Pojęcie przedsiębiorstwa państowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie przedsiębiorstwa państowego - strona 1 Pojęcie przedsiębiorstwa państowego - strona 2

Fragment notatki:

POJĘCIE PRZEDSIĘBIORSTWA PAŃSTWOWEGO Przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielnym, samorządnym i samofinan­sującym się podmiotem gospodarczym posiadającym osobowość prawną. Jako sa­modzielna jednostka przedsiębiorstwo państwowe jest wyodrębnione zarówno pod względem organizacyjnym, ekonomicznym jak i prawnym. Osobowość prawna za­pewnia przedsiębiorstwu możność samodzielnego działania. Jako osoba prawna przedsiębiorstwo to dokonywać może czynności w zakresie prawa cywilne­go (nabywać prawa, zaciągać zobowiązania), kierując się własnym interesem i podej­mując własne decyzje.
Organy przedsiębiorstwa państwowego samodzielnie podejmują decyzje oraz organizują działalność we wszystkich sprawach przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami prawa i w celu wykonania zadań przedsiębiorstwa. Możliwość bieżącej ingerencji ze strony organów państwowych jest silnie ograniczo­na, bowiem organy państwowe mogą podejmować decyzje w zakre­sie działalności przedsiębiorstwa państwowego tylko w wypadkach przewidzianych przepisami ustawowymi. Samodzielność przedsiębiorstwa jest umocniona jego uprawnieniami do mienia, którym gospodaruje. Przedsiębiorstwu państwowemu przysługu­je prawo własności do tego mienia. Występuje ono w obrocie we własnym imieniu i na własny rachunek. Organ założycielski nie może pozbawić przedsiębiorstwa państwowego składników wydzielonego mu lub na­bytego przez przedsiębiorstwo mienia. Konstrukcją cywilnoprawną zabezpieczającą samodzielność przedsiębiorstw państwowych jest osobowość prawna, w jaką wypo­sażone są wszystkie przedsiębiorstwa państwowe. Samo­rządność oznacza nie tylko, że przedsiębiorstwo „rządzi się samo", lecz rów­nież że w zarządzaniu przedsiębiorstwem bierze udział jego załoga, zorganizowana w samorząd.
Przedsiębiorstwo pokrywa swe wydat­ki z uzyskiwanych przychodów. Pociąga to za sobą kilka konsekwencji. Po pierwsze, z zasady tej wynika, że przedsiębiorstwo państwowe, wchodząc w stosunki gospodar­cze z innymi podmiotami, działa na zasadach odpłatności. Odpłatność w stosunkach przedsiębiorstwa z jego partnerami pozwala na pokrywanie wydatków z uzyskiwa­nych przychodów, a więc pozwala na samofinansowanie się. Po drugie, z zasady tej wynika, że przedsiębiorstwo państwowe samo ponosi odpowiedzialność za swoje zo­bowiązania, a ponadto, że nie odpowiada ono za zobowiązania innych podmiotów. Jeśli przychody przedsiębiorstwa nie wystarczają na pokrycie jego wydatków, musi ono pokrywać wydatki z zaciąganych kredytów.
Ustawa o przedsiębiorstwach daje podstawę do przeprowadzenia kilku klasyfika­cji przedsiębiorstw. Przede wszystkim ustawa wyróżnia: przedsiębiorstwa działające na zasadach ogólnych; przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej

(…)

…. W szczegól­ności przedsiębiorstwa te mają na celu produkcję lub świadczenie usług w zakresie: 1) inżynierii sanitarnej, 2) komunikacji miejskiej, 3) zaopatrzenia ludności w energię elektryczną, gazową i cieplną, 4) zarządu państwowymi zasobami lokalowymi, 5) za­rządu państwowymi terenami zielonymi, 6) zarządu uzdrowiskami, 7) usług pogrze­bowych i utrzymania urządzeń cmentarnych, 8) usług kulturalnych. Specyfiką…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz