Pojęcie przedsiębiorstwa publicznego i państwowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie przedsiębiorstwa publicznego i państwowego - strona 1 Pojęcie przedsiębiorstwa publicznego i państwowego - strona 2

Fragment notatki:

pojęcie przedsiębiorstwa publicznego. Za przedsiębiorców w sferze prawa publicznego uważać będziemy więc nie tylko te podmioty, których zasadniczym przedmiotem działalności jest prowadzenie działalności gospodarczej (np. spółki, przedsiębiorstwa państwowe), ale również takie, dla których prowadzenie działalności gospodarczej jest działalnością uboczną (np. stowarzyszenia, fundacje). 55.Omów pojęcie przedsiębiorstwa państwowego. Przedsiębiorstwo państwowe - jest samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorcą posiadającym osobowość prawną (Art. 1. ustawy o przedsiębiorstwach państwowych z 25.09.1981)
Samodzielność, samorządność - w kierowaniu przedsiębiorstwem - Organy przedsiębiorstwa samodzielnie podejmują decyzje oraz organizują działalność we wszystkich sprawach przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami prawa i w celu wykonania zadań przedsiębiorstwa. Organy państwowe mogą podejmować decyzje w zakresie działalności przedsiębiorstwa państwowego tylko w wypadkach przewidzianych przepisami ustawowymi (m. in. tworzenie przedsiębiorstwa, inicjowanie aktu założycielskiego, decydująca rola w przekształceniach własnościowych oraz przy likwidacji przedsiębiorstwa państwowego).
Samofinansowanie - pokrywanie wszelkich wydatków przedsiębiorstwa uzyskiwanymi w toku jego funkcjonowania wpływami. Samofinansowanie dotyczy zarówno działalności bieżącej, jak i rozwojowej przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo posiadające osobowość prawną - nabycie osobowości prawnej z chwilą wpisu do KRS
Przedsiębiorstwo państwowe powstaje na skutek decyzji organu założycielskiego, którym jest naczelny lub centralny organ administracji państwowej (np. NBP, banki państwowe, ministerstwa). Są to organy zewnętrzne i ograniczone do zadań określonych w ustawach. Organ założycielski odgrywa rolę: przy tworzeniu przedsiębiorstwa, przy inicjowaniu aktu założycielskiego, w przekształceniach własnościowych, przy likwidacji.
Cechowało je to, że było to przedsiębiorstwo będące osobą prawną typu fundacyjnego i było wyodrębnione od Skarbu Państwa.
Organizację i zasady działania przedsiębiorstw państwowych regulują przede wszystkim:
ustawa z 25.09.1981 roku o przedsiębiorstwach państwowych
ustawa z 25.09.1981 roku o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego.
56.Wymień rodzaje przedsiębiorstw państwowych i scharakteryzuj je. 1) ze względu na formę - Przedsiębiorstwa państwowe mogą być tworzone jako: przedsiębiorstwa działające na zasadach ogólnych (komercyjne) - nastawione są na osiąganie zysku, na jego maksymalizację, to jest cel ich działania ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz