Pojęcie prawa - instytucje prawne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie prawa - instytucje prawne - strona 1

Fragment notatki:

Prawo Prawo jest pojęciem wieloznacznym. Możemy wyróżnić prawa przyrody, prawa ekonomiczne, prawa towarzyskie, rozwoju społecznego, prawa stanowione (konstytucyjne, cywilne, pracy, administracyjne, finansowe itd.)
Prawo - to zespół, całokształt ogólnych norm postępowania ustanowionych lub uznanych przez państwo, regulujących zachowania doniosłe z punktu widzenia państwa, których przestrzeganie jest zagwarantowane przez państwo.
Normy prawne powstają w dwojaki sposób:  są przez państwo wydawane (ustanawiane) Z wydawaniem normy mamy do czynienia wówczas, gdy państwo działając przez swoje upoważnione organy wydaje normę prawną dotychczas nieistniejącą.
 są przez państwo sankcjonowane O usankcjonowaniu mówimy wówczas, gdy państwo normę stosowaną dotychczas jako np. obyczajową sankcjonuje, czyli uznaje za obowiązującą.
Prawo stanowi zbiór norm prawnych uporządkowanych.
Prawo dzieli się na gałęzie a te z kolei dzielą się na instytucje prawne .
Następne stulecia doprowadziły do dalszego umocnienia poglądu o samodzielności prawa tworzonego (ustanawianego lub uznawanego) i chronionego przez rządzących. Nazywano je prawem pozytywnym , tj. obowiązującym tu i teraz z mocy ustanowienia lub uznania przez legalną władzę publiczną. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz