Połączenia niespełniające wymagań - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenia niespełniające wymagań - wykład - strona 1 Połączenia niespełniające wymagań - wykład - strona 2 Połączenia niespełniające wymagań - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Połączenia niespełniające wymagań dotyczących połączeń sztywnych lub no­minalnie przegubowych
Połączenia niespełniające wymagań dotyczących połączeń sztywnych lub no­minalnie przegubowych należy traktować jako podatne. Nośność obliczeniowa Mj,Rd połączeń podatnych powinna być nie mniejsza niż wyznaczone siły we­wnętrzne, jednak nie mniejsza niż nośność łączonych elementów Mpi. Zdolność do obrotu połączenia o niepełnej nośności, występującego w miejscu potencjalne­go przegubu plastycznego, powinna być wystarczająca do powstania w warunkach granicznych obciążeń niezbędnego przegubu plastycznego.
Zagadnienie oceny granic, które umożliwiałyby w projektowaniu zaliczenie konkretnych węzłów do sztywnych, podatnych lub przegubowych, zostało wy­starczająco dobrze rozpoznane. Norma projektowania konstrukcji stalowych [98] w punktach 3.2.1. oraz 6. Ib zobowiązuje do uwzględnienia podatności połączeń w obliczeniach konstrukcji. W normie tej nie podano jednak żadnych parame­trów charakteryzujących zachowanie się połączeń ani żadnych wskazówek, jak ich podatność uwzględnić w globalnej analizie konstrukcji. Takie propozycje za­równo odnośnie do modelowania, jak i klasyfikacji sztywności węzłów podatnych zamieszczono w Eurokodzie 3 [79].
W klasyfikacji węzłów rozróżnia się konstrukcje stężone i niestężone, gdyż inne jest zachowanie się węzłów podatnych w jednych i drugich typach ustrojów nośnych (definicję układów stężonych i niestężonych podano w p. 5.2.4); według Eurokodu 3 [79] konstrukcję można uważać za stężoną, gdy stężenia redukują jej przemieszczenia poziome o 80%.
Zgodnie z [/yj w przypadku sprężystej analizy wytężenia konstrukcji wę­zły są kwalifikowane w zależności od ich sztywności. Prezentację graficzną tej klasyfikacji przedstawiono na rys. 5.7, gdzie oznaczono: @ — zakres węzłów sztywnych, @ — zakres węzłów podatnych, @ — zakres węzłów nominalnie przegubowych. Aby stwierdzić, do jakiej kategorii zaliczyć węzeł badanej kon­strukcji, należy obliczyć jego sztywność początkową Sj^i, a następnie porównać ją z wartościami granicznymi. Granice obszarów klasyfikacji węzłów ustalono następująco:
O zakwalifikowaniu węzła do danej kategorii decyduje więc nie tylko jego konstrukcja, ale też sztywność belki (rygla) EĄ i rozpiętość Lb oraz to, czy konstrukcja jest o węzłach przesuwnych (rama niestężona), czy nieprzesuwnych (rama stężona).
Zgodnie z [79] w przypadku plastycznej analizy konstrukcji węzły są kwalifi­kowane według ich nośności. O tym, czy węzeł jest o nośności pełnej, częściowej lub nominalnie przegubowy, decyduje porównanie nośności obliczeniowej węzła Mj Hd z nośnością przyległych rygli, belek i słupów ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz