Pojęcie zobowiązania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie zobowiązania - strona 1 Pojęcie zobowiązania - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie zobowiązania I. Określenie zobowiązania Zobowiązanie jest stosunkiem prawnym, w którym jedna osoba (wierzyciel) może żądać od drugiej (dłużnik) świadczenia, a ta ostatnia powinna to świadczenie spełniać. W zobowiązaniu , jak w każdym stosunku prawnym możemy wyróżnić trzy elementy :
podmioty (osoby), między którymi ten stosunek istnieje;
przedmiot;
treść stosunku prawnego.
Ad. 1) Podmiotem uprawnionym w zobowiązaniu jest wierzyciel , podmiotem zobowiązanym jest dłużnik .
Ad. 2) Przedmiotem zobowiązania jest świadczenie , tj. określone zachowanie się dłużnika, którego spełnienia może się domagać wierzyciel.
Ad. 3) Treść zobowiązania stanowią uprawnienia wierzyciela i odpowiadające im obowiązki dłużnika .
Wierzytelność - zobowiązanie ze stanowiska wierzyciela Dług - zobowiązanie ze stanowiska dłużnika.
Są to zatem synonimy pojęcia „zobowiązanie”
Osoby uczestniczące w zobowiązaniu: Wierzyciel - podmiot uprawniony do żądania spełnienia świadczenia Dłużnik - podmiot zobowiązany na żądanie wierzyciela do spełnienia świadczenia Osoba trzecia - wyjątkowa sytuacja np. osoba na której rzecz ma być spełnione wymagane przez wierzyciela świadczenie
Wielość wierzycieli i dłużników - sytuacja gdy po jednej ze stron zobowiązania jest więcej niż jedna osoba i każda z nich jest uprawniona do żądania lub zobowiązana do spełnienia świadczenia. Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania i polegające na zadośćuczynieniu godnemu ochrony interesowi wierzyciela. Może polegać na zachowaniu się czynnym, czyli działaniu, lub na zachowaniu biernym, czyli zaniechaniu, tj. powstrzymaniu się od podjęcia jakiegoś działania. Regułą jest zachowanie czynne.
II. Cel zobowiązania Stosunek zobowiązaniowy jest ściśle związany z realizacją celów z reguły ekonomicznych, bezpośrednich lub pośrednich, do których zmierzają strony. Realizowane są przede wszystkim: cele ekonomiczne stron - zobowiązania służą najczęściej wymianie między uczestnikami stosunku jakichś dóbr i usług. Zaspokajają zatem potrzeby osób fizycznych; zaspokojenie interesu jednej ze stron - np. na podstawie przepisów dotyczących naprawienia szkody
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz