Fragment notatki:
Uwagi wstępne
W kontekście zmian współczesnego świata: rozwoju technologii, emancypacji państw i jednostek zauważmy istotna zmianę w prowadzeniu polityki zagranicznej. Państwom zależy na kreowaniu pozytywnego wizerunku, chcą być postrzegane jako katalizatory zmian, chcą oferować innym swoje rozwiązania, które uważają za dobre i przynoszą pozytywne skutki. Pozycję nie budują tylko na twardych podstawach jak PKB czy siła militariów ale również na sile atrakcyjności. W świecie kultury wizualnej, siła przyciągania staje się b. ważna. Stawiana więc jest hipoteza, czy miękkie instrumenty polityki zagranicznej imponderabilia wpływają na kształtowanie pozycji państwa i jego wizerunek?Kultura może się łatwo rozprzestrzeniać. Państwa ją wykorzystują by dominować.
Joseph Nye: soft power - zdolność otrzymania tego, co chcesz dzięki atrakcyjności niż za pomocą przymusu czy zapłaty. w kategorii zachowań soft power to siła przyciągania, w kategorii zasobów to, co przyciąganie powoduje
Dominacja kulturowa
Hegemonia - przywództwo, przewodnictwo, czołowa rola. Wiąże się z dominacją nad innym państwem lub państwami.
W ujęciu realistycznym system realistyczny charakteryzuje się tym,, ze jego kreatorem jest mocarstwo.
Neoliberaliści uważają że system hegemonii może funkcjonować bez hegemona, jeżeli funkcjonują instytucje.
Antonio Gramsci ( skąd ja znam to nazwisko:D) wyróżnia 2 typy politycznej kontroli:
dominacja na podstawie przymusu
dominacja na podstawie przyzwolenia
Hegemonia to nie tylko porządek między państwami, to wartości, instytucje i mechanizmy, które są podstawą zachowania państw i podmiotów pozapaństwowych działających pomiędzy granicami. - zasad wspierających dominujący charakter produkcji ( R. Cox)
wg E. Laclau, Ch. Mouffe, A. Negri - hegemonia jest nowym ładem międzynarodowym, stającym się integralną funkcją, którą każda jednostka reaktywuje na swój własny sposób.
Gramsci - Hegemonia to coś więcej niż dominacja przez przymus, sankcje, karę czy zachętę. Wiąże się z przywództwem moralnym i intelektualnym. Teoria hegemonii kulturalnej zakłada że hegemonia jest przyjmowana chętnie jeżeli jest zdroworozsądkowa.
Brzeziński - znaczenie czynników pozapolitycznych. Po analizie powstawania i upadku mocarstw stwierdza ze rola kultury ma ogromne znaczenie. Rzym - org. militarna i atrakcyjność kulturowa. Chiny - tożsamość etniczna, Mongołowie - asymilacja, Brytyjczycy Hiszpanie Holendrzy Francuzi - narzucanie i umacnianie własnej kultury.
Pozycja kulturowa - wyznaczniki.
Dobrzynski - podnoszenie poziomu wykształcenia społeczeństwa, postęp ekonomiczny
(…)
…, a nawet o „misji cywilizacyjnej" Francji, np.
-intensywne działania Francji, zmierzające do ochrony języka francuskiego przed wpływami angielszczyzny (Język jest jednym z najważniejszych nośników i symboli kultury narodowej)
Dyplomacja wpływów kulturowych to jeden z filarów francuskiej polityki. O znaczeniu, jakie Francja przywiązuje do swojej soft power, świadczy fakt, że na promocję swojej kultury za granicą…
…: Jean-Paul Belmondo, Alain Delon, Brigitte Bardot, Gerard Depardieu, Jean Reno.
Francuskie wpływy widoczne są też w kulturze masowej: Najlepszym przykładem obecność w świadomości zbiorowej, stworzonych przez Aleksandra Dumasa, Trzech muszkieterów — powieść była wielokrotnie ekranizowana, zresztą głównie przez Hollywood. Podobnie popularne jest dziedzictwo architektoniczne Francji: od Wieży Eiffla…
… należy: promocja języka francuskiego, promocja kultury Francji i państw frankofońskich, promocja różnorodności kulturowej. Alliance Française ma niemal tysiąc oddziałów w 135 państwach (w tym w Polsce). Francuską „sieć kulturalną" uzupełnia prawie 150 ośrodków i centrów kulturalnych, rozsianych po całym świecie. Ogólny nadzór nad ich działalnością sprawuje ministerstwo spraw zagranicznych Francji - co dodatkowo uwypukla znaczenie, jakie ma kultura dla polityki zagranicznej Francji. w roku 1970 powołano do życia Międzynarodową Organizację Frankofonii (Organisation internationale de la Francophonie). Frankofonia koncentruje się głównie na promocji kultury i języka francuskiego. Organizacja zrzesza 56 członków, 14 państw ma status obserwatora (w tym Polska), a 3 - status państw stowarzyszonych. Dla części państw członkowskich język francuski jest pierwszym językiem (Francja, Monako, Senegal, Gabon, Wybrzeże Kości Słoniowej), w innych jest jednym z języków obowiązujących (Kanada, Szwajcaria, Luksemburg, Madagaskar), inne z kolei łączą z Francją bliskie więzi kulturowe i historyczne (Rumunia, Maroko, Tunezja). Państwa frankofońskie spotykają się na organizowanych co dwa lata szczytach. Istnieje…
… także powołana w 1958 r. Wspólnota Francuska (Communauté française). Jest to obecnie dość luźne, oparte na dwu-i wielostronnych umowach międzynarodowych, zrzeszenie, obejmujące Francję, jej terytoria i departamenty zamorskie oraz część państw afrykańskich - dawnych kolonii francuskich.
STANY ZJEDNOCZONE
Kultura USA
Wszechobecność kultury St.Zj. , dzięki :filmowi, telewizji, książkom i parkom tematycznym…
… wizerunku wpłynęło zaangażowanie w konflikty w różnych częściach świata, prowadzenie wojny z terroryzmem w Afganistanie i Iraku, odejście od palestyńsko-izraelskiego procesu pokojowego, jak również łamanie praw człowieka w Guantanamo.
Zarzuca się Amerykanom stosowanie podwójnych standardów, arogancję wobec innych, przekonanie o swojej potędze i nieomylności.
Wojna z terroryzmem jest zaś utożsamiana z wojną…
…, takie jak porcelana, jedwab, obrazy od zawsze były poszukiwanymi towarami. Obecnie coraz bardziej popularna staje się nauka języka chińskiego.
Dzisiaj widoczne są również działania w ramach tradycyjnej dyplomacji publicznej. Nadawane są programy radiowe, telewizyjne w języku angielskim, tworzone są angielskojęzyczne strony internetowe. TV satelitarna - China Xinhua News Network Corp (CNC), rozpoczęła działalność…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)