Pojęcie współczesnego systemu partyjnego - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 413
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie współczesnego systemu partyjnego - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie współczesnego systemu partyjnego
System partyjny: formy i warunki współpracy lub rywalizacji partii politycznych w walce o zdobycie władzy politycznej albo w jej sprawowaniu. Poza partiami politycznymi w skład systemu partyjnego zalicza się także: normy, na podstawie których one działają, relacje pomiędzy nimi oraz funkcje wypełniane wobec otoczenia.
Funkcje systemu partyjnego:
Polityczne
Kulturowe
Opierając się na powyższym podziale, możemy wskazać następujące funkcje polityczne systemu partyjnego
-stanowi on forum legalnej walki o władzę polityczną
-jest machizmem umożliwiającym organizowanie wyborów
-umożliwia formowanie ośrodków władzy i wyłanianie ekip rządzących
Wyróżniamy systemy: jednopartyjne, dwupartyjne, wielopartyjne
Jednopartyjny: legalnie działa tylko jedna partia, która nieprzerwanie pozostaje u władzy, nie istnieje legalna opozycja i nie istnieje możliwość legalnej wymiany u władzy.
Dwupartyjny: legalnie działa także wiele partii, ale tylko dwie z nich są na tyle duże i wpływowe, że liczą się w walce o władzę, wybory wygrywa zawsze jedna z tych dwóch partii, zdobywając ponad połowę miejsc w parlamencie, co pozwala utworzyć samodzielny, większościowy rząd, zaletą jest duża stabilizacja władzy wykonawczej, rząd powołany po wyborach z reguły działa do następnych wyborów.
Wielopartyjny: legalnie działa wiele partii, ale żadna z nich nie może zdobyć w wyborach ponad połowy mandatów w parlamencie, których potrzeba do utworzenia większościowego rządu, system taki prowadzi do tworzenia się rządów koalicyjnych, mało stabilnych, działa legalna opozycja, możliwa legalna rotacja u władzy.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz