Politic, policy, politics- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Politic, policy, politics- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Są to pojęcie, które na gruncie politologii w Polsce pozwalają na wielowymiarowe spojrzenie na kwestię zakresu treściowego słowa „polityka”. Słowo to ma więc 3 wymiary:
Strukturalny - Politic - proces decyzyjny, zachodzących w strukturach politycznych, na podstawowe posiadanych prze nie uprawnień
Procesualny - Politics - proces zachodzący w systemie społecznych (nie tylko w systemie politycznych bądź państwie) polegający na selekcjonowaniu i p0orządkowaniu podstawowych celów tego systemu wg kryteriów ich ważności i możliwości realizacji, w określonym czasie i przez określonym rozmieszczeniu zasobów społecznych. Jest to sfera stanowienia i realizacji decyzji ekonomicznych, politycznych, socjalnych i kulturowych obszaru ogólnospołecznego.
Treściowy - Policy - podejmowanie decyzji przez jednostkę lub grupę (decydentów), które dotyczą wyboru celów i metod ich osiągnięcia w ramach uprawnień, jakimi dysponuje decydent. Jest to sfera praktycznych działań politycznych, podejmowanych przez różne podmioty.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz