
Standardy socjalne w Unii Europejskiej zostały wyznaczone przez Europejską Kartę Socjalną, która jest dokumentem rady europy. Podpisana w Turynie 18.10.1961 roku. Państwa członkowskie Rady Europy do której należały państwa członkowskie wspólnoty, zdecydowały o przyjęciu Europejskiej Karty Socjalnej jako głównego wyznacznika poziomu praw socjalnych dla wszystkich krajów wspólnoty. Karta Socjalna składa się z 7 artykułów. Prawo do pracy
Prawo do zrzeszania się
Prawo do zabezpieczenia socjalnego
Prawo do opieki społecznej
Prawo rodziny do ochrony socjalnej, prawnej i ekonomicznej
Prawo do rokowań zbiorowych. Prawo do strajków
Prawo pracowników migrujących i ich rodzin do ochrony i pomocy.
Kolejny dokument odnoszący się Europejskiej Karty to Zrewidowana Europejska Karta Socjalna jest rozszerzona w stosunku do karty socjalnej o kolejne artykuły i zawiera w sumie 31 artykułów. Karta ta została ratyfikowana w 10 państwach w Turynie w 1991 roku przez wszystkie kraje członkowskie. Zaś Polska ratyfikowała kartę 25.06.1997 roku.
Inny dokument rewidujący standardowych praw socjalnych UE jest to tz. Europejska Konwencja o zabezpieczeniu społecznym nazywa także Europejski Kodeks Zabezpieczeń. To jest również ustanowiony dokument przez Radę Europy 16.04.1964 roku. Ustalał on przede wszystkim system standardów zabezpieczenia obowiązujące po ratyfikacji każdego państwa wspólnoty. W 1988 roku przywódcy państw i rządów Wspólnoty Europejskiej na posiedzeniu w Sztrazburgu przyjęli kartę podstawowych praw socjalnych pracodawców wspólnoty europejskiej nazwanej oficjalnie jako Karta Socjalna Wspólnoty Europejskiej. Karta została podzielona na 12 praw socjalnych: Swoboda poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania - w grupie tych praw podkreśla się między innymi prawo do przemieszczania się na całym obszarze wspólnoty, prawo do wykonywania każdego zawodu. Zastrzega się tu w zakresie dostępczości zatrudnienia warunków pracy oraz ochrony socjalnej w kraju przyjmującym obejmuje zasada równego traktowania. Prawo do swobodnego poruszania się obejmuje ponadto:
(…)
… systemu nauczania i szkolenia;
Przyczynianie się do rozwoju i przystosowania strukturalnego czyli niwelowanie różnic.
W związku z Europejskim Funduszu Socjalnym powołany został dodatkowo kolejny Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Powstał on w 1975 roku. Celem tego funduszu jest, oddziaływanie na wyrównywanie dysproporcji regionów o niższym poziomie rozwoju i wspomaganie inwestycji w infrastrukturze…
… w tym zakresie.
Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Każdy pracobiorca musi znaleźć w swoim środowisku pracy zadawalające warunki ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa. Należy podjąć odpowiednie środki w celu harmonizacji istniejących w tej dziedzinie warunków na drodze dalszego postępu.
Ochrona dzieci i młodzieży. Tej tematyce kara podkreśla cztery punkty:
Granica wieku dopuszczalnego przy podejmowaniu pracy zawodowej nie może być niższa od wieku, w którym wygasa obowiązek szkolny, i w żadnym wypadku niższa niż 15 lat. Wytyczna ta nie narusza korzystniejszych przepisów dotyczących młodocianych, szczególnie takich przepisów które gwarantują ich włączenie pewnych ściśle określonych lżejszych prac.
Każdy młodociany, wykonując jakąś pracę, musi otrzymać godziwe wynagrodzenie, odpowiadające zwyczajom w poszczególnych państwach.
Należy ograniczyć czas pracy pracobiorców poniżej 18 roku życia - bez możliwości obchodzenia tego zakazu przez stosowanie godzin nadliczbowych i zakazać pracy nocnej.
Po wygaśnięciu obowiązku szkolnego młodociani powinni mieć możliwość odpowiednio długiego zasadniczego kształcenia zawodowego, które umożliwiłoby im sprostanie wymogom przyszłego życia zawodowego, w przypadku młodocianych…
… ułatwiających im integrację zawodową i społeczna.
Istotnym elementem polityki społecznej UE są fundusze strukturalne w tym przede wszystkim Europejski fundusz socjalny, który został utworzony już w 1957 roku na mocy traktatu rzymskiego. Art. 123 Traktatu rzymskiego stanowi o powołaniu Europejskiego Funduszu Socjalnego.
Zadania tego funduszu to:
Ułatwienie integracji zawodowej osób bezrobotnych narażonych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)