Pojęcie upełnomocnienia - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie upełnomocnienia - wykład - strona 1 Pojęcie upełnomocnienia - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie upełnomocnienia (Empowerment). Wzmocnienie (upełnomocnienie) oznacza sposób w jaki „ludzie instytucje oraz społeczeństwa uzyskują panowanie nad swoim życiem”. Geneza upełnomocnienia leży w podstawach politycznych i filozoficznych naszej kultury (amerykańskiej) „Idee demokracji oraz jej wcielenie w życie poprzez instytucje polityczne oparte są na zasadzie upełnomocnienia obywateli do uczestniczenia w decyzjach dotyczących ich pomyślności. Wzmocnienie (upełnomocnienie) odnosi się do stanu umysłu takiego jak poczucie własnej wartości i kompetencji lub też odczuwania nad sobą władzy i kontroli ponadto ono realokacji władzy przez modyfikację struktury społecznej.
KOMPETENCJE
Kompetencja społeczna jest konstrukcją teoretyczną i nie występuje bezpośrednio w rzeczywistości psychospołecznej, próby definicyjne odwołują się do konkretnych, możliwych do zaobserwowania zachowań. POCZUCIE KOHERENCJI
Spójności, który oznacza globalną orientację człowieka, wyrażającą stopień, w jakim ma on trwałe, choć dynamiczne poczucie pewności, że:
bodźce napływające w ciągu życia ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego mają charakter ustrukturowany, przewidywalny i wytłumaczalny (zrozumiałość);
dostępne są zasoby, które pozwolą mu sprostać wymaganiom stawianym przez bodźce (zaradność);
wymagania te są dla niego wyzwaniem wartym wysiłku i zaangażowania (sensowność).
KOMPETENCJE:
intelektualne
psychologiczne
społeczne
uczenia się
komunikacyjne
samodzielnego podejmowania decyzji
poznawcze i osobowościowe
kulturalne
twórcze
moralne
organizatorskie
emocjonalne
POCZUCIE KOHERENCJI:
To pewna ogólna orientacja, nastawienie orientacyjne, które wyraża przekonanie o przewidywalności świata i własnego życia.
EMPOWERMENT
W literaturze określane jest jako uprawomocnienie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz