To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Mało zbadane są natomiast prawa rządzące: *międzynarodowym przepływem usług. Ta forma powiązań ma stosunkowo krótką historię, zapoczątkowaną w połowie XX wieku. Dynamika ich rozwoju sprawia jednak, że poświęca się tej problematyce coraz więcej uwagi
*międzynarodowym przepływem czynników produkcji. Analiza tego zjawiska to względnie nowa dziedzina teorii międzynarodowych stosunków ekonomicznych
*Dynamicznie rozwija się dziedzina teorii MSE zajmujących się powiązaniami instytucjonalno-pieniężnymi, wiąże się to z szybkim wzrostem znaczenia międzynarodowych powiązań gospodarczych i związanych z tym prób instytucjonalizacji tego procesu.
*W efekcie powstają liczne organizacje międzynarodowe koordynujące powiązania gospodarcze między krajami i grupami krajów.
*Szybko rozwijają się międzynarodowe powiązania finansowe
*Teoria MSE zajmuje się zatem formami i kierunkami powiązań pieniężnych oraz wpływem jaki wywierają zmiany charakteru tych powiązań na międzynarodowy podział pracy.
Nauka o MSE rozróżnia pojęcia: Zagraniczna polityka ekonomiczna
Międzynarodowa polityka ekonomiczna
1. to dziedzina badająca:
Cele, środki i narzędzia stosowane przez pojedyncze kraje w procesie rozwoju stosunków międzynarodowych.
Współczesna nauka o MSE w części dotyczącej zagranicznej polityki ekonomicznej stara się przede wszystkim: * odpowiedzieć na następujące pytania, jakie działania powinien podjąć kraj, aby zmaksymalizować swoje korzyści płynące z rozwoju stosunków gospodarczych z zagranicą a także, jaka powinna być rola państwa w kształtowaniu powiązań gospodarczych z zagranicą; jak zmieniała się ta rola w przeszłości i w jakim kierunku zmiany te będą postępować przyszłości.
*sformułować cele zharmonizowane z potrzebami i możliwościami danego kraju oraz zagranicy
*określić właściwe środki, za pomocą których poszczególne kraje powinny osiągać cele tej polityki - w jakiej części środki te powinny pochodzić z zasobów własnych, w jakiej zaś z kredytów i innych źródeł.
Do narzędzi zagranicznej polityki ekonomicznej należą:
*instrumenty wchodzące w zakres ogólnej polityki gospodarczej - polityka kursu walutowego, polityka, monetarna, polityka stopy procentowej, polityka podatkowa itp.
*narzędzia kształtujące głównie stosunki gospodarcze z zagranicą - instrumenty taryfowe, parotaryfowe i pozataryfowe
Międzynarodowa polityka ekonomiczna - koncentruje się natomiast na :
*ocenie metod koordynacji stosunków międzynarodowych przez grupę państw lub w skali globalnej oraz na
(…)
… przypadkiem międzynarodowej polityki ekonomicznej jest integracja regionalna - ekonomiczna.
Integracja regionalna jest traktowana jako część nauki o międzynarodowych stosunkach gospodarczych.
Międzynarodowe stosunki ekonomiczne a nauka o gospodarce światowej
Wzrost znaczenia procesów o zasięgu ogólnoświatowym, nie będących jednocześnie sumą zjawisk mających miejsce w poszczególnych krajach czy grupach krajów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)