Fragment notatki:
POLITYKA PIENIĘŻNA Pojęcie i funkcje pieniądza. Pieniądz:
To wszelkiego rodzaju środki wymiany i środki płatnicze, których zdolność do zapłaty jest nieograniczona zarówno wtedy, kiedy kupujemy jakiś towar lub usługę jak i wtedy, kiedy regulujemy jakieś zobowiązanie finansowe.
Materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę.
Funkcje pieniądza:
Funkcje miernika wartości towarów i usług - spełnia tę funkcję przy ustaleniu cen towarów.
Funkcję tę pieniądz spełnia za pomocą tzw. skali cen, którą ustala państwo, jest to podstawowa jednostka pieniężna państwa i sposób dzielenia jego na części.
1zł - 100gr
Pieniądz jest „miernikiem wartości”. Przy pomocy pieniądza możliwe jest wyrażenie wartości innych towarów (w postaci cen towarów w jednostkach pieniężnych), ponieważ jest powszechnym ekwiwalentem. Cena jest pieniężnym wyrazem wartości towarów i usług. Wyrażenie wartości towarów i usług w pieniądzu wiąże się z siłą nabywczą pieniądza. Aby określić cenę towaru lub usługi nie trzeba posiadać pieniądza, gdyż pełni on rolę miernika wartości również abstrakcyjnie.
Funkcje środka obiegowego, cyrkulacji, wymiany - pełni tą funkcję przy transakcji kupna, sprzedaży towarów i usług.
Pieniądz jest powszechnym "środkiem wymiany" w transakcjach kupna-sprzedaży. Każdy przyjmuje go za sprzedane towary i usługi, wiedząc o tym, że za pieniądze będzie mógł nabyć inne niezbędne mu dobra (materialne lub usługi). Dzięki pieniądzowi nastąpiło rozdzielenie w czasie transakcji kupna-sprzedaży na dwie odrębne czynności - transakcję kupna oraz transakcję sprzedaży - przez co przestała istnieć konieczność zachowania jedności czasu i miejsca. Towar lub usługa może być sprzedany, a za otrzymane pieniądze dokonać zakupu towaru lub usługi w innym miejscu oraz w innym terminie.
Funkcje środka gromadzenia Funkcję "środka przechowywania wartości (tezauryzacji)" pieniądz spełnia wtedy, gdy środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży towarów lub usług nie są przeznaczane na zakup innych towarów lub pokrycie zobowiązań, lecz są przechowywane (oszczędzane).
Przechowywanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze niż innych towarów. Ponadto pieniądz może być w każdej chwili zamieniony na potrzebny towar. Jest on najbardziej płynnym aktywem majątkowym każdego podmiotu gospodarczego lub osoby fizycznej. Można go w każdej chwili wykorzystać jako środek płatniczy. Jednak aby pieniądz prawidłowo spełniał funkcję tezauryzacyjną, musi posiadać zaufanie przez podmioty gospodarcze i ludność, a w szczególności, że jego siła nabywcza nie zmniejszy się w znacznym stopniu.
Zalety: brak kosztów transformacji (płynności), stała wielkość nominalna.
(…)
… traciłyby na pożyczaniu sobie pieniędzy. 11. Bezpośredni cel inflacyjny w polityce pieniężnej- zalety i wady. Wikipedia
Bezpośredni cel inflacyjny (BCI) - strategia polityki pieniężnej, w której Bank centralny wyznacza poziom inflacji na dany okres i za priorytet stawia sobie osiągnięcie tego poziomu. Poziom inflacji może być deklarowany w formie punktowej, bądź też w formie przedziału. Strategia bezpośredniego celu inflacyjnego nie ogranicza się do badania wybranych wskaźników, ale wymaga kompleksowego śledzenia wszystkich czynników, które mogą zagrozić realizacji celu. Realizacja strategii bezpośredniego celu inflacyjnego wymaga specjalnych warunków:
Bank Centralny musi być niezależny, a w szczególności wolny od nacisków ze strony polityki fiskalno-budżetowej.
Cel inflacyjny musi stanowić priorytet…
… bezpośredniego celu inflacyjnego (z Wikipedii i notatek!!) :
Prowadzi do stabilizacji oczekiwań inflacyjnych
Umacnia wiarygodność BC
Przejrzystość i jasność założeń strategii dla otoczenia gospodarczego.
Jasna odpowiedzialność BC
Skupienie się na parametrach gosp. Krajowej
Nie musi podlegać okresowym korektom
Zmniejszenie kosztu społecznego przy przełamywaniu wygórowanych oczekiwań inflacyjnych.
Elastyczność strategii.
Brak zaburzeń polityki zagranicznej dzięki płynności kursu walutowego
WADY bezpośredniego celu inflacyjnego (z Wikipedii i notatek!!)
Rada, podejmując decyzję o wyborze strategii BCI, zdaje sobie sprawę z ograniczeń, które towarzyszą temu sposobowi prowadzenia polityki pieniężnej: 1. Ograniczona dostępność informacji (długość szeregów czasowych) potrzebnych do rozpoznania istotnych związków…
…, konsumpcji, inwestycji, poziomu kursu walutowego. Analiza ekonomiczna przeprowadzana w ramach pierwszego filaru dotyczy
zagrożeń stabilności cen występujących w krótkim i średnim okresie.
Zmienne ekonomiczne i finansowe, będące przedmiotem analizy, to przede wszystkim: ewolucja wielkości produkcji globalnej i jej składników, globalny popyt i jego elementy, polityka budżetowa, sytuacja na rynku finansowym…
… za jeden z najkorzystniejszych
skutków integracji europejskiej, oprócz swobodnego przepływu osób, kapitału, towarów
i usług w granicach UE i pokoju w Europie. Co druga osoba zamieszkała w strefie euro twierdzi,
że UE oznacza dla niej jednolitą walutę. UGW przyczyniła się do przypieczętowania stabilności
makroekonomicznej i ożywienia transgranicznej wymiany handlowej, integracji finansowej i inwestycji.
Liczba krajów…
… na własny rachunek, czerpiąc dochody z uzyskanej marży
Proszę omówić krótkoterminowe papiery dłużne przedsiębiorstw.
Krótkoterminowe papiery dłużne przedsiębiorstw zwane także skryptami dłużnymi lub papierami komercyjnymi są źródłem krótkoterminowego finansowania działalności przedsiębiorstw, co oznacza, iż uzyskane z nich środki przedsiębiorstwo może wykorzystywać na podtrzymywanie swojej bieżącej…
…, które są niższe od stóp procentowych w okresie średnim.
Krótkoterminowe skrypty dłużne przedsiębiorstw w Polsce mogą być emitowane w trzech formach:
Obligacje (egzekucja długu odbywa się tu w oparciu o ustawę o obligacjach)
Weksle (egzekucja długu odbywa się w oparciu ustawy wekslowej)
Bony komercyjne emitowane w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.
Bank pełni rolę agenta emisji. Instrument ten przyjmuje różne…
… państwowych. przystąpieniem do ERM II- Europejskiego Systemu Walutowego, w ramach którego kraj kandydujący do strefy euro powinien przestrzegać „normalnych granic” wahań kursów walutowych na 2 lata przed przyjęciem euro; kurs walutowy bez poważnych napięć
wysokość deficytu budżetowego kraju kandydującego do strefy euro nie przekraczająca 3% PKB tego kraju
wysokość długu publicznego nie przekraczająca 60% PKB…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)