To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Na 23 stronach maszynopisu zostały przedstawione kwestie związane z tym tematem. Zaczynając od definicji samego pieniądza, funkcji pieniądza i praw rządzących pieniądzem (tj. prawo ilości pieniądza, prawo Gresham'a, Kopernika czy prawo powrotnego strumienia pieniądza). Później materiał porusza kwestie popytu na pieniądz i teorii z nim związanych (tj. klasyczna wersja teorii pieniądza, teoria preferencji płynności Keynesa, nowa wersja teorii ilościowej Friedmana, a także teorie postkeynowskie). W odpowiedzi na popyt można znaleźć również informacje o podaży. Omówione zostają podmioty podaży pieniądza, w szczególności Bank Centralny, łącznie z elementami polityki pieniężnej. Obszar związany z bankami komercyjnymi również znalazł swoje miejsce, głównie skupiając się na obszarach regulacji. W ciekawy sposób przedstawione zostały impulsy monetarne, uwzględniając diagram i równania. Kolejne diagramy przedstawiają Współzależności między sferą monetarną i realnym sektorem gospodarki oraz Schematyczną prezentację procesu oddziaływania polityki Banku Centralnego według podejścia kredytowego. Co więcej w notatce można znaleźć omówione modele IS-LM oraz AS-AD.
PIENIĄDZ- powszechny ekwiwalent wartości. Pojawił się w obiegu, gdy gospodarka naturalna przekształciła się w gospodarkę towarową.
Funkcje pieniądza:
- funkcja miernika wartości - najważniejsza - pieniądz sprowadza wartość towarów i usług do wspólnego mianownika i wyraża tę wartość w cenie. Pieniądz staje się jednostką obrachunkową. O wartości pieniądza świadczy siła nabywcza, czyli zdolność do nabywania towarów i usług. Pieniądz pełni tu funkcję idealnie, wyobrażeniowo. - funkcja tezauryzacyjna- gromadzenie rezerw wartości- pieniądz występuje realnie.
- funkcja środka cyrkulacji- w zamian za towar lub usługę, nabywca daje nadawcy określoną ilość pieniędzy - pieniądz występuje tu realnie.
- funkcja środka płatniczego- zgłasza zapotrzebowanie na pieniądz w takiej ilości, w jakiej jest potrzebny. Pieniądz kredytowy, np. weksel (może być środkiem płatniczym, pod warunkiem zgody obydwu stron). Tutaj pieniądz też występuje realnie.
- funkcja pieniądza światowego polega na tym, że pieniądz spełnia powyższe cztery podstawowe funkcje na skalę międzynarodową.
Cztery funkcje współczesnego pieniądza:
Środek wyrażania wartości wszystkich innych dóbr ekonomicznych
Środek wymienno płatniczy
Środek oszczędnościowo kapitałowy
Środek stymulacyjny
Ad. 1. Funkcja pieniądza jako środka wyrażania wartości wszystkich innych dóbr ekonomicznych polega na określaniu ich w sposób jednoimienny, czyli absolutny w ustalonych przez państwo jednostkach pieniężnych. Współczesny pieniądz jest pieniądzem fiducjonarnym, czyli jest oparty na zaufaniu do najwyższych organów władzy państwowej, która swoimi decyzjami wprowadza na danym terytorium określoną jednostkę pieniężną jako prawny środek płatniczy.
Ad.2.
Funkcja pieniądza jako środka wymienno płatniczego jest połączeniem funkcji cyrkulacji i funkcji płatniczej. Podział tej funkcji sprowadza się do wyodrębnienia pozornie rzeczywistej wymiany towarowej na pieniądz oraz wymiany o odroczonym terminie płatności. Tymczasem sprzedaż gotówki ma tylko pozornie charakter rzeczywistej wymiany, ponieważ wg powszechnie obowiązujących norm prawa cywilnego każdy akt sprzedaży jest umową rodzącą zobowiązanie.
Ad.3.
Funkcja pieniądza jako środka oszczędnościowo-kapitałowego polega na gromadzeniu i przechowywaniu pieniądza w wartości ekonomicznej, czyli na oszczędzaniu oraz na wykorzystyw
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)