Polityka pieniezna,funkcje pieniadza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka pieniezna,funkcje pieniadza - strona 1

Fragment notatki:

Funkcje pieniądza:
Środek płatniczy
Środek tezauryzacji
Środek wymiany
Miernik wartości
W Polsce stosuje się cztery koncepcje podaży (agregatów) pieniądza, a mianowicie M0, M1, M2 i M3.
Pojęcie M0 jest najwęższą koncepcją miary pieniądza. Jest to pieniądz o najwyższym stopniu płynności. Obejmuje wartość krążącego w gospodarce pieniądza gotówkowego, wyemitowanego przez bank centralny, do M0 wlicza się także rachunki rezerw obowiązkowych banków. Szerszym pojęciem jest koncepcja M1. Obejmuje ona obok wartości gotówki w obiegu również całą wartość depozytów na żądanie w bankach komercyjnych osób prywatnych, podmiotów gospodarczych i niebankowych instytucji finansowych. Są to depozyty zarówno w zlotych jak i w innych walutach. Do M1 wlicza się także książeczki oszczędnościowe a vista.
Do M2 zalicza się M1 oraz wszystkie depozyty w bankach komercyjnych o terminie zwrotu do 2 lat włącznie. Obecnie najszerszym pojęciem jest koncepcja M3. Obejmuje ona, obok M2 wszystkie depozyty w bankach komercyjnych i bankowe papiery dłużne o terminie zwrotu przekraczającym 2 lata. Do M3 wlicza się także zobowiązania banków z tytułu operacji z przyrzeczeniem odkupu.
Baza monetarna to całość wyemitowanego pieniądza gotówkowego i bilonu oraz wartości rachunków instytucji depozytowych w Systemie Rezerwy Federalnej. Wskaźnik gotówkowy - wskaźnik skłonności do utrzymywania gotówki zamiast depozytów na żądanie.
Wskaźnik depozytów terminowych - jest to wskaźnik skłonności utrzymywania depozytów terminowych zamiast depozytów na żądanie, inaczej mówiąc jest to wskaźnik skłonności do tezauryzacji pieniądza bezgotówkowego przez społeczeństwo.
M1 obejmuje następujące elementy:
Bilon i pieniądz gotówkowy w obiegu
Czeku w obiegu
Nieoprocentowane wkłady na żądanie w bankach. Są to głównie wkłady przedsiębiorstw, które zgodnie z prawem nie mogą być oprocentowane
Wkłady na rachunkach czekowych w prywatnych instytucjach depozytowych. Są to wkłady na żądanie, które można zmienić na gotówkę za pomocą czeku lub z których można dokonać płatności bezgotówkowej na rzeczy wierzyciela.
M2 obejmuję poza wyżej wymienionymi (M1) elementy:
Krótkookresowe rachunki oszczędnościowe na niewielkie sumy, z których w każdej chwili można wycofać fundusze oprocentowane na minimalnym poziomie.
Udziały w funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego osób fizycznych poniżej sumy 100000 dol.
Depozyty terminowe na niewielkie sumy utrzymywane przez dłuższe okresy, które mogą być w każdej chwili wycofane z banku. Takimi wkładami są na przykład depozyty zakupionych certyfikatów depozytowych. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz