To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Połączenia niespełniające wymagań dotyczących połączeń sztywnych lub nominalnie przegubowych
Połączenia niespełniające wymagań dotyczących połączeń sztywnych lub nominalnie przegubowych należy traktować jako podatne. Nośność obliczeniowa Mj,Rd połączeń podatnych powinna być nie mniejsza niż wyznaczone siły wewnętrzne, jednak nie mniejsza niż nośność łączonych elementów Mpi. Zdolność do obrotu połączenia o niepełnej nośności, występującego w miejscu potencjalnego przegubu plastycznego, powinna być wystarczająca do powstania w warunkach granicznych obciążeń niezbędnego przegubu plastycznego.
Zagadnienie oceny granic, które umożliwiałyby w projektowaniu zaliczenie konkretnych węzłów do sztywnych, podatnych lub przegubowych, zostało wystarczająco dobrze rozpoznane. Norma projektowania konstrukcji stalowych [98] w punktach 3.2.1. oraz 6. Ib zobowiązuje do uwzględnienia podatności połączeń w obliczeniach konstrukcji. W normie tej nie podano jednak żadnych parametrów charakteryzujących zachowanie się połączeń ani żadnych wskazówek, jak ich podatność uwzględnić w globalnej analizie konstrukcji. Takie propozycje zarówno odnośnie do modelowania, jak i klasyfikacji sztywności węzłów podatnych zamieszczono w Eurokodzie 3 [79].
W klasyfikacji węzłów rozróżnia się konstrukcje stężone i niestężone, gdyż inne jest zachowanie się węzłów podatnych w jednych i drugich typach ustrojów nośnych (definicję układów stężonych i niestężonych podano w p. 5.2.4); według Eurokodu 3 [79] konstrukcję można uważać za stężoną, gdy stężenia redukują jej przemieszczenia poziome o 80%.
Zgodnie z [/yj w przypadku sprężystej analizy wytężenia konstrukcji węzły są kwalifikowane w zależności od ich sztywności. Prezentację graficzną tej klasyfikacji przedstawiono na rys. 5.7, gdzie oznaczono: @ — zakres węzłów sztywnych, @ — zakres węzłów podatnych, @ — zakres węzłów nominalnie przegubowych. Aby stwierdzić, do jakiej kategorii zaliczyć węzeł badanej konstrukcji, należy obliczyć jego sztywność początkową Sj^i, a następnie porównać ją z wartościami granicznymi. Granice obszarów klasyfikacji węzłów ustalono następująco:
O zakwalifikowaniu węzła do danej kategorii decyduje więc nie tylko jego konstrukcja, ale też sztywność belki (rygla) EĄ i rozpiętość Lb oraz to, czy konstrukcja jest o węzłach przesuwnych (rama niestężona), czy nieprzesuwnych (rama stężona).
Zgodnie z [79] w przypadku plastycznej analizy konstrukcji węzły są kwalifikowane według ich nośności. O tym, czy węzeł jest o nośności pełnej, częściowej lub nominalnie przegubowy, decyduje porównanie nośności obliczeniowej węzła Mj Hd z nośnością przyległych rygli, belek i słupów
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)