. Pojęcie świadczenia i rodzaje świadczeń
Świadczenie:
-działanie
-zaniechanie
353 §2 k.c.- świadczenie zach. się dłużnika zgodne z treścią zobow. polegające na zadośćuczynieniu godnemu ochrony interesu wierzyciela.
ŚWIADCZENIE PIENIĘŻNE;
Jest szczególnym rodzajem świadczenia występującym w zobowiązaniach pieniężnych. Przekazane określonej wartości majątkowej i majątku dłużnika do wierzyciela. Wartość wyrażona w pieniądzach: to przekazanie określonej wartości majątkowej wyrażonej w jednostkach pieniężnych, a nie oznaczonych znaków pieniężnych.
Świadczenia SENSU STRICTE - świadczenia, w których pieniądz występuje jako powszechny miernik wartości nie zindywidualizowanego dobra świadczenia.
Świadczenia w zobow. rej.
Charakteryzuje się tym, że dłużnik zwalnia się ze zobowiązania przez zapłatę określonej kwoty pieniężnej. W zobowiązaniach tych pieniądz występuje nie jako nosiciel abstrakcyjnej wartości wyobrażającej wartości nieoznaczonych indywidualnie dóbr, lecz jako surogat określonego dobra oznaczonej rzeczy. Wewnętrzna realna wartość pieniądza jest wówczas nieistotna.
Zwolnienie się ze zobowiązanie a miernikiem wartości jest indywidualne oznaczone dobro. Ten podział nie jest tylko sztuką dla sztuki.
Ad a) świadczenia z czynności prawnych
Ad b) to grupa zobowiązań, gdzie zobowiązany jest do świadczenia pieniężnego wbrew jego woli np. roszczenie z tytułu o zwrot z bezp. wzbogacenia, rozliczenia z nakładów uczynionych na rzecz, wszelkie zobowiąz. odszkodowawcze, gdzie kwota odszkodowania jest surogatem naprawienia szkody. Podstawą świadcz. pieniężnego jest pieniądz.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)