Polityka globalna a geopolityka i polityka międzynarodowa-różnice

Nasza ocena:

3
Pobrań: 420
Wyświetleń: 1701
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka globalna a geopolityka i polityka międzynarodowa-różnice - strona 1 Polityka globalna a geopolityka i polityka międzynarodowa-różnice - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw różnice pomiędzy pojęciem Polityka globalna, a geopolityka i polityka międzynarodowa. Polityka globalna - czyli jaka? Nie ma jednego, dookreślonego sposobu rozumienia pojęcia „polityka globalna”. Ogólnie przyjęto, że polityka globalna zajmuje się badaniem procesów politycznych w skali globalnej, tzn. nie patrzy na świat przez pryzmat poszczególnych części składowych jakimi są państwa, lecz traktuje go jako społeczną strukturę globalną, umożliwiającą międzynarodową wymianę idei, kapitału ludzi, itd. Polityka globalna zajmuje się przede wszystkim:
procesami integracyjnymi w świecie;
procesami globalizacyjnymi i kwestiami z nimi powiązanymi;
postępem naukowo- technicznym;
niwelowaniem zacofania gospodarczego państw Trzeciego Świata;
rozwiązywaniem problemów globalnych, tj. problemów na ogólnoświatową skale, o ogromnej wadze, oraz których rozwiązanie wymaga zaangażowania i zjednoczenia wysiłków całej społeczności międzynarodowej;
ogólnie rozumianym systemem światowym (gospodarka światowa, światowy system państw).
Czasami przez politykę globalną rozumie się politykę prowadzona przez światowe (globalne) mocarstwa, tj. USA, Rosję, Chiny i Unię Europejską. Np. profesor Ryszard Zięba w rozmowie z Robertem Walenciakiem użył stwierdzenia: „Ameryka prowadzi politykę globalną ” w kontekście określenia poziomu polityki. Tutaj polityka globalna oznacza tyle, co polityka prowadzona pomiędzy mocarstwami: światowymi i regionalnymi. Co więcej, ten globalizm w polityce był szczególnie widoczny podczas zimnej wojny, kiedy to dwa bloki pod przewodnictwem USA i ZSRR ścierały się politycznie, ideologicznie, ekonomicznie i militarnie - wtedy niemalże każda decyzja polityczna podejmowana w ramach jednego bloku państw dotyczyła całego świata.
Dla Samuela Huntingtona polity ka globalna to polityka prowadzona w świecie postzimnowojennym pomiędzy „cywilizacjami”: zachodnią, konfucjańską, japońską, muzułmańską, hinduistyczną, słowiańsko-prawosławną, łacińsko-amerykańską i ewentualnie afrykańską. Twierdzi on, że najważniejsze konflikty przyszłości przebiegać będą wzdłuż linii ( fault lines ) oddzielających od siebie różne "cywilizacje". Te konflikty zdominują politykę globalną.
Zgodnie z książką Globalizacja polityki światowej polityka globalna - to polityka odnosząca się do globalnych stosunków społecznych, traktująca dążenia do władzy (= siły), interesy, ład i sprawiedliwość w kategoriach ponadregionalnych czy też ponadkontynentalnych.
Czym się zajmuje polityka globalna?
zarządzaniem,
gospodarką,
bezpieczeństwem.
Z polityką globalną wiąże się

(…)

…) formalne i nieformalne ponadrzędowe sieci, takie jak Komitet Bazylejski grupujący szefów banków centralnych czy zajmująca się problemem prania brudnych pieniędzy Financial Action Task Force.

… organizacji pozarządowych i korporacji ponadnarodowych) dla osiągania wspólnych celów lub rozwiązywania wspólnych problemów zbiorowych przez kształtowanie i wprowadzanie globalnych lub międzynarodowych norm, przepisów, programów i polityk.
Geopolityka
Geografia polityczna (lub też geopolityka) - dotychczas nie przyjęto jednej ogólnie akceptowanej definicji geografii jako nauki, tym samym nie istnieje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz