To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
IX. Pokojowe załatwianie sporów międzynarodowych.
1. Pojęcie i podział sporów międzynarodowych.
Spór międzynarodowy - wg opinii doradczej MTS w sprawie interpretacji traktatów pokoju to "sytuacja, w której punkty widzenia dwóch stron są wyraźnie przeciwstawne" lub wyrokiem STSM "brakiem zgody w przedmiocie kwestii prawnej lub stanu faktycznego, z przeciwieństwem prawnych stanowisk lub interesów między stronami".
Konflikt - spór, który przybrał ostrzejszą formę i w którym grozi użycie sił zbrojnych albo też siły takie zostały już użyte (konflikty zbrojne). Rodzaje sporów:
a) zagrażające (w kompetencji Rady Bezpieczeństwa ONZ) i niezagrażające pokojowi i bezpieczeństwu międzynarodowemu (poza jej kompetencją)
b) prawne (droga sądowa) i polityczne (rozpatrywane przez organy polityczne)
2. Środki pokojowego załatwiania sporów zazwyczaj dzielą się na środki dyplomatyczne i środki sądowe.
Rokowania bezpośrednie (negocjacje) proces, w trakcie którego państwa starają się usunąć różnice zdań w drodze wymiany poglądów w celu osiągnięcia porozumienia. Strona uznająca roszczenie drugiej strony nie czuje, że narzucono jej określoną decyzję, gdyż sama zgodziła się na proponowane rozwiązanie. Rzadko kończą się uznaniem w całości przez jedną ze stron roszczeń drugiej strony. Tendencja do kompromisu opartego na wzajemnych, nie zawsze równoważnych ustępstwach. Rokowania powinno się prowadzić "w duchu wspólnych interesów". Dzieli się na dwustronne i wielostronne.
Konsultacje - rokowania, które strony odbywają w wyniku przyjętych wcześniej w tym względzie rozwiązań. Na żądanie jednej ze stron, gdy zajdzie po temu potrzeba lub w ustalonych odstępach czasu. Czasami spory w których brak jest potrzeby osiągnięcia porozumienia i spotkanie dotyczy tylko wymiany poglądów na określone tematy także określa się mianem konsultacji.
Rokowania pośrednie:
1) Dobre usługi i mediacja (pośrednictwo) są "procedurą pomocniczą, która ułatwia rokowania bezpośrednie między stronami i nawiązuje je w razie ich zerwania". Przy dobrych usługach państwo ich udzielające dąży do ułatwienia stronom nawiązania przerwanych rokowań, prowadzi je do stołu obrad, jest pośrednikiem w rozmowach przedwstępnych, ale nie bierze udziału w rokowaniach. Mediator "robi to samo, ale nie poprzestaje na skromnej roli udzielenia dobrych usług dla ułatwienia i przygotowywania konferencji stron (…), bierze udział w rokowaniach, kieruje nimi, daje propozycje, jak załatwić spór". Może polegać na wzięciu w swoje ręce, za zgodą stron, inicjatywy w toku rokowań, na dyskutowaniu ze stronami, łącznie lub osobno, własnych propozycji czy też propozycji przedstawionych przez strony i zmierzających do zakończenia sporu, lub też na stworzeniu kanału komunikowania się stron ze sobą podobnie jak przy dobrych usługach. Jest bardziej aktywna, gdyż mediator przedstawia własne propozycje załatwienia sporu czy też zmniejszenia rozpiętości między rozbieżnymi stanowiskami stron, a nawet niekiedy jest gwarantem osiągniętego porozumienia.
(…)
… komisji mieszanej (joint commission), 5-cio lub 3 osobowej, po 1 lub 2 osoby delegowane przez państwa uczestniczące w sporze oraz superarbiter powołany za zgodą obu stron. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.
1) Organizacja MTS - 15 niezawisłych sędziów wybranych spośród osób o wysokim poziomie moralnym, odpowiadających warunkom wymaganym w ich krajach do zajmowania najwyższych stanowisk…
… może być pozbawiony swego stanowiska tylko na podstawie jednomyślnej uchwały pozostałych sędziów, jeżeli przestał odpowiadać przepisanym warunkom. W trakcie załatwiania spraw Trybunału sędziowie korzystają z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych. Trybunał wybiera prezesa i wiceprezesa na okres 3 lat, a jego siedzibą jest Haga. Trybunał zasiada w składzie 15 sędziów; można obniżyć skład kompletu sądzącego do 11…
… Ogólne mogą zwrócić się o wydanie tego rodzaju opinii doradczej w kwestiach prawnych wyłaniających się w toku ich działalności.
c) ratione iuris - Trybunał wydaje swoje decyzje na podstawie przepisów określanych w art. 38 ust. 1 statutu. Na podstawie prawa międzynarodowego stosuje:
- konwencje międzynarodowe ogólne lub specjalne, ustalając reguły wyraźnie uznane przez państwa wiodące spór
- zwyczaj międzynarodowy jako dowód istnienia ogólnej praktyki przyjętej jako prawo
- ogólne zasady prawne uznane przez narody cywilizowane
- z zastrzeżeniem, iż wyrok wiąże tylko strony i tylko do danego sporu, wyroki sądowe oraz opinie najznakomitszych znawców prawa publicznego różnych narodów jako środek pomocniczy do stwierdzenia przepisów prawnych.
Także na podstawie zasad słuszności (ex aequo et bono…
… podejmowanych tytułem represaliów. Wśród środków stosowanych w charakterze represaliów znajdują się:
a) Embargo - zajęcie statków obcego państwa i znajdujących się na nich ładunków w portach państwa stosującego embargo. Odróżnić należy od tzw. embarga na broń (zakaz wywozu broni) czy też embarga finansowego (zakaz dysponowania rachunkami w bankach).
b) Blokada pokojowa - przerwanie komunikacji morskiej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)