Pojęcie teledetekcji - referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 3507
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie teledetekcji - referat - strona 1

Fragment notatki:



...Energia elektromagnetyczna lub promieniowa pochodzi do subatomowych drgań, a jej miara wyrażana jest przez długość fali. Długość fali wyrażana jest w mikrometrach bądź nanometrach. Energia elektromagnetyczna przemieszcza się z prędkością światła i może być absorbowana bądź odbijana przez obiekty.
Źródłem jakiejkolwiek energii sa drgania subatomowych cząstek zwanych fotonami, Wszystkie obiekty posiadające temperaturę powyżej absolutnego zero (0 K = -273,2C) emitują energię elektromagnetyczną. Temperatura jest zatem miarą energii emitowanej z obiektu – obiekt posiadający wyższą temperaturę emituje względnie większą ilość energii. Właściwość ta umożliwia rejestrację, pomiar i rozróżnienie energii pochodzącej od różnych obiektów...


...Ultrafiolet (UV, promieniowanie ultrafioletowe, nadfioletowe) promieniowanie elektromagnetyczne o długościach fali krótszej niż światło widzialne i dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie.
oznacza to zakres długości od 10 nm do 380nm. Słowo „ultrafiolet” oznacza „powyżej fioletu” i utworzone jest z łacińskiego słowa „ultra”(ponad) i słowa „fiolet” oznaczającego barwę o najmniejszej długości fali w świetle widzialnym. Zastosowanie: badanie geologiczne (skaly, minerały promieniowania UV emitującą energię elektormagentyczną z zakresu spektrum widzialnego – zjawisko fluorescencji), atmosfery (śledzenie zmian w warstwie ozonu), monitoring obszarów wodnych (zanieczyszczenia olejowe-węglowodory)...


(…)

… elektormagentyczną z zakresu spektrum widzialnego - zjawisko fluorescencji), atmosfery (śledzenie zmian w warstwie ozonu), monitoring obszarów wodnych (zanieczyszczenia olejowe-węglowodory). Stymuluje produkcje witaminy D w organizmie człowieka. Nadmierna dawka tego promieniowania może powodować raka skóry. Światło widzialne
Światło widzialne - ta część promieniowania słonecznego, na którą reaguje siatkówka oka…

Teledetekcja jest działem nauki technicznych zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i interpretowaniem danych będących wynikiem rejestracji promieniowania elektromagnetycznego odbitego lub emitowanego przez różnego rodzaju obiekty w sytuacji gdy nie ma fizycznego kontaktu z tymże obiektem. Fotogrametria i teledetekcja są sztuką, nauką i technologią pozyskiwania wiarygodnych informacji o obiektach fizycznych i środowisku w procesach rejestracji, pomiarów i zobrazowań cyfrowych reprezentacji rozkładów energii uzyskanych za pomocą bezkontaktowych systemów sensorów. Teledetekcja jest pozyskiwaniem danych o obiektach bez dotykania ich. Teledetekcja pasywna: Teledetekcja aktywna: Wybrane zagadnienie związane z wykorzystaniem teledetekcji:
Badanie atmosfery: -chemia atmosfery -fizyka atmosfery…
… pozytronowa (PET) -termografia -ultrasonografia
PODSTAWOWE ELEMENTY TELEDETEKCJI
Źródło energii
Promieniowanie, oddziaływanie z atmosferą
Oddziaływanie z celami naziemnymi
Rejestracja energii przez sensor w postaci danych
Wyświetlenie danych w celu wzrokowej bądź numerycznej interpretacji.
TELEDETEKCJA SATELITARNA Element 1 - emisja energii elektromagnetycznej z źródła
Energia elektromagnetyczna…
…) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a mikrofalami. zakres od 760 nm do 1000 nm.
promieniowanie to jest niewidzialne dla oka ludzkiego, jest jednak odczuwalne w postaci ciepła. Emitowane jest przez rozgrzane ciała.
promieniowanie to wykorzystywane jest w lecznictwie (diametrii), także daje możliwość obserwacji w ciemnościach (noktowizor). Funkcjonuje kilka podziałów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz