globalistyka - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
globalistyka - omówienie  - strona 1 globalistyka - omówienie  - strona 2 globalistyka - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 19
GLOBALISTYKA W GEOGRAFII POLITYCZNEJ I W GEOPOLITYCE
Pojęcie globalistyki
Stopień otwartości panstw prowadzi do globalistyki, która zajmuje się politycznymi, gospodarczymi i kulturalnymi procesami w skali swiatowej. Globalistyka korzysta z dorobku badawczego i pojęć teoretycznych innych dyscyplin naukowych, szczególnie z ekonomii, Hendlu międzynarodowego i nauk politycznych zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, oraz geopolityka. Podejście globalistyczne ujawnia struktury globalne sprawiające, ze wymiana miedzynarodowa staje się możliwa. Świat w ujeciu globalistyki nie jest tylko zbiorem 194 panstw, system swiatowy jedynie układem powiązań handlowych i gospodarczych lub siecią przepływów towarów miedzy panstwami. Swiat to spoleczna struktura globalna. Jej istnienie powoduje, ze globalistyka wyodrębnia się jako kierunek badawczy zajmujący się systemem swiatowym. Geneza i rozwój globalistyki
Zainteresowanie problemami określanymi obecnie jako globalne pojawiło się już w XIXw. W procesie rozwoju globalistyki można wyróżnić, jeśli chodzi o geneze problemów globalnych, dwa źródła wynikające z potrzeby dzialania człowieka:
1)Konieczność ratowania ludzkości (utopiści) - na wizje przyszłości utopistów mialy wpływ obserwowane przez nich sprzeczności pomiedzy rzeczywistościa a oczekiwaniami. Jakkolwiek różnili się oni miedzy soba co do sposobów rozwiązywania narastających problemów, łaczyła ich teza, ze w swiecie brak właściwego ładu. Koncepcje ich choc oparte na wyobrazni, były chetnie akceptowane przez opinie publiczna. Przedstawicielami tego kierunku byli: Th. Malthus, B. Russel, J. Neuman, A. Clarke. Wymienić należy także działający od 1968r. Klub Rzymski, miedzynarodowa organizacje zajmujaca się badaniami nad rozwojem ludzkości.
2)Potrzeba zarzadzania globalnego i tworzenia „jedni” swiata w celu rozwiązywania jego problemów - twórcy tej koncepcji wiążą natomiast swe nadzieje z ponadpaństwowymi organizacjami decydenckimi, których celem dzialania jest rozwiązywanie lub regulowanie narastających problemów. Zasadnicze sa tu kwestie godzenia sprzeczności pomiedzy interesami organizacji gospodarczych, które maja zasieg międzynarodowy, a interesami panstwa w sensie politycznym, które pozostaje i działa w ustalonych jego granicach. Wyrożnia się przy tym globalizacje „od góry”, powiązaną w różny sposób z globalizacja polityczna - podejmowane inicjatywy przez organizacje ponadpaństwowe przekazywane w dół, oraz globalizacje „od dołu”, bedaca wynikiem tzw. ruchów wspierających inicjatywy ponadpaństwowe przez międzynarodowe układy o róznym rodowodzie, ruchy społeczne lub regionalne, ale nie bedace organizacjami ponadpaństwowymi.


(…)

…. Przykładem tego typu organizacji jest Greenpeace - miedzynarodowa grupa aktywistów ochrony środowiska oraz Amnesty International - organizacja zajmujaca się prawami człowieka.
Badania problemów globalnych i ich osiągnięcia:
Globalistyka od zakończenia II wojny swiatowej stara się wykazać, ze panstwa nie sa jedynymi znaczącymi uczestnikami stosunków miedzynaropdowych. Pokazano dzieki niej bezradność…
… autora jest to uczestnictwo w organizacjach swiatowych, takich jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Swiatowy i Światowa Organizacja Handlu. Z dotychczasowych rozważań wynika, ze proces globalizacji jest nieunikniony. Globalizacja oznacza integracje narodów i regionów, konieczność zmiany struktur gospodarczych, co prowadzi do przekształceń w gospodarce swiatowej, do tworzenia sieci wszechstronnych…
…)Sposób rozwiązywania, aby problemy te przezwyciężyć jest potrzebna możliwie ścisła i szeroka współpraca wszystkich zainteresowanych stron, co z reguły jest równoznaczne z koniecznościa zjednoczenia w tym celu wysiłków i działań całej społeczności międzynarodowej.
W szerszym ujęciu globalistyke należy traktować jako nauke zajmujaca się badaniem systemu swiatoego. Jej głównym przedmiotem zainteresowań będzie wówczas…
… demokratyczny organ, bedacy ponadnarodowa władza ustawodawcza, wyłoniony w porozumieniu wszystkich narodów. 3)Prace zawierające propozycje rozwiązań najistotniejszych problemów globalnych przez godzenie współczesnego policentryzmu życia międzynarodowego z racjonalna i planowa interwencja różnych organów społeczności międzynarodowej. Podstawa takich działań powinny być konkretne i długofalowe porozumienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz